Vánoční polaz

Rubrika: Dílna, Tvoříme

Nevšední vánoční dekorace v podobě slunce má starou tradici. S trochou trpělivosti si ho můžete udělat i vy.

Slovo polaz vzniklo ze starého výrazu „polazit“, jež znamená „chodit po koledě“. Tradici má nejen u nás, na Slovensku či v Polsku, ale i na Balkáně. Polaz se věšel ve světnici v době slunovratu. Jeho střed tvoří menší koule, do níž je ze všech stran hustě napícháno množství špejlí zdobených různými drobnostmi, většinou přírodninami. Na kouli je nejlepší použít čerstvý mech, obalený zeleným králičím pletivem. Koule z polystyrénu nebo aranžovací hmoty oasis se po opětovném zabodávání špejlí drobí a špejle v nich nedrží. Dříve se dělaly koule z jílu nebo těsta.

Polaz z celých špejlí by byl veliký a velmi náročný na materiál i čas, použijeme proto půlky špejlí. Jeden jejich konec naostříme. Aby byla dekorace bohatší, navlékneme na špejli dvě menší ozdoby a větší napíchneme, přilepíme tavnou pistolí nebo uvážeme drátkem na konec špejle. Z přírodnin se hodí otevřené bukvice (do nich lze vlepit nebo drátkem upevnit barevný korálek), sušené rostliny, malinké makovičky, z kuchyňských surovin barevné fazole, hrách, dýňová semena (aspoň den předem je máčíme ve vodě), kousky skořice a badyán (voní), burské i vlašské ořechy, sušené ovoce, ozdobné tvary vykrájené z pomerančové kůry, kolečka či čtverečky ze zlatého papíru nebo barevných látek (kanafas), mašličky z barevného lýka či stužek.

Již suché přírodniny na špejli můžeme přestříkat zlatým sprejem. Chceme-li mít polaz plnější a živější, zapícháme do něj i zelené větvičky buxusu.

Kromě kulatého polazu, který zavěsíme například pod stropem na trám, můžeme vyrobit polokulovitý jako dekoraci na stůl. Na poloviční polaz doplněný buxusem potřebujeme asi 120 ozdobených půlek špejlí. Při vypichování polovičního polazu dáme mechovou kouli do věnečku ze svázaných borovicových šišek nebo z proutí, pro kulatý polaz ji nejdříve položíme na širší vyšší sklenici, pak ji pověsíme. Nejprve zapícháme pravidelně buxus, pak špejle. Postupujeme od středu ke krajům.

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ
REALIZACE: STŘEDNÍ ODBORNÁ ŠKOLA V PODĚBRADECH

Vánoční polaz