V hlavní roli kov

S kovovým nábytkem a hlavně doplňky jste se už jistě setkali. Víte ale, jak se na ně dají nevšedním způsobem využít různé nepotřebné zbytky kovu?

Kovový nábytek a doplňky jsou charakteristické pro industriální styl, ale své místo najdou i v puristicky pojatém interiéru chat či chalup jako ideální partneři k surovému dřevu.

Tvárná trubka
Vodovodní, plynové nebo topenářské trubky jsou výborným základem pro výrobu celé řady nábytkových kusů či osvětlení. Hlavní plus spočívá v uceleném sortimentu, v němž mimo trubek se závitem či bez nechybí spojovací materiál jako fitinky, téčka a kolínka, ale i zátky pro zaslepení konců trubek. Díky tomu získáme systém ne nepodobný dětské stavebnici. Stačí si tedy jen trochu pohrát a originální základ stolu či polic je na světě.
Ocelové trubky si ještě vyžádají sjednocující a zároveň ochranný nátěr, mosaz a měď jsou krásné samy o sobě. Měď má sice tendenci korodovat, na jejím povrchu se objevuje tzv. měděnka, ale ta dodá předmětům patinu. Jako konstrukční prvky lze využít i jekly, tedy profily z oceli, nerezu, hliníku a dalších materiálů.

Steampunk
Nejrůznější kovové součástky, například ozubená kolečka ze starých budíků a hodinek, či jiné zbytky kovového materiálu, se hodí na drobné dekorace a šperky ve svébytném stylu zvaném steampunk. Ten se hlásí k fantasy a sci-fi, vychází z technologií založených na páře a oslovuje nejen fanoušky verneovek.


Naše rada
K výrobě svítidel z trubek nestačí jen zručnost, ale i odborná způsobilost v elektrotechnické oblasti.


Nebojte se pracovat s kovem, začít můžete s jednoduchou konstrukcí z trubek


Podnož jídelního stolu je sestavena z trubek

 

Trubková policová stěna má integrované osvětlení

 

Z potrubí může vzniknout i originální věšák (ideaface)

 

Barevný nátěr umocní hravost lampičky z vodovodních trubek

 

Mosaz dodává netradiční lampičce s budíkem eleganci (Westwing)

 

Barely nemusí sloužit jen jako nádoby na dešťovou vodu, vytvořit z nich lze i venkovní sezení

 

Trocha trpělivosti a hravosti dá vzniknout originálnímu štítku na dveře nebo zásuvky

 

 

Připravila: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock a archiv firem

V hlavní roli kov