Malovaný nábytek

Představujete si pod pojmem malovaný nábytek ten z chalup s kyticemi květů, ptáčky a dalšími lidovými motivy? Na renovovaném nebo novém historizujícím i moderním nábytku se ale mohou uplatnit i jednodušší stylizované dekory nebo vyloženě moderní.

Jednodveřová skříň s moderní malbou na dveřích dobře zapadne i do chalupy

 

V chalupách se uchovalo poměrně dost starého lidového malovaného nábytku. Jde především o skříně, truhly, koutní skříňky, lavice a poličky. Pro jednotlivé regiony je typická určitá barevnost a dekory. Každý chalupář si takových kousků cení a opatruje je.

 

Nové zdobení dveří staré skříně vychází ze vzoru bytového textilu (Roubenky Roubal)

 

Repliky a nové vzory

Malovaný kousek nábytku vás ale může potěšit, i když nevlastníte originál po předcích nebo koupený ve starožitnictví. Na trhu je starý repasovaný nábytek, případně i nově vyrobený, který šikovní malíři dokážou opatřit nátěrem s patinou a ozdobit malovanými motivy, vycházejícími dost věrně z těch historických. Jindy se inspirují jen volně, využívají i nové prvky a kresbu zjednodušují.

 

Na kuchyňské skříňce vidíme zjednodušený motiv dřívějších dekorů

 

Romantický anglický styl

Pokud před lidovým stylem dáváte přednost romantice, máte na výběr drobnější kousky nábytku jako komodky, noční stolky či odkládací stolečky s něžnými květy, většinou růžičkami. Jde o nově vyrobený nábytek nejčastěji v bílé nebo krémové barevnosti, kdy drobné motivy mohou být ručně malované, ale často je tvoří i obtisky. Pod vrstvou laku ale vypadají věrohodně.

 

Z obyčejné kuchyňské židle se stal po provedení originálního dekoru výrazný prvek interiéru (Eva Ďurčová)

 

Moderní nebo abstraktní vzory

Zajímavě vypadá i nábytek, který zdobí moderněji pojaté, nebo dokonce abstraktní vzory. Nemusí se objevovat jen na současném střízlivém nábytku, kupodivu se vyjímají i na tom starém.

Soudobý kus nábytku v romantickém stylu

 


Naše rada
Jaký malovaný kousek nábytku ozdobí váš příbytek, záleží na tom, co se vám líbí a co se do vašeho interiéru hodí.


Malbu provádíme většinou ručně, někdy lze ale použít i šablony

 

Stará truhla s původní malbou je v interiéru cenným kouskem

Text: Iva Tvrzová
foto: Vladimír Hájek, Zdeněk Roller, Pavel Veselý a archiv firem

Malovaný nábytek