Jak na dekorativní písmo

popisky na sklenice

Na popisky sklenic, lahví, skleněných či plastových dóz i porcelánových hrnečků můžete využít akrylové dekorační popisovače Pilot Pintor. Rychleschnoucí inkoust na vodní bázi perfektně drží na všech těchto materiálech včetně papíru, textilu, dřeva. Na výběr je 30 barev (Foto: Pilot)

Psaným textem sdělujeme nějakou informaci, ale pokud je písmo ozdobné, může současně působit jako dekorace.

Ozdobné písmo se dá využít například na jmenovky k dárkům, na pozvánku na narozeniny, svatbu či promoci, v kuchyni na štítky dóz s potravinami nebo přímo na sklenice, jmenovky k bylinkám, na blahopřání i texty, které si chcete někde vystavit – třeba oblíbené citáty. Tímto způsobem můžete sami (a bez velkých nákladů) připravit i výzdobu slavnostní tabule, třeba i svatební.

štítky na dózy

Na voděodolných samolepkách jsou názvy psány křídovým perem (Foto: darky.cz)

svatební album

Svatební album s ručně psaným nápisem (Foto: brushpen.cz)

Dekorativnímu písmu se věnuje celá řada knížek

Nejjednodušší je vytvoření textu z běžných velkých či malých tiskacích písmen, ovšem precizně provedených a třeba i ozvláštněných nějakým netypickým prvkem. Velmi pohledné je psací písmo, u něhož některá písmena doplní větší smyčka, kudrlinka a podobně, aby působila ozdobněji. Můžete ho i natahovat, roztahovat či zkosit.
Ještě naše babičky a dědové měli ve škole předmět zvaný „krasopis“, při němž se učili krásnému psacímu písmu. To může být i stínované – dosáhlo se toho střídáním menšího a většího tlaku na obyčejné inkoustové pero, které se dříve používalo. Dnes to udělají speciální pera za nás.

drahokamová pohlednice s kaligrafií

Kaligrafii uplatníme i při výrobě originálních přání. Koho by nenadchla drahokamová pohlednice! (Foto: Fler.cz/kolage)

fixa na kaligrafii

Pero Parallen Pen střídá tenké a silné tahy. Volit lze ze čtyř šířek stopy (Foto: Pilot)

Takový umělecký krasopis se nazývá kaligrafie. K této tematice vyšla v poslední době celá řada knih s ukázkami různých typů písma i s návody, jak na to. Při psaní jsou dobrými pomocníky speciální pera na stínování, nesmytelné fixy na sklo i další materiály, také tvarované samolepicí štítky a ozdobné papíry. Třeba vás naše ukázky budou inspirovat pro váš nový koníček.

štítky na dózy

Na voděodolných samolepkách jsou názvy psány křídovým perem (Foto: darky.cz)

Text: Iva Tvrzová
Foto: Archiv firem

Jak na dekorativní písmo