Úklid může být snadný

Na úklid podlah, oken, obkladů, sanity a dalších povrchů máme dnes k dispozici celou řadu šikovných pomocníků, s nimiž nám půjde práce mnohem snáze, příjemněji a rychleji od ruky.

Pro údržbu podlahových ploch tu jsou nejrůznější typy elektrických a akumulátorových vysavačů, parních čističů, myček, mopů. Z menších spotřebičů se nabízejí například vysavače na okna, ruční vysavače a parní čističe, různě tvarované mechanické čističe i speciální utěrky. Všechny tyto produkty nabízí většinou celá řada výrobců. Odlišným parametrům a příslušenství odpovídají i různé ceny.

Akumulátorové tyčové a robotické vysavače

Vedle elektrických podlahových a tyčových vysavačů jsou především na rychlý každodenní úklid vhodné akumulátorové tyčové vysavače, jejichž výhodou je rychlá manipulace a absence šňůry, u řady z nich lze tělo vysavače oddělit a použít jako ruční. Některé mají výborné parametry a bohaté příslušenství, takže nahradí i klasický vysavač. Pro „lenochy“ je tu robotický vysavač, který jezdí po podlaze sám, trasu, frekvenci a čas mu určíte vy, ovládat ho lze na dálku telefonem. Je vhodný na koberce i tvrdé podlahy.

Vysavače pro suchý i mokrý úklid

Máte-li doma také tvrdé podlahy, které občas vyžadují zásah vodou, pořiďte si vysavač, který kromě vysávání suchých nečistot umí také podlahu vytřít, lze ho použít i na koberce.

Parní vysavače a mopy

Ještě lepší je kombinace vysavače a parního čističe. Buď vysáváte, nebo vytíráte horkou párou, nebo obojí kombinujete. Lze koupit i samostatný elektrický parní mop, i s řadou praktických nástavců.

Mokrý úklid podlah

Škála je široká, od elektrické podlahové myčky přes robotický mop – vypadá jako robotický vysavač, ale nevysává, podlahu zametá a vytírá – až po ruční ploché mopy s promyšleným způsobem ždímání, kterými vytřete podlahu, aniž byste se rukama dotkli špinavé vody.

Ruční vysavače

Malé akumulátorové přístroje s výsuvnou štěrbinovou hubicí se někdy dají odejmout z tyčových vysavačů, ale prodávají se i samostatné. Jsou praktické na vysávání zásuvek, skříněk, mezer mezi polštáři pohovky, různých koutů a podobně. Specializovaným vysavačem je čistič matrací s UV lampou a se širokou hubicí, který odstraní alergeny, prach a roztoče z matrací a čalounění.

Ruční parní čističe

S párou vyčistíte vše a bez chemie, zničíte 99 % všech bakterií a mikrobů. Stačí dát do nádržky čističe určené množství vody, počkat několik minut a trysku s párou nasměrovat na určené místo. Pára rozpustí i nejsilnější nánosy prachu, mastnoty a další nečistoty na různých typech povrchů. Součástí mohou být různé typy nástavců. Jsou akumulátorové i elektrické.

Akumulátorové stěrky na okna

Stěrka, čistič neboli vysavač na okna myje i zrcadla, keramické obklady a jiné skleněné povrchy. Buď je zvlášť nádobka na vodu a čisticí prostředek se stěrkou z mikrovlákna, pomocí níž se tekutina nanese na sklo a rozetře (ta někdy není součástí balení), a samostatný přístroj s gumovou stěrkou na odsátí špinavé vody a vysušení skla, nebo je vše integrováno v jednom přístroji.
Robotický čistič oken stačí ovládat mobilním telefonem nebo dálkovým ovládáním, pracuje sám.

Další pomocníci

Výčet by nebyl úplný, kdybychom aspoň nezmínili mechanická košťata, mopy na suché vytírání, speciálně tvarované čističe na radiátory a žaluzie, utěrky z mikrovláken na rozdílné povrchy a úklidovou chemii na různé povrchy a typy zašpinění.

Text: Iva Tvrzová
Foto: Archiv firem

Úklid může být snadný