Jak na provoz a údržbu domu

Vlastnit rodinný dům je přání téměř každého, jen málokdo ale ví, jakou zodpovědnost si na sebe bere. Správa a údržba nespočívá jen v kosení trávníku či v řádném úklidu. Bez pravidelné údržby mohou drobné problémy rychle eskalovat na závažné poruchy, které jsou ve většině případů nákladné na opravu. V tomto článku se podíváme na nejdůležitější kroky, které můžete podniknout k úspěšnému provozu a údržbě vašeho domu.

rodinný dům

Foto: Pixabay

Pojištění domu vám může vytrhnout trn z paty

Ačkoliv si svůj domov každý střežíme nejvíce, mnohdy zapomínáme na jeho pojištění. Právě to vám může usnadnit život v případě nenadálé situace. Bez pojištění byste byli zodpovědní za náklady na opravu nebo obnovu domu z vlastní kapsy, což může být finančně devastující. Existuje několik různých typů pojištění rodinného domu, které nabízejí různou úroveň krytí a ochrany.

kupní smlouva domu

Foto: Pixabay

Druhy pojištění

  • Pojištění proti požáru – oheň je považován společně s vodou za příčinu, která dokáže napáchat největší škody. Tento typ pojištění se však ve valné většině vztahuje pouze na požár, který vznikl u vás doma. Pokud začal hořet sousedům dům a agresivní plameny přeskočily na vaši střechu, můžou s vyplacením pojistky nastat problémy.

  • Pojištění proti povodním – v tomto případě rozlišujeme pojem povodně a záplavy. Povodeň představuje situaci, kdy se na váš pozemek rozlije řeka, přehrada či potok. Cena pojištění domu se v tomto případě odvíjí zejména od povodňové zóny, ve které stojí. Pojištění proti záplavám ocení naprosto každý, nemusí totiž vůbec souviset s tím, v jaké blízko se váš dům nachází vzhledem k nějakému vodnímu toku. Záplavy vznikají například kvůli tání sněhu či přívalovým dešťům.

  • Pojištění domácnosti proti krádeži – jde o nejvíce využívaný typ pojistky. Na co se ale přesně vztahuje? Pokud to máme říct zjednodušeně, tak na to, co si v případě přestěhování můžete sbalit a vzít s sebou. Jde tedy například o nábytek, spotřebiče, knihy, hygienické potřeby či šperky.

  • Pojištění odpovědnosti – perfektní způsob, jak se vyhnout stresu ze způsobené škody druhé (cizí) osobě.

Každá pojišťovna nabízí trochu jiné řešení či podmínky, které jsou pro někoho tahounem a pro druhého faktorem, který nechce riskovat. Proto je dobré projít si více nabídek a zvážit, která je pro vás ta pravá.

mince

Foto: Pixabay

Dlouhodobá finanční rezerva

Porucha či škoda se většinou objeví v tu nejméně vhodnou dobu. Jelikož jsou náklady na provoz domu diametrálně odlišné od těch, které vynaložíte například za běžný byt, je vhodné mít v záloze rezervu pro nenadálé výdaje. Pokud dostatečnými financemi váš účet nedisponuje, máte možnost si v případě potřeby půjčit. Díky srovnávačům půjček zjistíte, co je pro vás nejvýhodnější a za jakých podmínek si budete moci opravit například zatékající střechu.

Čištění okapů

Předejděte poškozené fasádě domu či podmáčení terénu. Okapy a odvodňovací kanálky mohou zapříčinit nahromadění vody a způsobit nevídané škody. Čištění okapů je nejlepší provádět na podzim a na jaře, kdy je největší riziko ucpání spadaným listím. Při pravidelné jarní kontrole také zjistíte, zda není nutná oprava okapů, v případě, že během zimy praskly a při prvním dešti z nich bude tryskat voda na čistou fasádu. Jak můžete předejít ucpaným okapům a kterými ochrannými prvky minimalizujete riziko vzniku prasklin?

okno se závěsy

Foto: Pixabay

Péče o plastová okna

I když se na první pohled může zdát, že umýt okna teplou jarovou vodou bohatě stačí, opak je pravdou. Je nutné starat se i o součásti, které nejsou na první pohled vidět. Máme na mysli například kování, jemuž prospěje pár kapek silikonového oleje. Předejdete tak riziku poškození či zaseknutí okna při otevírání. Také přitáhněte šrouby. Pokud okenní rám dře o křídlo, je čas na seřízení plastových oken. O konkrétním postupu se informujte u výrobce, pokud máte nová okna, můžete využít pozáruční servis.

To samé platí i o dveřích, které je také vhodné umýt jak z viditelných stran, tak také promazat kování. Nezapomeňte na seřízení balkonových dveří, u kterých může nastat stejný problém, jako u oken.

Revize kotle na plyn

Chcete mít doma teplo a nevystavovat se riziku? Pak se objednejte k pravidelné roční prohlídce zdroje na plyn, například karmy či plynového kotle. Jestliže rodinný dům vytápíte dřevem, briketami, uhlím atd, revizi by měl odborník provést jednou za tři roky.

komín

Foto: Pixabay

Revize komínu

Nevyčištěný komín může zapříčinit požár či otravu oxidem uhelnatým. Proto se doporučuje provádět čištění kominíkem, a to přesně 2× ročně, jestliže topíte v krbu, krbových kamnech či kotli na tuhá paliva. Pokud topíte plynem v nekondenzačním kotli či karmě, objednejte si návštěvu kominíka minimálně 1× za rok. V případě plynových kondenzačních kotlů je ideálně doma mezi čištěním komínu 2 roky.

Revize hromosvodu u rodinných domů

Revizi hromosvodu profesionálem se doporučuje provést jednou za 4 roky. Každý rok ho ale zkontrolujte alespoň pohledem, jestli není někde poškozený. No a 1× za pět let je vhodné nechat zkontrolovat také rozvodné skříně, zásuvky a elektroinstalaci, jestli je vše tak, jak má být. I tímto způsobem, že se naskytne nečekaná chyba v elektrorozvodech může vzniknout požár.

rodinný dům

Foto: Pixabay

Rodinné domy vyžadují hodně práce a zodpovědnosti

Za obecný předpoklad je považován fakt, že během prvních 10 let, kdy bydlíte v novostavbě, bude dům vyžadovat minimální údržbu. Po deseti letech vám však mohou přijít do cesty nákladné opravy, se kterými je nutné počítat, v důsledku opotřebování některých materiálů.

Jak sami vidíte, kolem domu je stále co dělat, a pokud nechcete trávit veškerý volný čas sekáním trávy, pletím záhonů či mytím oken, najměte si brigádníka na pomoc s prací na domě. Ten vám pomůže s pro vás náročnou prací a vy si můžete užít chvíli s nohama nahoře. Jako správní vlastníci rodinného domu se zahradou byste však měli mít v záloze pracovní pomůcky Brudra, které se hodí pro běžnou práci okolo domu. Nezapomeňte na rukavice, ochranné brýle či montérky, které předejdou zničení vašeho oblíbeného kousku oblečení a bolestivému zadření třísky.

Zdroje:

https://www.svet-oken.cz/cz/plastova-okna/jak-na-serizeni-plastovych-oken.html
https://www.dumonline.cz/magazin/po-vystavbe/provoz-a-udrzba-domu
https://www.ctidoma.cz/zivotni-styl/2019-05-28-pravidelna-udrzba-kotle-prodlouzi-jeho-zivotnost-50174

Jak na provoz a údržbu domu