Čím nahradit žárovky?

Rubrika: Hospodaření

Po 133 letech skončila éra klasických žárovek. Jak si vybrat z ostatních zdrojů, abychom se co nejvíce přiblížili světelné pohodě, na niž jsme byli zvyklí?

Tradiční žárovka, jak ji všichni dobře známe

Na základě nařízení Evropské komise č. 244/2009 o regulaci světelných zdrojů končí prodej klasických žárovek. Většina Čechů na výměnu žárovek za jiné světelné zdroje dosud příliš neslyšela, a proto nejsou příliš dobře informováni, jak se ve výběru jiných zdrojů orientovat. Důležitý totiž není jen příkon, ale i intenzita vyzařovaného světla, jeho barva, věrnost reprodukce barev a další parametry. Pokud nezvolíme dobře, budeme zklamáni a na takzvané úsporné kompaktní žárovky nebo „ledky“ zanevřeme. A to je zbytečné.

Kompaktní úsporné žárovky mají různé tvary

Určitou nevýhodou halogenových a úsporných žárovek donedávna byl jejich tvar (dlouhé trubice, trubicové spirály a podobně), který neumožňoval použít je v každém osvětlovacím tělese. Dnes se už vyrábějí i v podobě klasických žárovek, takže tento problém i estetické hledisko odpadají.

Klasické žárovky

Výhodou klasických žárovek byla jejich nízká cena, nevýhodou kratší životnost a vysoké provozní náklady. Standardní žárovka totiž 95 % přijaté energie přemění na teplo a jen 5 % na světlo. V porovnání s ní spotřebují úsporné světelné zdroje o 25 – 90 % méně elektrické energie, a to při zachování stejné intenzity světla. Delší je i jejich životnost, v případě úsporných žárovek je dokonce až desetinásobná.

Jakým světelným zdrojem tedy můžeme standardní žárovku nahradit? Máme tři možnosti: halogenové žárovky (Eco Halo), kompaktní úsporné žárovky a LED žárovky.

Halogenové žárovky

Eco Halo (halogenová žárovka) uspoří zhruba 25 % elektrické energie. Její životnost je ve srovnání s klasickou žárovkou přibližně dvojnásobná, tedy 2000 hodin. Skládá se z wolframového vlákna, které se nachází v kapsli s halogenovým plynem. Díky tomu může žárovka pracovat i při vyšších teplotách, což vede k intenzivnějšímu jasu, než je běžné u klasických žárovek. Jejich nevýhodou je, že jsou náchylné k lokálnímu přehřátí (a tedy poškození) v případě ušpinění či umaštění dotykem ruky apod.

Výběr z halogenových žárovek

Halogenové žárovky mají různé závity a patice (např. E14, E27, GU10, GU5.3, R7s G4, G9). Tyto zdroje jsou konstruovány pro napětí 230 nebo 12 voltů. Mezi jejich přednosti patří možnost tzv. stmívání, tedy regulace intenzity svícení.

Kompaktní úsporné žárovky

Kompaktní úsporné žárovky (z fyzikálního hlediska jde o zářivky) uspoří ještě více energie než halogenové, a to až 80 %. Vyšší je i jejich životnost – dosahuje až 15 000 hodin. Tvary tohoto typu zářivek jsou různorodé – od trubicových, přes spirálovité až po zaoblené tvary, připomínající klasické žárovky. Lze je tedy použít jako přímou náhradu standardní žárovky se závitem E14 a E27. Obdobně jako u předchozích halogenových žárovek mají některé druhy možnost stmívání (mělo by být uvedeno na obalu). Barva světla může být teplá bílá (označení 827), studená bílá (označení 840) a studené denní světlo (označení 865).

LED žárovky

LED žárovky (LightEmittingDiode) mohou oproti standardním žárovkám uspořit až 90 % elektrické energie, jejich životnost je až 25 000 hodin. Vybírat je možné z velkého množství tvarů (např. kapka, svíčka, standardní zaoblený tvar, spot) i závitů a patic (E14, E27, GU10, GU5.3, G4).

LED žárovky dnes nabízejí nejrůznější tvary, mohou mít závity i patice

Tyto žárovky mohou být nejen součástí dekorativního osvětlení, lze je využít i k osvětlení zahrady či komunikací. Barva u LED žárovky se přibližuje klasické žárovce.

LED svítidla mají celou řadu výhod. Patří k nim dlouhá životnost, nízká spotřeba elektrické energie a nízká provozní teplota, která nepřekročí 70 °C. LED žárovky mají také okamžitý start na plný výkon světelného zdroje, jejich regulace umožňuje stmívání. Jsou vysoce odolné vůči vnějším vlivům, snadno se recyklují. Díky napájení ze zdrojů s nízkým napětím mají bezpečný provoz.

Co by nás mělo zajímat při koupi osvětlení?

Abychom si vybrali správnou žárovku pro konkrétní použití, musíme se zajímat o celou řadu parametrů. Nejen o její příkon a typ závitu, ale i o intenzitu a barvu světla, věrnost reprodukce barev (tzv. chromatičnost) či její životnost.

Omnožství spotřebované energie vypovídá příkon, který se měří ve wattech (W). Světelný tok udává intenzitu vyzařovaného světla, kolik světla vyzáří světelný zdroj do prostoru okolo sebe. Jednotkou jsou lumeny (lm).

Důležitá je také barva světla, každému může vyhovovat jiná. Vyjadřuje se v jednotkách teploty – kelvinech (K). Teplé bílé světlo (světlo standardní žárovky) odpovídá teplotě 2700 K, studené bílé (halogenové světlo) 3000 K, denní světlo má hodnotu 6500 K. Čím méně kelvinů, tím teplejší bílé světlo. Kvalitní světelný zdroj má na obalu uvedenu přesnou barvu světla, ne jen rozptyl (například 2200 – 3200 K). Pokud je uvedeno rozpětí barvy světla, je možné, že při namontování několika takových žárovek bude každý zdroj svítit jinou barvou (jeden bude do oranžova, druhý do modra).

Různé tvary a velikosti kompaktních úsporných žárovek

Pro některé činnosti je důležité, aby světlo nezkreslovalo barvy. O tom nám řekne takzvaný Ra index (reprodukce barev), který vyjadřuje rozsah shody pigmentu s tím, jak vypadá pod příslušným světelným zdrojem. Světelný zdroj s charakteristikou Ra = 100 reprodukuje optimálním způsobem všechny barvy. Čím nižší je hodnota Ra, tím hůře se pigmenty zobrazují (běžně prodávané světelné zdroje mají Ra 80 – 85 %).

U dražších žárovek nás samozřejmě zajímá i doba jejich životnosti. Udává se v hodinách – 1000 hodin odpovídá životnosti přibližně 1 rok.

Zdroje světla mohou mít různé závity, patice i jiná zakončení, jimiž se upevňují do osvětlovacích těles. Nejčastěji se používají žárovky se závitem E27 nebo E14 – takzvaná miňonka (E jako Edison a 14/27 jako průměr závitu v milimetrech), jinde se hodí spoty GU10 (napětí 230 V), GU5.3 (napětí 12 V), kapsle G4/G9, GY 6.35 či lineární zdroje R7s.

Další aspekty výběru

Každá lampa vyžaduje jiné žárovky (Anglická sezóna)

Roli hraje i velikost místnosti – velká místnost potřebuje osvětlení o větší intenzitě nebo více světelných zdrojů než malá. A stejně tak je důležitá barva stěn, protože čím je pokoj tmavší, tím více lumenů bude potřeba, aby osvícení bylo kvalitní.

Žárovky se vyrábějí v různých tvarech a velikostech, ne každá se hodí a vejde do každého osvětlovacího tělesa. Například u lustrů se skleněnými „poháry“ přes žárovku může být problém umístit žárovku delšího tvaru.

Pro osvětlení, které svítí dlouhodobě (venkovní světlo, noční světlo), je vhodné použít LED žárovku, protože má velmi nízký příkon, tedy spotřebu energie.

Jak rozumět obalu žárovky

Dříve byl nákup žárovky poměrně jednoduchou záležitostí, protože stačilo vědět, zda máte ve svítidle velký nebo malý závit. Dnes existuje kromě těchto standardních závitů ještě celá řada patic a speciálních závitů. Například jako náhrada za klasickou žárovku 100 W jsou na výběr dva druhy závitu, stmívatelná a nestmívatelná varianta, řada barevných variant od 2700 K až po 6000 K, nemluvě o intenzitě, která se může pohybovat u úsporného ekvivalentu od 1350 do 1550 lm. Šance špatné koupě je tedy dnes daleko vyšší než v dobách standardních žárovek.

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: EGLO, PHILIPS, ANGLICKÁ SEZÓNA, SHUTTERSTOCK A THINKSTOCK

Čím nahradit žárovky?