Truhly

Rubrika: Interiér

Truhly, malované i ty „obyčejné“ dřevěné, jsou mezi ostatním nábytkem v interiéru jakousi „třešničkou“.

Truhla z vařeného proutí je vzdušná a lehká. Hodí se na spoustu věcí (firma Kopa), Truhla Rome má dřevěnou kostru s výpletem z půleného ratanu. Díky odnímatelné textilní vložce je vhodná jako prádelní koš, k úschově ložního prádla nebo oblečení (firma Kopa)

Truhly původně sloužily k ukládání oblečení a cenností. Byly pevné, se zámkem, držadla na bocích umožňovala snadné přenášení. Lidové truhly, které se leckde v chalupě dochovaly, bývaly buď na oblečení, nebo na mouku.

Truhla je v chalupě hezkým kouskem nábytku

Ty na oblečení mívaly po straně úzkou přihrádku na cennosti a modlitební knížky a byly pěkně zdobené – malované, vyřezávané, vykládané. Truhly na mouku zvané moučnice byly členěné na několik polí, aby se jednotlivé druhy mouky nemíchaly. Většinou měly jen jednobarevný nátěr, nejčastěji černý nebo hnědý.

Truhly stály přímo na zemi, nebo měly nízký sokl či nožičky. Víko bývalo rovné nebo zakulacené. Stará nebo i nová truhla se bude ve světnici dobře vyjímat i dnes. Je nejen zajímavým kusem nábytku, navozujícím tu správnou chalupářskou atmosféru, ale i šikovným úložným prostorem pro nejrůznější věci.

Kazetová truhla z přírodního palisandru (Rosewood)

V ložnici do ní naskládáme ložní prádlo nebo sezónní oblečení, ve světnici může skrývat příležitostně používané přikrývky a polštáře či starší časopisy, děti do ní snadno uklidí hračky. V chodbě pojme sportovní potřeby i nářadí pro kutily. Možností, jak využít truhlu, je nepočítaně, její výhodou je velký, většinou nedělený prostor, ze kterého nemůže nic vypadnout jako z polic ve skříni.

A jakou truhlu zvolit? Nejvíc parády asi udělá malovaná. Buď historická, ale koupit se dá i stará truhla malovaná nově – v klasickém nebo moderním stylu.

Běžný kousek nábytku, takových byly na půdách spousty (Nábytek pro byt)

V truhlách je kupodivu široký výběr, a to nejen pokud jde o použité, ale i nově vyráběné. Nabízejí je snad všichni výrobci stylového nábytku, dovážejí se i ze zahraničí. Jsou z masivního dřeva, nejčastěji smrku a borovice, ale i z exotického palisandru. Mohou být hladké, s kazetovými výplněmi, ozdobně okované.

Některé truhly byly důkladně okované (Snel Furniture)

Staré truhly mívaly víko rovné i vyklenuté, dnes bývají většinou s praktičtějším rovným. K truhlám můžeme počítat i proutěné (nebo z jiných přírodních materiálů vyplétané) vysoké koše s víkem. Ty jsou ideální na lůžkoviny.

A ceny? Jednoduché truhly současné výroby koupíte už od 1700 Kč, historické malované i za více než deset tisíc korun.

TEXT: IVA TVRZOVÁ

FOTO: PAVEL VESELÝ A ARCHIV FIREM

Truhly

Uložit

Truhly