Interiér v bílém hávu

Pod označením bílá se skrývají desítky různých odstínů, které nazýváme tzv. off white neboli lomené bílé. Tyto lomené odstíny dodají vašemu prostoru další emocionální dimenzi.

 

Bílá je neutrální barva hodící se do jakéhokoliv interiéru

 

Žádná barva není tak kontroverzní jako bílá. Je symbolem čistoty, panenství i nevinnosti, ale zároveň je spojena i se stárnutím a smrtí. U nás ji oblékají nevěsty, v Orientu je barvou truchlení. Bílá je barva spojená s absolutní svobodou, neurčitostí. Proto na nás bílý interiér působí vzdušně a příjemně. Bílá patří k barvám neutrálním nebo také základním, takže ji lze v interiéru kombinovat s jakoukoliv jinou barvou.

 

Použitím bílé barvy můžeme prostor nejen zesvětlit, ale také opticky zvětšit

Kam se bílá hodí?
Použitím bílé barvy můžeme prostor nejen zesvětlit, ale také opticky zvětšit. Proto se bílá hodí do menších místností nebo místností, které mají dlouhý a úzký půdorys. Interiérové nátěry  s vysokou bělostí jsou navíc schopny více odrážet světlo, čímž umocňují intenzitu osvětlení.  Vy tak získáte pocit, že je v místnosti více světla. Nejvyšší nároky na osvětlení mají prostory, jako jsou kanceláře, školy nebo třeba dílny, kde se provádí jemná mechanická práce. Zvolit bílou do těchto místností je tedy jednoduchým způsobem, jak je prosvětlit.
Ovšem pozor, pokud máte v místnosti velká okna, což je poměrně časté v novostavbách, pak dbejte na to, jaký odstín bílé zvolíte. Pokud byste sáhli po zářivé bílé, může prostor působit přesvětleně, což lidskému oku nevyhovuje. Bílá také může působit chladně, sterilně až depresivně, pokud je jí mnoho. Jelikož je to barva, která odráží až 80 procent světla, může na velké ploše také oslňovat a unavovat oči.
U bílého interiéru kromě estetiky také řešíme, jak dlouho nám čistě bílá malba vydrží? Zcela upřímně? Zamezit dětským otiskům prstů nebo skvrnám na bílé zdi je z říše snů. Ale existuje řešení. Pokud chcete vytvořit bílý interiér, ale nepodřizovat mu svůj životní styl, sáhněte po omyvatelném nátěru. Například u nátěrů Primalex Fortissimo Bílý a Fortissimo Clean je možné pro setření nečistoty použít navlhčenou houbičku, aniž byste se museli obávat, že se nátěr poškodí. Fortissimo Bílý je vhodný na běžné nečistoty a drobné šmouhy, Fortissimo Clean si poradí i s problematičtějším znečištěním, jako jsou skvrny od červeného vína, čokolády, kávy, fixů či olejů. Tento jednoduchý způsob čištění, který je na trhu zcela unikátní, je zajištěn díky speciálním, povrchově aktivním složkám. Oba nátěry, Primalex Fortissimo Bílý i Fortissimo Clean, jsou vhodné zejména pro kuchyně, dětské pokoje a koupelny, kde je předpoklad vyššího zatěžování nebo příležitostného kontaktu s vodou a párou.

 

 

Do podkrovních pokojů je bílá ideální

 

 

Není bílá jako bílá, některá je bělejší
„Jakkoliv podivně to zní, i bílá barva je k dostání v mnoha odstínech. Existuje například zářivě bílá, sněžná bílá, případně teplejší odstíny, jako je slonovinová či našedlá,“ upřesňuje Petr Kavalír, marketingový manažer značky Primalex.
A podle čeho poznáte, jak moc bílá je vaše vybraná bílá? Zvýšení bělosti barvy se dosahuje zpravidla přidáním kvalitních bílých pigmentů – titanové běloby i moderních specializovaných plniv. Podle množství bílých pigmentů se potom barvy dělí do několika kategorií: barvy s nejnižší bělostí lze na trhu najít například pod názvy „Standard“ (orientační bělost cca 80 % BaSO4), u více bílých se lze setkat s názvy „Plus“ (bělost dosahuje asi 84 % BaSO4, například Primalex PLUS vykazuje 86 % BaSO4) a k nejbělejším patří bělost kolem 90 % BaSO4 (92 % BaSO4 vykazuje Primalex POLAR).

 

 

Závěr?
Ať už má bílá jakýkoliv odstín, je nejčastěji používanou barvou v interiérech. Je stálicí jak mezi architekty, tak všemi, kteří se bojí jakýchkoliv barevných experimentů a mají rádi čistotu stylu. Bílá je klasikou nepodléhající módním trendům.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV

 

Interiér v bílém hávu