Truhlářské a stavební řezivo

Řezivo je základním materiálem nejen pro truhláře a profesionální stavbaře, ale také pro kutily, modeláře a každého, kdo staví či renovuje třeba rodinný domek nebo chalupu.

Dřevěné palisády na ohraničení záhonu

Řezivo se získává podélným rozřezáním pilařských výřezů (zakrácených kulatin). Po rozřezání se obvykle suší, přirozeně či uměle, a skladuje se srovnané do trámů.

Rozdělení řeziva

Podle tvarů a rozměrů průřezů se řezivo rozděluje na deskové, hraněné a polohraněné. Pro deskové platí, že šířka je minimálně dvojnásobkem tloušťky. Prkna mají tloušťku maximálně 40 mm, fošny větší než 40 mm, krajinová prkna mají tloušťku maximálně 25 mm a musí mít po celé délce levou plochu alespoň dotčenou pilou a tzv. krajiny mají tloušťku maximálně 25 mm.

Sušené hoblované hranoly

Hraněné řezivo má v příčném průřezu většinou pravý úhel a platí, že šířka je menší než dvojnásobek tloušťky. Hranoly mají příčný průřez větší než 100 cm2, hranolky 25 -100 cm2, latě mají příčný průřez 10 – 25 cm2 a lišty menší než 10 cm2.

Polohraněné řezivo má dvě plochy rovnoběžné a boky oblé. Trámy jsou tlusté více než 100 mm, polštáře mají tloušťku maximálně 100 mm.

Podle způsobu opracování dělíme řezivo na omítané (boky s plochou tvoří úhel 90°) a neomítané. Dále na kapované (čelo s plochou tvoří úhel 90°) a nekapované.

Podle typu dřeviny můžeme ještě řezivo rozdělovat na jehličnaté a listnaté, a také na měkké (smrk, lípa, olše, vrba) a tvrdé (dub, buk, jasan, javor, jilm, ořech).

Další komponenty

Pro kutilství a stavební práce jsou však důležité ještě další komponenty řeziva. Především palubky, které jsou podlahové nebo obkladové, také plotovky, např. kulaté, rovné i jinak tvarované, často již na míru nařezané.

Dále spárovky – lepené desky z masivního dřeva. Desky se skládají z jednotlivých dřevěných lamel, které se vzájemně lepí na tupou spáru vedle sebe. Spárovka se používá při výrobě nábytku, schodišť a dalších interiérových prvků. Jedná se o ekologický, zdravotně nezávadný produkt. Naproti tomu dřevotřískové desky ohrožují zdraví nebezpečnými koncentracemi formaldehydu, který slouží jako pojivo třísek. Na výrobu nábytku do dětských pokojů a ložnic by se měla používat výhradně spárovka.

Různé typy desek

Kromě spárovky existují další typy desek, které se liší materiálem, způsobem jejich výroby i využitím při truhlářských a stavebních pracích. Jsou to např. OSB a GSB desky, které se plošně lisují z orientovaně rozprostřených velkoplošných třísek a snadno se opracovávají.

OSB se používají na konstrukce stěn, přepážek, podlah či střešních záklopů

OSB mají výborné mechanicko – fyzikální vlastnosti a jsou vhodné i ve vlhkém prostředí. Používají se hlavně jako konstrukční desky v místech s vysokými nároky na mechanické vlastnosti. Tedy na konstrukce stěn, přepážek, podlah, střešních záklopů apod. Opatřují se na hranách perem a drážkou pro snadnější spojení.

MDF desky jsou středně husté dřevovláknité desky vyrobené z vláken většinou jehličnatých dřevin, pojených lepidlem za vysokého tlaku a teploty. Vyznačují se dobrou opracovatelností povrchu – dají se frézovat, brousit, vrtat a podobně. Jsou vhodné pro výrobu nábytku, dveří a dvířek, ale také polic do vnitřku nábytku. MDF se vyrábějí jako surové, dýhované a laminované.

HDF desky jsou vysoce husté dřevovláknité desky z vláken jehličnatých dřevin. Pro svou vynikající pevnost se využívají zejména k výrobě laminátových podlah a podlahových lišt. HDF deska se používá rovněž k výrobě zadních stěn nábytku a dělicích stěn.

DVD desky jsou velkoplošné desky lisované z dřevních vláken, ze kterých se vyrábí zadní stěny skříněk a polic, dna čalouněného nábytku, postelí a přihrádek. Tyto desky mohou mít různou povrchovou úpravu a používají se také při výrobě ohýbaných částí nábytku. DVD můžeme dále dělit na hobru, sololak, sololit a akulit. Hobra se používá jako podkladová deska ve stavebnictví i v nábytkářském průmyslu. Sololak a sololit může mít povrchovou úpravu hladkou nebo zdrsněnou, v surové podobě nebo lakovanou. Používá se především při výrobě nábytku. Akulit je tvrdá dřevovláknitá deska s otvory o průměru 3 – 5 mm. Používá se zejména na výrobu zadní stěny skříní.

Cementotřískové desky jsou materiálem, který je určen pro stavební účely. Tyto desky obsahují velký podíl cementu a mohou být různě povrchově upraveny.

Eurohranol je základní polotovar pro výrobu eurooken. Jedná se o lepený hranol ze tří vrstev, u kterého jsou krycí lamely vyrobeny z borového nebo smrkového dřeva.

Kde a za kolik?

Truhlářské a stavební řezivo dnes není problém sehnat. V každém kraji republiky je několik pil, které nabízejí široký sortiment řeziva i další služby. Kromě toho existuje mnoho specializovaných prodejen řeziva všeho druhu a také společností, které s tímto zbožím obchodují. Některé firmy nabízejí i frézované profily, stropní trámy, terasové prvky, zakládací prahy, štípané šindele, selské podlahy nebo falešné roubení.

Dřevěné štípané šindele ze smrku

Ceny řeziva se mohou u jednotlivých prodejců lišit, ale pohybují se zhruba v těchto hodnotách: Prkna podle délky a tloušťky od 2400 do 3900 Kč za 1 m3, latě střešní od 7 do 13 Kč za bm (běžný metr), fošny stavební 3400 Kč za 1 m3, hranoly stavební 4440 Kč za 1 m3, hranoly na krovy 4800 Kč za 1 m3, řezivo řezané na míru 5400 až 5600 Kč za 1 m3, OBS desky podle tloušťky od 75 do 185 Kč za 1 m2, palubky obkladové (smrk, borovice) okolo 135 Kč za 1 m2, plotovky podle tvaru, délky a tloušky od 37 do 100 Kč za 1 kus.

TEXT: PETR PETŘÍČEK

FOTO: PAVEL SEDLECKÝ, JOSEF PLÁTEK

Truhlářské a stavební řezivo