Sítě proti hmyzu

Kromě ochranné funkce síť i lehce zastiňuje, průhlednost je nejlépe zachována při volbě černého odstínu

Chcete-li v létě větrat bez omezení a zároveň se vyhnout invazi obtížného hmyzu, pořiďte si do oken a dveří ochranné sítě. Existují v odnímatelných i trvale namontovaných variantách.

Okenní sítě proti hmyzu mají na první pohled celkem jasný účel v podobě zabránění průletu komárů či much do obytných prostor, aniž byste se museli vzdát čerstvého vzduchu. Chataři a chalupáři pak tyto zábrany využívají i pro různá větrací okénka, která zůstávají otevřená pro trvalé či sezónní větrání. Síť pak lze umístit i do okna, které zůstává kvůli větrání otevřeno, ale zvenčí ho chrání okenice.
Je rovněž dobré vědět, že různými způsoby můžete zasíťovat i dveře, či francouzská okna. Síť proti hmyzu tak ochrání vstup na balkon či na terasu nebo třeba dveře do dvora, které tak mohou zůstávat v teplých letních dnech otevřené. Dveřní síť v pevném rámu se ostatně naučí respektovat i psi a kočky, takže je v případě potřeby můžete udržet venku bez toho, že byste před nimi museli zavírat dveře. Pro takové případy ale zvolte pevnější variantu.

Nejpraktičtější jsou sítě v hliníkových či plastových rámech, které se napevno namontují na okenní rámy zvenčí

Volba typu sítě

Existuje celá řada systémů, jimiž se sítě do oken a dveří upevňují buď trvale, nebo dočasně a také několik typů materiálů, z nichž jsou tyto zábrany vyrobeny. Nejlevnějším, ale ne zcela ideálním řešením jsou sítě, které si podle rozměru okna vystřihnete na míru. Do rámu se obvykle uchycují na suché zipy, které mají na zadní straně samolepicí plochu, jíž se přilepí k oknu.
Pohledově a uživatelsky luxusní variantu naopak představují sítě v plastových či hliníkových rámech, které se namontují na okenní rám zvenčí. Logicky jsou tedy vhodné pro okna, která se otvírají dovnitř. Na oknech dostupných zvenčí (z ulice) jsou však poměrně zranitelné, proto je třeba takové řešení zvážit především u domů, které nejsou obývané trvale. Bez problémů však mohou sloužit v uzavřeném dvoře a výrobci je doporučují i do oken bytů ve vyšších patrech. Systém upevnění se často dělá na speciální zámek a rámy je tak po sezóně nebo kvůli čištění oken možné bez potíží sejmout. Jinou variantou jsou pak rámové sítě montované na pevno. Jsou určeny pro trvalý provoz a jejich sundávání je už o něco složitější.

Závěsné či plisované sítě jsou nejlepším řešením pro ochranu dveří či francouzských oken

Zarámované sítě lze namontovat i do dveří, kdy je rám uchycen na panty, otvírá se stejně jako dveře a lze ho zavřít na pevno většinou pomocí magnetu nebo jednoduché západky. Tyto zasíťované dveřní rámy se vyrábějí většinou z podobného materiálu jako rámy plastových oken a jsou dostupné i v podobných povrchových dekorech, tedy nejčastěji v bílé či v imitaci dřeva. Aby se do interiéru nedostal ani ten nejmenší okřídlený hmyz, je síť po obvodu opatřena těsnicími kartáčky.
Při nedostatku místa mohou být dobrým řešením posuvné sítě, které lze namontovat na dveře i okna a podobně jako posuvné dveře se ve vodicích lištách posunují na stranu. Posouvání je jednoduché a nebude vás nijak omezovat ani při častém otevírání a zavírání oken a dveří.
Alternativou jsou sítě rolovací, které fungují podobně jako roleta, ale lze pořídit i takové, které se rolují v horizontálním směru. Jejich rozvinutí vyžaduje určitou sílu a mezi jejich výhody patří flexibilita použití. Když síť nepotřebujete, necháte ji zarolovanou v pouzdře.
Do velkých prosklených dveří či francouzských oken mohou být zajímavé i plisované (skládací) sítě. Jsou vyrobeny z hliníkových profilů, které do sebe při rozhrnutí pevně zapadají.

Na okna se zasíťované rámy obvykle montují napevno, na dveřích mají panty a lze je snadno otevřít a zavřít

Dostupné materiály

U moderních materiálů se nemusíte obávat postupné koroze, kterou často trpěla výplň dříve vyráběných ochranných rámů. Současné sítě jsou odolné i vůči teplotním změnám. Rámy jsou nejčastěji hliníkové či plastové a dostupné v několika barevných provedeních, takže je snadno sladíte s odstínem oken nebo naopak zvolíte odstín kontrastní, který může okno zajímavě doplnit. Sítě se vyrábějí z poplastovaného skelného vlákna. Kromě nejčastěji voleného bílého, černého či šedého odstínu existují i další barevné varianty, ale pokud chcete zvolit odstín spíše nenápadný a nerušivý, splní tato očekávání černá síť, která je zároveň nejlépe průhledná zevnitř. Bílá je naopak průhledná hůře a je více vidět zvenčí. Připomíná záclonu, což ale zároveň může být dobrý důvod k výběru právě tohoto odstínu.
Na trhu je i hliníková síťovina, která se doporučuje pro sklepní okna či průduchy, v nichž by plastovou síť mohli poškodit hlodavci. Síťovina z drátků není pružná, může se deformovat po protlačení a lze ji umístit jen do některých typů rámů. Existuje i síťovina Termoscreen, která je schopná odrážet i více než 60 % dopadajících slunečních paprsků.

Rychlým a levným řešením je nákup síťoviny, která se vystřihne na míru a uchytí na nalepené pásky pomocí suchého zipu

Dobré rady

  • Pokud máte v truhlících za oknem kytky, které je třeba zalévat, použijte rolovací síť.
  • Pro alergiky existuje speciální protipylový druh síťoviny zabraňující vniknutí alergenů do místnosti.
  • Máte-li malé děti, psa či kočku, zvolte raději zesílenou síťovinu se zvýšenou pevností.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Sítě proti hmyzu