Klidné místo na spaní

V ložnici trávíme třetinu svého života, proto je důležité, abychom se v ní cítili dobře. Měla by být uklizená, aby tu převládala harmonie, a mělo by na nás čekat pohodlné lůžko a svěží vzduch!

Dřevem obložený interiér vypadá přívětivě

Pro ložnici bývá v domě vyhrazený prostor v podkroví, jen ti, kdo mají spoustu místa, si mohou dovolit mít ji v přízemí. Anebo naopak je ložnice vedle sednice v případě, že už žádný jiný pokoj k dispozici není, prostě se tu už žádné obyvatelné místo nevyskytuje, protože chaloupka je malá. Ať tak či onak, tam, kde uléháme ke spánku, by mělo být čisto, vyvětráno a přinejmenším by tu měla stát postel vybavená pohodlnou matrací a hřejivými lůžkovinami.

 

Zaměřte se na výběr matrace

Usnout v pohodlné posteli a spát klidným a nerušeným spánkem až do rána je velice důležité. Vždyť na samotné posteli záleží, zda budeme ráno plní elánu a energie. Už při jejím výběru dbáme nejen na samotný vzhled, ale i funkčnost, pevnost, pohodlnost a rozměry. To samé platí při nákupu roštu a zejména matrace. Postel jako celek by měla být dostatečně velká pro pohodlný, a hlavně přirozený pohyb.

Nejdůležitějším měřítkem při výběru matrace by měla být hned vedle volby materiálu především její tuhost. Správně zvolená matrace je základem kvalitního odpočinku, měla by se perfektně přizpůsobit tělu a dokonale rozložit jeho hmotnost. Optimální tuhost nejlépe určíme podle toho, že při různých polohách cítíme dostatečnou oporu páteře, čímž nedochází k její deformaci. Matrace by proto měla v první řadě držet anatomický tvar páteře.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Zdravé spaní:

7 tipů pro dokonalou ložnici

Jako v bavlnce

Přikrývky pro zdravé spaní

________________________________________________________________________

Není to jen postel

Někdy se do ložnice vejde jen postel a nic víc. Někdy v ní máme spoustu místa. Co by tu v druhém případě nemělo chybět? Součástí postele by měly být i noční stolky z každé strany, které poslouží jako praktický úložný prostor. Ty, které se dají koupit s postelemi, tvoří ucelený komplet, ale můžeme se rozhodnout jinak. Vedle postele můžeme postavit stolky z různých sestav, může tu být židle, špalek, truhla anebo něco jiného, co zastane stejnou funkci.

Volný prostor zařídíme malými i velkými komodami a skříněmi, je pěkné, když je spojuje stejný dekor. Ženy ocení toaletní koutek s velikým zrcadlem a se židlí. Bude to praktické i pro pány. Aspoň v té době, kdy se dáma bude líčit, budou mít koupelnu jen pro sebe. Někdy se najde místo na dětskou postýlku, jindy na knihovnu, někdy se sem vejde šicí stroj nebo třeba stolek se židlemi. Je na každém, čemu dá přednost a co potřebuje.

 

Drobné vychytávky

Příjemný je při vstávání dotyk bosé nohy s hřejivou podložkou, proto k posteli dáme koberec, třeba i s vyšším vlasem. Pokud je rozumných rozměrů, snadno jej vyklepeme a udržíme čistý.

Originální může být postelové čelo, které oceníme, jsme-li zvyklí si v posteli číst. O pevné čelo se opřeme zády a na rozdíl od stěny nás nebude studit. Můžeme volit dřevo nebo textilii a vlastnímu ztvárnění se meze nekladou!

Dost nikdy není úložných míst. Kromě komod a skříní lze využít koše a truhly. Ale i do šuplíků pod postelí se dají schovat věci, jestliže je k tomu nábytek uzpůsoben. Pokud bojujete s atypickým prostorem, je nejlepší nechat si udělat nábytek na míru.

asko.cz, cellbes.cz, dulux.cz, na-chalupu.cz, westwingnow.cz


Dobré rady
• Nadměrné hromadění a uskladňování čehokoliv odebírá z ložnice tolik důležitou vzdušnost, světlo a prostor.
• Záleží na vás, jaké barvy upřednostníte. Doporučuje se důvěřovat vlastní intuici a uvědomit si, že ostré a příliš výrazné barvy do ložnice nepatří.
• Důležitá je výška postele, aby se vám z ní dobře vstávalo.
• Věnujte dostatek času výběru lůžkovin i speciálních pomůcek, jako jsou anatomicky tvarované polštáře a podobně.


Jaké světlo do ložnice?
Nemělo by chybět centrální světlo doplněné lampičkami u postele. Ovládání osvětlení je praktické zařídit jak vypínačem od dveří, tak přímo z postele.


 

Text: Martina Lžičařová
Foto: Petr Živný, archiv firem a Shutterstock

Klidné místo na spaní