Jak využít zahradní traktor během celého roku

Rubrika: Market

Zahradní traktory jsou nedílnou součástí řady domů s většími pozemky. Zdaleka to nejsou jen prvotřídní sekačky trávy na velkých plochách, ale díky široké škále příslušenství se jedná o stroje využitelné po celý rok.

Kdo má větší pozemek a chce při sekání trávy zažívat opravdový komfort podpořený neskutečnou sílou motoru, zahradní traktor je pro něj správnou volbou. Všeobecně platí, že role traktoru začíná tam, kde běžná sekačka nestačí, nebo byste se s ní při sekání velkého i členitého pozemku hodně nadřeli.

Traktory jsou silné stroje s motory o výkonech třeba i přes 13 kW a záběrem sekačky až 122 cm. Mohou mít sběrný koš o objemu až 360 l, což je hodnota odpovídající průměrnému objemu zavazadlového prostoru moderních vozů nižší střední třídy.

Zahradní traktor Brill Crossover T 103/16 H je výkonným strojem od německé firmy Brill, která ho vyrábí v Rakousku. Traktor má skvělou stabilitu díky robustnímu šasi z prvotřídní oceli, a kromě snadné ovladatelnosti vyniká i perfektním sběrem trávy.

Při výběru traktoru je důležité, jak chcete stroj využívat, jak velkou plochu budete sekat, jaké máte na stroj nároky a rozhodovat asi budou i vaše finanční možnosti. Rozhodně platí, že pokud se zahradními traktory nemáte žádné zkušenosti, měli byste vyrazit k osvědčenému prodejci zahradní techniky. Kromě toho, že vám s výběrem vhodného stroje splňujícího vaše nároky odborně poradí, můžete čerpat i další výhody v podobě prodloužených záruk, sestavení stroje, zprovoznění, dopravy až k domu nebo značkového servisu.

Když chcete stroj využívat jen na sekání a na pozemku máte řadu překážek, například v podobě keřů, stromů a záhonků, měli byste pošilhávat po rideru. Jde o stroje, které mají motor pod sedadlem, takže obsluha má skvělý výhled na sečenou plochu. Rider má kompaktní rozměry, je neskutečně obratný, ovládá se pomocí manuální nebo hydrostatické převodovky, která je vhodná do složitějšího terénu s množstvím překážek. Díky vakuovému sběru trávu dokonale posbírají do koše. Vybírat můžete i stroje s možností mulčování.

Rider XF 140 HD se výkonově řadí už mezi zahradní traktory, pořád si však zachovává kompaktní rozměry a skvělou obratnost riderů.

Sběr trávy do koše i mulčování nabízejí i traktory, zde navíc existují i stroje s bočním odhozem trávy. Ty jsou využitelné hlavně na loukách či v sadech, prostě všude tam, kde nepotřebujete posekanou trávu sbírat. Traktory mají výkonné motory, větší záběr sekačky i objemnější sběrné koše. Sekačka je osazena dvěma noži, které zaručí perfektní kvalitu sečení. Výhodou traktoru je plovoucí sekačka s antiskalpovacími kolečky, která kopíruje povrch terénu a nesdírá trávník. Při výběru konkrétního stroje dbejte na správný tvar a šířku odhozového tunelu. Měl by být co nejširší, nízko uložený a přímý. V opačném případě by totiž sběr nemohl probíhat dobře a tunel by se často ucpával. Stejně důležitou vlastností u traktoru je i robustní nosný rám z prvotřídní oceli.

Zahradní traktor XHTY 240 4WD patří k tomu nejlepšímu, co si v dané komoditě můžete pořídit. Díky pohonu všech čtyř kol trumfuje při práci ve složitějším terénu nebo za ztížených podmínek.

U moderních traktorů se v poslední době klade kromě funkčnosti velký důraz na komfort obsluhy. Tomu odpovídá řada vychytávek: například zvuková signalizace při naplnění koše, nastavitelné sedadlo, tempomat, palubní počítač s multifunkčním LCD displejem, světlomety, hydrostatická automatická převodovka, držák na nápoje a další vymoženosti.

Těžký čistič trávníku – sweeper – dokonale posbírá posekanou trávu, vyčistí trávník od listí a dalších nečistot. Připojuje se na zadní závěs traktoru.

Jak už jsme zmínili, traktory zdaleka nejsou jen výkonné sekačky trávy. Velkou devizou je jejich univerzalita. Můžete k nim připojit nejrůznější příslušenství, a pak se z nich stanou stroje, které vám budou pomáhat celý rok. Asi nejběžnějším příslušenstvím je traktorový vozík na převoz materiálu, ale užitečného příslušenství je daleko víc: rozmetadlo pro aplikaci hnojiv či posypu, shrabovač trávy, travní válec, postřikovač, čistič trávníku sweeper nebo radlice.

Více informací najdete na www.mountfield.cz

Komerční prezentace

Jak využít zahradní traktor během celého roku