Točité schody

Vřetenové točité schody mohou být nejen praktickým řešením schodiště v malém prostoru, ale i atraktivním doplňkem interiéru chaty či chalupy.

Dřevo schodnic bývá často kombinováno s nerezovými konstrukčními prvky

Točité schody nezaberou tolik místa jako klasické schodiště. Jsou jednou z možností, pokud rekonstruujete podkroví, nebo měníte dispozice stávajících prostor v chatě či chalupě a potřebujete vyřešit přístup do patra. Jsou stabilnější a pohodlnější než skládací schodiště a jejich zajímavý tvar může vytvářet v interiéru originální architektonický prvek.
Schody je možné nechat si vyrobit na zakázku z nejrůznějších materiálů, postavit je svépomocí, nebo si vybrat z nabídky skládaček od celé řady výrobců, což bývá obvykle ta nejjednodušší cesta.

Kolem středové tyče

Všechny varianty točitých schodů zpravidla vycházejí z nejoblíbenější konstrukce se středovým kovovým sloupem, který jednotlivé schodnice „obtáčejí.“ Tato konstrukce se nazývá vřetenovou neboli jehlovou. Bývá zakotvena v podlaze a pak v nejvyšším bodu stropní konstrukce, ale nemusí to být pravidlem. Existují však i jiné, méně obvyklé typy konstrukcí.

Schody, vyrobené na zakázku v duchu srubového nábytku

Ke zbudování točitých schodů tedy potřebujete prostor v podobě jakéhosi válce o průměru tvořeném dvojnásobkem délky jedné schodnice. Takto dosáhnete v téměř všech případech menší „spotřeby“ prostoru v interiéru než u stavby běžného schodiště. Točité schody přitom mohou být v interiéru umístěny buď při zdi, nebo i ve středu místnosti a jejich umístění se často odvíjí i od toho, kde může být jejich vyústění v patře, kam vedou. Jsou to zdánlivě jednoduché úvahy, ale zkušenosti mnoha stavitelů napovídají, že je třeba instalaci točitých schodů vždy pečlivě promyslet a počítat i s tím, že „díra“ do podlahy v patře musí být chráněna zábradlím a nesmí být například příliš utopena pod svažující se strop podkrovní místnosti.
Myslete rovněž na to, že schodnice se ke středové tyči zužují, a to může být někdy problém pro starší, obtížněji se pohybující lidi nebo malé děti. Určitou nevýhodou může být to, že u točitých schodů nelze počítat s možností jejich použití dvěma lidmi, z nichž jeden stoupá nahoru a druhý sestupuje. Schody je pro větší bezpečnost vždy možné vybavit zábradlím a případně i protiskluzovými polepkami na schodnice. Stupně schodiště mohou být i dlážděné, či pokryté kobercem nebo gumou.

Skládačky pro kutily

Točité schodiště v podobě skládačky, kterou podle návodu sestaví každý jen trochu zručný kutil přímo v interiéru, dodává řada výrobců a seženete je rovněž v hobbymarketech. Bývají buď celodřevěné nebo v kombinaci dřeva a kovu v nerezovém či lakovaném provedení, případně celokovové. Podle délky schodnice je průměr schodiště buď 120, nebo 140, případně 160 centimetrů a váha celého „balíku“ schodiště začíná už na padesáti kilogramech.

Točité schodiště může dobře posloužit i v exteriéru obytného domu

Schodiště mohou být tvořena jednoduchými konstrukčními prvky a vyrobena ze smrkového masivu, ale i v luxusním provedení z tvrdých či exotických dřevin a nerezu či leštěné oceli. Ceny stavebnic začínají na deseti tisících korun a nejčastěji se pohybují od 30 do 50 tisíc, v případě schodišť na zákazku se vždy berou v úvahu případné atypické konstrukční prvky či originální řešení pro každý interiér.
Točité schody mohou samozřejmě sloužit i v exteriéru a mohou vytvořit zajímavý architektonický doplněk i na vnější straně domu. Z bezpečnostních důvodů se schodnice pro exteriérové točité schody obvykle dělají z ocelových roštů nebo plechů s protiskluzovou úpravou v podobě nejrůznějších profilů. I když je takové schodiště typické spíše pro technické stavby, může najít využití i u obytných domů.

 

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: SHUTTERSTOCK, ARCHIV FIREM
KRESBA: PETR ŽIVNÝ

Točité schody