Speciál Malby a nátěry: tapeta dá stěně jinou tvář

Kromě malování se nabízí i další úpravy stěn – jednou z nich je tapetování. Tento způsob má své výhody, zvláště pokud toužíme mít na stěnách zajímavý dekor a strukturu povrchu.

Dětský pokoj může oživit barevná tapeta se stylizovaným vzorem mapy světa (Anglická sezóna)

Vybírat si můžeme z různých druhů tapet – především papírových, vliesových, vinylových, plastických přetíratelných, textilních. Každé mají své výhody a nevýhody.

Jaký druh tapet zvolit

Šedá tapeta se světlými kyticemi je výrazná, ale ne agresivní. Hodí se na stěny velkých místností (Fiona)

Nejoblíbenější u nás jsou vliesové tapety z buničiny a textilních vláken, které jsou prodyšné, tepelně a zvukově izolují a především se snadno aplikují na zeď. Lepidlo se nanáší válečkem nebo štětkou na zeď, ne na tapetu.

Do prostor, kde mohou být stěny vystaveny nečistotám, mastnotě a vlhkosti, jako je kuchyně, koupelna a předsíň, bychom měli zvolit vinylovou tapetu, která je omyvatelná a odolná vůči opotřebení a některé typy i proti vodě. Lepí se na stěnu klasickým způsobem, kdy se lepidlo nanese na rubovou stranu tapety, nechá se provlhnout a pak se teprve přikládá na stěnu.

Papírové tapety nabízejí asi největší šíři barev a dekorů, ale jsou nejméně odolné. Lepí se stejně jako vinylové tapety, někdy je nutné pod ně ještě nalepit podkladovou papírovou vrstvu.

_______________________________________________________________________

Další články speciálu Malby a nátěry:

Bydlení a psychologie barev

Natíráme okna a dveře

Nátěr plechové střechy

Nátěry na dřevo

Malířské maskovací pásky

________________________________________________________________________

Proužek, či květy?

V bílém interiéru vypadá barevná tapeta hezky na stěně s okny, kde jí není tak velká plocha (Anglická sezóna)

Tapety do interiéru se vyrábějí v mnoha atraktivních designech, které oživí každý interiér. V nabídce jsou tapety s jemným potiskem květin i jiných rostlinných motivů, výrazné s geometrickými vzory, s klasickými proužky, kostičkami, kárem či puntíky, ale i s dekory písma, fotografiemi a podobně. Do módy se opět vracejí fototapety, které mohou pokrýt celou stěnu místnosti nebo jen část.

Roli nehraje jen dekor, ale i barvy. Stejný vzor se v odlišné barevnosti bude jevit úplně jinak – jednou jako jemný a nenápadný, podruhé jako výrazný a dominující. Některé kolekce tapet jsou navrženy podobně jako kolekce látek – aby spolu ladily a daly se vzájemně kombinovat. Ve stejné barevnosti si lze koupit například vzor v menším i větším měřítku, decentní proužek a rostlinný motiv a podobně. Případně stejný vzor v jiné barevnosti. Rozhodně nic nepokazíte kombinací jednobarevné a jemně nebo nápadněji vzorované tapety.

V chatě nebo chalupě bude vypadat dobře tapeta imitující stará prkna (E-Color)

Tapety lze nalepit na všechny stěny, případně i na strop, ale je také možné tapetou ozvláštnit jen některou stěnu. Při výběru tapet se nenechte okouzlit jen úžasným vzorem a hezkou barvou – uvažujte, že by měly ladit se zařízením místnosti.

Jak spočítat spotřebu

Vzor kosočtverců místnost opticky zvýší, jemné barvy jsou vhodným pozadím pro světlý i výraznější nábytek (Fiona)

Tapety se prodávají v rolích, nejčastěji o rozměru 10,05 x 0,53 m (nebo 0,68 m). Luxusní tapety mají klasickou šířku látek, tj. 136 až 140 cm. Z role o délce 10 m a šířce 0,53 m tapety získáte 3 až 4 pásy. Pokud změříte výšku svých stěn a vypočítáte, kolik potřebujete pásů o šířce 0,53 m, vyjde vám, kolik musíte koupit rolí tapety.

text: IVA TVRZOVÁ
foto: archiv firem

Tapeta dá stěně jinou tvář

Speciál Malby a nátěry: tapeta dá stěně jinou tvář