Trend minizahradnictví

Zahradní design v malém prostoru, zvaný minizahrádka, inspiruje stále více lidí. Není to jen osázená květinová nádoba, ale malý vlastní svět s lavičkami, dekoracemi a obyvateli. 

Nejprve se rozhodněte, jestli chcete vytvořit venkovní, nebo vnitřní zahrádku a podle toho zvolte rostliny. Měly by mít podobné nároky na zalévání i zeminu a být pomalu rostoucí.
Pořiďte si vhodnou nádobu. Může to být speciálně navržený květináč, ale také starý smaltovaný hrnec nebo lavor, kufřík od babičky, koš, dřevěná krabice a podobně. Často staré a nepoužívané předměty mají jedinečné kouzlo, které dělá minizahradu ještě více magickou.
Naplánujte si, jak má vaše krajinka vypadat. Kde by měly být rostliny, kde vybudovat cesty, postavit mosty nebo ploty. A kam umístíte miniatury zahradního nábytku a doplňků, zvířátek a postaviček. Užitečné je udělat si předem malou skicu zahrádky a podle ní pak zahrádku tvarovat.

Postup osázení a úpravy minizahrádky

  1. Připravte si nádobu na minizahrádku. Pokud nemá na dně odtokovou dírku, vyvrtejte ji. Nasypte zeminu podle potřeby květin
  2. Zasaďte rostlinky, jak ty vzpřímené, tak převislé. Nejvhodnější jsou sukulenty, protože jsou odolné
  3. Rostliny můžete kombinovat s cibulovinami nebo letničkami, ale musíte mít na paměti, že ty po určité době odkvetou
  4. Umístěte mezi květiny kameny, budou znázorňovat skály. Krásné jsou ty porostlé mechem. Přidejte zahradní nábyteček – dřevěný stůl a lavici, na stůl postavte konvičku
  5. K rostlině připomínající stromeček zapíchněte holubičky, které jsou na drátu
  6. V žádné kouzelné mini zahradě nesmí chybět víla nebo elf. Takovou zahrádku budou s vámi rády tvořit i děti

Realizace, text a foto: Hana Hořáková

Trend minizahradnictví