Výživa rostlin

Rubrika: Zahrada

Zajistit půdě trvalou úrodnost je možné pouze pomocí organických hnojiv, která se nedají ničím nahradit.

Organická hnojiva přivádějí do půdy organickou hmotu tvořící humus, užitečné mikroorganizmy, růstové látky a živiny. Nepřímo také zlepšují přístupnost živin, které jsou již v půdě obsaženy. Nacházejí se zde v organicky vázané formě a půdní mikroorganizmy je pak přeměňují do formy pro rostliny přijatelné.

Fermentovaný hnůj

Dobrou zprávou je, že klasický hnůj zcela nahradí fermentovaný kravský nebo koňský hnůj. Je ideální k přihnojování během celé vegetace. Toto organické hnojivo se vyrábí aerobní fermentací, sušením a peletováním, tedy technologií, která likviduje klíčivá semena plevelů a patogenní mikroorganizmy.

Hnojivá zálivka

Rostliny přijímají živiny z hnojiv pouze tehdy, pokud jsou rozpuštěné ve vodě. Účinek hnojiv proto urychlíme a zvýšíme, když je dodáme v roztoku. Mluvíme pak o hnojivé zálivce do půdy nebo o postřiku na list. V prvním případě jsou živiny přijímány kořeny, v druhém listy. Při aplikaci živin pro rostliny nesmíme připravit příliš koncentrovaný roztok, aby nedošlo k popálení rostlin. Při mimokořenové výživě je i při nižších dávkách zpravidla vyšší účinek, protože vyloučíme jako mezičlánek půdu, která značnou část živin poutá.

Mimokořenová hnojiva

Pro mimokořenovou výživu je možné použít klasická hnojiva: z dusíkatých je nejvhodnější močovina a DAM 390, z hořečnatých hořká sůl, shodují se naši zahradní specialisté. Konkrétně jsou v nabídce specializovaných dodavatelů: Vegaflor, Fytovit, Foli-mag, Campofort, Kalkosan, Ca-Nsol, MgN-sol, Kristalon a Hykol. Velmi oblíbené jsou zejména poslední dva přípravky.

Kristalon plod a květ

Jde o univerzální hnojivo pro všechny plodiny v období kvetení a tvorby plodů. Krystalická podoba hnojiva umožňuje jeho rychlé a úplné rozpuštění ve vodě. Obsahuje ve snadno přijatelné a účinné formě všechny živiny potřebné k dobrému vývinu rostlin: dusík, fosfor, draslík a hořčík a také mikroprvky (bór, zinek, mangan, železo, měď a molybden). Ideální je pro okurky, rajčata a papriky. Aplikace: 1x za 14 dní v dávce 10 gramů Kristalonu do 10 litrů vody (1 odměrka).

Hycol

Listové hnojivo na bázi aminokyselin s obsahem kolagenu je vhodné pro listovou výživu zeleniny, okrasných rostlin, trávníků, ovocných stromů, pokojových rostlin i vinné révy. Postřik se provádí 0,3% koncentrací, což je obsah jednoho víčka do 10 litrů vody. Aplikace: 1x za 3 týdny a výhodou je možnost společného postřiku s fungicidy a insekticidy.

TEXT: RADKA BOROVIČKOVÁ
FOTO: AUTORKA A ZDENĚK ROLLER

Výživa rostlin