Svítilny a lucerny

Rubrika: Dílna

Bez přenosné svítilny se neobejdete. Tradičně patří mezi základní vybavení každého chataře a chalupáře. A kromě jiného je s ní spojen i příslib vzrušujícího dobrodružství.

Čtení pod peřinou, noční stezka odvahy nebo hledání ukrytého pokladu. Ale i světlo při výpadku elektřiny nebo u dohasínajícího ohně, práce na půdě nebo v temných zákoutích sklepa a spousta dalších situací. To všechno jsou okamžiky, kdy oceníte ruční svítilnu. Neboli – poněkud nepřesně – baterku.

Zatímco dřív byla na výběr plochá a kulatá, dnes můžete mít ruční svítilny plastové i pogumované, dobíjecí, akumulátorové, outdoorové, lovecké a dokonce taktické, které jsou určeny pro vojáky či policii. Záleží na tom, k čemu přesně je potřebujete a kolik za ně hodláte utratit peněz.

Na běžné přisvícení

Pro běžné občasné přisvícení na chatě či chalupě můžete vybírat svítilnu z kategorie výrobků, určených právě pro domácí použití. Ty mají většinou výměnné baterie, nemusí být nijak extrémně výkonné ani odolné a jejich cena se může pohybovat v desítkách korun, případně něco málo přes stokorunu.

Stále v dosahu je dobré mít například svítilnu čelovku, která je velmi praktická v mnoha situacích už jen proto, že vám uvolní ruce. I v nejlevnější kategorii se však vyplatí vybírat z baterek, vyznačujících se alespoň trochu zvýšenou odolností proti vlhku. Oceníte to v případě, že svítilnu zapomenete do rána u ohniště, případně ji necháte týdny v nevětrané a chladné chalupě, aniž byste z ní vyndali baterie.

Právě s bateriemi bývá někdy problém, pokud je ve svítilně ponecháte delší dobu nepoužívané. A ne vždy se podaří myslet na to, že je dobré je vyndat. Praktickým řešením je v takovém případě svítilna, kterou lze dobíjet přímo ze zásuvky, například Varta Direct Plug In LED. Na jedno nabití vydrží až hodinu svícení a navíc je nárazuvzdorná. Světelný zdroj u této svítilny tvoří tři výkonné LED diody. V balení je i krytka na zástrčku. Svítilna se prodává za 419 korun.

Stejný systém nabíjení má i svítilna MacTronic 1201LED, která je oproti výkonnější Vartě vybavena pouze jednou LED diodou a je rovněž vyrobena z nárazuvzdorné kombinace tvrzeného plastu a gumy. Dobíjí se 10 až 12 hodin a na jedno dobití vydrží svítit až čtyři hodiny. Například irshop.cz ji prodává za 179,50 korun.

Na pořádné svícení

Svítilny s vysokým výkonem a dalekým dosvitem mohou například ve vzdálenějším konci zahrady zcela nahradit potřebné osvětlení. Využijete je i na stavbách, při práci v šeru a ve tmě a v mnoha dalších případech, kdy je třeba pořádné světlo a není k dispozici elektrický proud. Takový typ svítilny by měl být dostatečně odolný i proti pádu a poskytovat na jedno dobití dostatečnou výdrž.

Jedním z možných tipů pro vývěr je Varta Indestructible 3 Watt LED Lantern 4C. Konstrukce optiky dává této svítilně možnost dosvitu až 350 metrů při nejvyšším výkonu a 195 metrů při nastavení ekonomického módu. Svítilna vydrží až 79 hodin svitu při úsporném režimu a 20 hodin při maximálním výkonu. Odolnost proti následkům pádu až ze čtyř metrů a také proti stříkající vodě posiluje pogumovaná přední část. Koupit si ji můžete za 879 korun.

Vysoký výkon nabízí také halogenová nabíjecí svítilna Emos 3810, jejíž cena se u internetových prodejců pohybuje kolem 500 korun. Tato akumulátorová voděodolná svítilna je vybavena halogenovou žárovkou 5,5 V/1 A a náhradní kryptonovou 6 V/0,8 A. V ceně výrobku jsou napájecí adaptéry do sítě a automobilu (12 V) a popruh přes rameno. Výrobce ji doporučuje pro profesionální nasazení v rukou geologů či hasičů, ale také pro myslivce a rybáře. Emos 3810 vydrží svítit tři a půl hodiny s halogenovou žárovkou nebo osm hodin s kryptonovou a při plném nabití a za ideálních podmínek by měl dosvítit až na vzdálenost jednoho kilometru.

Na stůl a do stanu

Na chalupě, chatě i při kempování se hodí stolní či závěsné svítilny, přesněji řečeno lucerny, které nesvítí bodově, ale zaplaví světlem okolní prostor. Výkonné svítidlo s LED diodami v této kategorii představuje například Varta Active 4Watt LED Camping Lantern 3D. Nabízí tři režimy svícení, při maximálním výkonu vydrží až 72 hodin, při středním 150 hodin a nastavit ji lze i na signální blikání. Praktickou součástí lucerny je háček k zavěšení i pogumované držadlo, výrobce u ní poukazuje také na odolnost proti vodě a nárazu. Stojí 999 korun.

Náročné požadavky na stolní svítilnu splní i Coleman 4AA Exponent Pack Away lantern, jejíž cena se pohybuje kolem osmi set korun. Skládací prostorová lucerna s jasným bílým světlem může v úsporném režimu svítit až 75 hodin, při sníženém výkonu 14 hodin, na plný výkon 8 hodin. Voděodolná konstrukce je doplněna o kovové držadlo a malou karabinku. V podobné cenové relaci pořídíte i stolní svítilnu Coleman Classic Lantern, která má nostalgický design klasické lucerny. Výkonné LED diody však poskytují dostatečné světlo až po dobu 122 hodin. Obě lucerny jsou kromě jiného vybaveny dobíjecími akumulátory.

www.varta-consumer.cz, www.irshop.cz, www.coleman.eu

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: SHUTTERSTOCK, ARCHIV FIREM

Svítilny a lucerny

Svítilny a lucerny