Paprsky do kříže

Rubrika: Dílna

Práce s laserem Bosch Quigo velmi usnadní například tapetování a malování, alei obkládání či upevňování polic a obrazů

V podobě křížového laseru Quigo se na trhu objevil účinný pomocník, který usnadní řadu kutilských prací. K jeho přednostem patří jednoduché ovládání a zajímavá cena.

Potřebujete přesně oddělené barevné plochy při malování, dokonale rovné linky či správně lícující obkládačky? Zaměření laserovým paprskem vám v takovém případě neuvěřitelně usnadní práci. Platí to i při zavěšování polic nebo obrazů, tapetování, vytýčení otvorů pro hmoždinky i jakémkoli jiném zaměřování objektů.
Profesionální lasery, usnadňující složité zaměřování rovin pomocí vodováhy, šlauchovnice či pracného kombinování práce s olovnicí a dalšími klasickými pomůckami, existují už dlouho. Bývají však poměrně složité na ovládání a často natolik drahé, že se jejich pořízení do domácí dílny nevyplatí.
Bosch však před nedávnem vyvinul křížový laser Quigo, určený především pro domácí použití v rozsahu prací, které kutilové obvykle řeší. Jeho koncepce vychází především z požadavku na jednoduchost, uživatelskou vstřícnost a nízkou cenu. Nemá tedy parametry profesionálních stavařských laserů, nabízí ale celou škálu možností, jimiž domácímu kutilovi zpříjemní život. A to vše za cenu kolem patnácti set korun.

Vodorovné i svislé

Quigo zobrazuje na stěnu současně horizontální i vertikální čáru laseru a je samonivelační, což znamená, že automaticky svůj paprsek vyrovnává.
Pracuje se s ním velmi snadno. V podstatě stačí přístroj ve tvaru kostky o hraně 6,5 centimetru postavit na jakoukoli plochu, případně ho podložit, nebo uchytit svorkou na příslušné místo, zapnout a pak už zakreslovat potřebné značky podle paprsků, jejichž vertikální a horizontální rovina je vodítkem pro příslušný typ prací. Svorka dovoluje uchycení na jakékoli ploše o tloušťce dva až pět centimetrů.
Paprsky v podobě laserového kříže se začnou promítat na stěny či na podlahu ihned po otevření ochranného krytu, který jednoduše vysunete nahoru. Mají dosah až pět metrů. To umožní v drtivé většině případů pracovat bez navazování při zaměřování rovin a minulostí se stává i opakované pobíhání s vodováhou a ztráta orientace ve změti těch správných značek na stěnách.

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: BOSCH

Paprsky do kříže