Stříkací centra

Rubrika: Dílna

Pod tímto názvem najdete různé značky stříkacích souprav pro nízkotlaký nástřik barev. Jde vlastně o variantu stříkací pistole, jejíž konstrukce umožňuje výrazně úspornější a snazší stříkání.

Abychom ocenili výhody nářadí označovaného výrobci zpravidla jako stříkací centra nebo nízkotlaká stříkací zařízení, musíme se alespoň částečně seznámit s principy konstrukce a fungování stříkacích pistolí. V kategorii hobby nářadí pro občasné použití v dílně se celá léta používaly různé typy elektrických stříkacích pistolí nebo pistolí s připojením na kompresor. Tato zařízení pro klasické vysokotlaké vzduchové stříkání používají velký objem vzduchu při tlaku ve výši kolem 5 bar. Výsledkem je velmi dobré rozprášení barvy a kvalitní jakost stříkaného povrchu, ale také vysoký tzv. prostřik, tedy ztrátovost barvy.

U levnějších pistolí se navíc při práci nevyhnete potížím se zanášením trysky, které zpravidla způsobuje kombinace nízkého výkonu čerpadla a obsah abraziv a různých příměsí v některých typech barev. Profesionální stříkací pistole včetně zařízení na externí kompresor bývají zase velmi drahé a pro občasné domácí použití se jejich nákup příliš nevyplatí.

Pro profesionální použití byl původně vyvinut i systém nízkotlakého stříkání, o němž je řeč v tomto článku. Jeho výhoda spočívá ve snížení ztrát při prostřiku a také snížení náročnosti práce nutné k dosažení přesného a efektivního stříkání povrchů. Systém používá pro rozprašování barvy velký objem vzduchu o nízkém tlaku do 0,7 bar, tedy zhruba pětkrát méně než je tlak u klasické stříkací pistole. Úspora na prostřiku dosahuje až 30 procent. Tvar paprsku stříkané barvy je kruhový a šířku paprsku lze regulovat v několika stupních přímo na stříkací pistoli.

Vysoký objem, nízký tlak

Různé typy nízkotlakých stříkacích zařízení využívají technologii označovanou jako HVLP. Výrobci je charakterizují jako zařízení s maximální přenosovou účinností a minimální spotřebou materiálu. Zkratka HVLP je odvozena od High Volume Low Pressure (vysoký objem, nízký tlak). Aby bylo možné také s HVLP pistolemi docílit vynikajícího výsledku lakování, je k rozprášení zapotřebí vyššího objemu vzduchu. Pro použití v profesionálních i hobby podmínkách tak různí výrobci vyvinuli tzv. stříkací centra, která kombinují nádržku na barvu se stříkací tryskou (pistoli) a zařízení, jež do trysky vhání pod nízkým tlakem vzduch. Zařízení tak mohou na první pohled připomínat něco jako vysavač, který je hadicí spojený se stříkací pistolí.

Existují různé varianty těchto zařízení, jejichž ceny začínají na tisícikoruně a ve vyšší kvalitě pro podmínky domácí dílny je pořídíte od renomovaných výrobců zhruba za tři až pět tisíc. Můžete si vybrat z nabídky univerzálních přístrojů vhodných pro nástřik dřevěných či plechových povrchů, ale i ze souprav určených pro malování interiérů, nástřik nábytku nebo modelařinu či výrobu dekorativních předmětů. Některá stříkací centra umožňují připojení na nízkotlaké kompresory prodávané například pro dofukování gumových člunů nebo matrací. Ideální volbou je však kompletní souprava, v níž je výkon zařízení na produkci vzduchu přesně sladěn s parametry stříkací trysky. Pokud například potřebujete čas od času přelakovat dveře či vrata na chalupě, zahradní nábytek, dřevěnou fasádu, pergolu, ale i nejrůznější plechy, okapy či kovové konstrukce, má nákup stříkacího centra určitě smysl.

Co si vybrat

Tak jako v případě jiného nářadí, platí i pro nákup stříkacích center obvyklá pravidla: nečekejte zázraky za málo peněz, ale neplaťte zbytečně velké peníze za parametry, které nevyužijete. Pro občasný nástřik prkenné ohrady není nutné zaplatit více než dvacet tisíc za profesionální zařízení, ale pokud například v dílně vyrábíte nábytek nebo pravidelně udržujete dřevostavbu, stříkací centrum za tisícovku vám zřejmě dlouho nevydrží.

Mezi poměrně zavedené „lowcostové“ značky patří například Ferm. Nabízí stříkací centrum PowerLine FPSS-350, které u různých prodejců pořídíte zhruba od 1 700 korun. Výrobce přístroj doporučuje i pro použití s vodou ředitelnými barvami a upozorňuje na možnost nástřiku interiérových barev na stěny. Výkon 350 W je dostatečný pro stříkání vyrovnávacích vrstev tmelů, základních i povrchových laků a práci s přístrojem usnadní ramenní popruh. Stříkací centrum PowerLine FPSS-350 má nastavitelnou trysku pro horizontální a vertikální stříkání, váží necelé čtyři kilogramy a používá hadici o délce 1,8 metru.

Ještě o něco méně (asi 1 200 korun) zaplatíte za stříkací centrum Asist AE7S600 s objemem nádržky 800 ml a délkou hadice 150 cm. Pomocí misky na měření viskozity dosáhnete optimální hustoty směsi pro dobrou kvalitu výsledku. Rukojeť ve spojení s ramenním popruhem zaručuje snadné držení pistole při stříkání, množství barvy do trysky lze regulovat.

Výhody značkových přístrojů

Připlatíte-li si za renomovanou značku, nabízí se například stříkací centrum Wagner W670, které vám internetové vyhledavače nabídnou za ceny od 3 990 korun. Výrobek s profesionálními parametry je vhodný pro všechny typy nízkotlakého stříkání, ale zvláště pro stříkání nábytku, okenních a dveřních rámů, okenic, radiátorů, zábradlí.

Do nádobky o objemu 800 ml můžete nalévat barvy ředitelné rozpouštědly i vodou, prostředky na ochranu dřeva, prostředky na ochranu rostlin, politury, mořidla, oleje, krycí laky na karoserie, kladívkové i efektové laky i standardní laky a lazury. Za pozornost stojí i příslušenství, které si můžete dokoupit. Patří mezi ně například prodloužení rukojeti či náhradní nádobky a nástavce pro malé či naopak extrémně velké množství barvy i nástavec pro nástřik topných těles.

Několik typů stříkacích center nabízí ve své zelené hobby řadě i Bosch. Od tří tisíc lze sehnat například systém pro jemný nástřik PFS 65 se čtyřstupňovou regulací množství barvy, systémem pro pohodlné uložení hadice i kabelu, možností nastavení klidové polohy pro pracovní přestávky a dalšími drobnými uživatelskými vychytávkami, které dělají z Bosche špičku v kategorii stříkacích center.

Hmotností 5,5 kg, délkou hadice 3,4 m a schopností nanesení barvy na pět metrů čtverečních za šest minut se vyznačuje systém pro jemný nástřik Bosch PFS 105 E prodávaný za ceny mezi čtyřmi a pěti tisíci korun. Výrobce ho řadí do kategorie „expert“, což je o stupeň vyšší klasifikace než „universal“ a vzhledem k parametrům by vám mělo toto stříkací centrum vyhovět pro široký rozsah malířských i natěračských prací.

text: Richard Guryča
foto: Archiv firem

Stříkací centra

Stříkací centra