Svíčky z vlastní dílny

Hořící svíčka navozuje příjemnou atmosféru a na naše smysly působí většinou i hezkou vůní. Zkuste si zdraví neškodnou svíčku vyrobit sami.

Víte, že značná část svíček je z parafínu, tedy z ropy, a při jejich hoření se do vzduchu uvolňuje malé množství CO2, další zdraví škodlivé látky a vytvářejí se saze? Samozřejmě existují i svíčky, které pro nás neznamenají žádné riziko. A jedněmi z nich jsou svíčky, vyrobené z použitých kuchyňských olejů! Tyto oleje se samozřejmě čistí, takže výsledný vosk je čistý a bez zápachu.

Použité oleje dokážou v odpadu a přírodě napáchat velké škody, proto je jejich využívání prospěšné i z hlediska ekologie. Portugalský výrobce The Greatest Candle in the World (v překladu to znamená Nejúžasnější svíčky na světě) nabízí nejen hotové svíčky z použitého oleje, ale i sady, s jejichž pomocí si je uděláte sami – třeba z oleje, na kterém jste smažili nedělní řízky! Stačí si pořídit větší nebo menší sadu na výrobu svíček, která obsahuje prášek Oil2Wax, knoty a držáčky knotů a postačí na výrobu čtyř nebo dvou svíček o váze 130 g s dobou hoření 30 hodin. Objednat si ji můžete na www.econea.cz/the-greatest -candle-in-the-world/.


Naše rada

Pokud si chcete vyrobit svíčku jiné velikosti, dodržte proporce surovin, to je 20 g prášku Oil2Wax na každých 100 ml oleje.

 

Sada s jednou svíčkou a 2 x 20 g prášku Oil2Wax a 2 knoty na výrobu dalších dvou svíček

 

Ekologická svíčka s vůní skořice a hřebíčku v plechové dózičce

 

Svíčka s vůní jasmínu


Připravíme si:

  • sadu na výrobu svíček The Greatest Candle
  • 100 ml přefiltrovaného oleje
  • nádobku na svíčku odolnou teplu

Pomůcky:

  • cedník nebo kávový filtr
  • nádoba vhodná do mikrovlnné trouby
  • lžíce

Postup

Přefiltrujeme 100 ml použitého kuchyňského oleje přes cedník nebo ještě lépe přes kávový filtr. Olej necháme 24 hodin odpočívat. Použijeme-li nový kuchyňský olej, není filtrace nutná. Ve vhodné nádobě smícháme olej a 3 polévkové lžíce (20 g) prášku Oil2Wax

 

Směs dáme asi na 1 minutu vařit do mikrovlnné trouby na nejvyšší výkon. Nebo ji povaříme ve vodní lázni

 

Nalijeme vosk do nádobky, ve které chceme svíčku mít

 

Vosk necháme 2 až 5 minut chladnout a pak za použití držáčku umístíme do středu svíčky bavlněný knot

 

Svíčku necháme vychladnout, dokud neztuhne
Před zapálením svíčky ustřihneme knot na délku 1 cm. Vůni trvá 24 hodin, než se stabilizuje.
Připravila: Iva Tvrzová
Foto: archiv firmy a Shutterstock

Svíčky z vlastní dílny