Dveře nás vítají

Vstupní dveře domu jsou tím prvním, co přicházejícího vítá. Udělejme to přivítání co nejpříjemnějším.

U vchodu má místo starý lis, nahradil květináč pro popínavou zeleň

Hezké dveře a upravený vstupní prostor jako by příchozímu říkaly: „Tady jsi vítán – podívej, jak jsme se kvůli tobě vyšňořily!“ Nechcete své dveře také proměnit v takové pěkné „vítací“?

Základem přitažlivého vstupu jsou dveře s čistým povrchem bez olupující se barvy. Ozdobit můžeme přímo dveřní křídlo nebo prostor vedle dveří, a to dekorací trvalou, nebo sezónní. K sezónním patří především vánoční a velikonoční výzdoba, tvořená nejčastěji různě vyparáděnými věnečky a větvičkami.

Věneček ze slámy doplnily přírodniny a koroptví pera, u dveří nechybí květináče s kvetoucími rostlinami

Věnečky z proutí či chvojí doplníme v zimě šiškami, oříšky, vánočními ozdůbkami a ovážeme stuhami, na jarních se uplatní pestrá vajíčka, figurky zajíčků a kuřátek. Na dveře upevníme dekorace zhruba ve výšce očí, či je pověsíme na kliku. Girlandy z chvojí mohou lemovat horní hranu dveřního křídla nebo viset nade dveřmi.

Vchod zdobí plastika kočky a keramika

Příchozího ale mohou vítat pěkně zdobené dveře během celého roku. I tehdy jsou základem aranžmá nejčastěji věnečky, a to z větviček, proutí nebo slámy. Doplníme je suchými rostlinami, obilím, kůrou, dřevěnými a keramickými drobnostmi. Místo věnečku se dá použít i nízká ošatka, na níž lze drátkem připevnit téměř cokoliv.

Podzimní výzdoba – dýně a listí

Zajímavě budou na dveřích vypadat i zavěšené staré dřeváky (poslouží i jako klepadlo), do kytice pestrých suchých květů zasazené staré kuchyňské náčiní a podobně. Fantazii se meze nekladou. Celá dekorace může s dveřmi barevně ladit nebo naopak kontrastovat.

K ozdobení vstupu nejlépe poslouží květiny, přírodniny a keramika

Podzimní inspirace

Je-li před vchodem dost prostoru, nemusíme se zaměřit jen na dveře, ale vyzdobíme celý vchod, případně i schody. Výborně se k tomu hodí květináče s letničkami i trvalkami. Parádu tu udělá i nějaký artefakt z hospodářského náčiní, dřevěná nebo kamenná plastika, malý vozíček naplněný zelení, na podzim třeba skupinka dýní.

Připravila: Iva Tvrzová
Foto: Marie Votavová, Pavel Veselý a Shutterstock

Dveře nás vítají