Nepodceňujte servis oken

Rubrika: Interiér

Při pořizování oken předpokládáme, že nám vydrží co nejdelší možnou dobu, po kterou budou správně těsnit a fungovat. Aby tomu tak bylo, je důležité myslet na pravidelný servis.

Servis oken je potřeba, ať už se jedná o okna plastová, nebo dřevěná. Každý typ okna vyžaduje trochu něco jiného a platí, že údržbu není radno podceňovat. Plastová okna jsou nejméně náročná. Důležitá je zejména kontrola kování a těsnění, stejně jako u všech ostatních druhů. V případě dřevěných oken je krom běžné údržby důležitá péče o povrchovou úpravu, ta zajistí dobrý vzhled a maximální životnost. Co dalšího by mělo být součástí řádné péče o okna?

Základem jsou čistá okna

Pravidelné mytí oken je nedílnou součástí jejich údržby. Nejlepšího výsledku lze dosáhnout při venkovních teplotách od přibližně 5 do 20 stupňů Celsia. Důležité je, aby okna nebyla teplá. V tu chvíli se totiž čisticí prostředky rychle odpařují a mytí je tak neefektivní. Pro samotné čištění oken a rámů je nutné vyhnout se používání kovových drátěnek a agresivních přípravků obsahujících pevné brusné částice či ředidla, a to bez ohledu na materiál, ze kterého jsou okna vyrobena. Kromě běžné údržby je třeba další pravidelný servis.

 

Řádná údržba aneb záruka životnosti oken

Pravidelný servis může udělat firma, která okna montovala, ti zdatnější se do něj můžou pustit sami. „Údržbu doporučuji provádět jednou za rok, předejdeme tak nákladným opravám v budoucnu, prodloužíme životnost oken a v některých případech také snížíme náklady na vytápění,“ vysvětluje Radek Bareš z české společnosti Geus okna. Součástí údržby je kontrola všech pohyblivých částí, při které se namaže také okenní kování. K tomu postačí jedna kapka oleje do šicích strojů. Dalším krokem by měla být kontrola těsnění mezi křídlem a rámem a běžné odstranění nečistot z odvodňovacích kanálků. Při takové kontrole lze zjistit případná poškození a situaci zavčas vyřešit. „V případě dřevěných oken je doporučuji 2× ročně přetřít houbičkou napuštěnou speciálním balzámem, čímž výrazně prodloužíme jejich funkčnost a životnost,“ dodává Bareš. Životnost oken ovlivňuje nejen jejich kvalita, ale hlavně to, jak se staráme o jednotlivé části.

 

Údržba kování a těsnění jako ochrana před únikem tepla a zloději

Okenní kování a těsnění patří mezi jedny z nejdůležitějších částí celého okna. Kování zajišťuje nejen to, že můžeme okna otevírat nebo vyklápět, ale má i svou bezpečnostní funkci, zejména proti vypáčení. Je tedy potřeba ho alespoň jednou za rok promazat a podle potřeby také seřídit. Pokud bychom pravidelnou údržbu opomíjeli, budou kličky drhnout, v horším případě může okny zatékat do bytu, což má za následek vznik plísní.
Velkou roli hraje těsnění, to pomůže byt nejen odhlučnit, ale částečně i zateplit, protože nedochází k úniku tepla. Zdeformované těsnění ovlivňuje jeho správnou funkci, proto je doporučeno ho alespoň jednou za rok namazat silikonovým olejem, díky čemuž zůstane pružné a bude i po letech dobře izolovat.


Co udělat jednou ročně
• Namazat olejem kování
• Namazat glycerinem těsnění
• Seřídit dosedání rámů
• Vyčistit odvodňovací kanálky
• U dřevěných oken přetřít rámy balzámem


 

Text: Geus okna
Foto: Shutterstock

Nepodceňujte servis oken