Stůl – každý jiný

Bez stolu se žádná chalupa, chata ani víkendový dům neobejdou. Ale zdaleka to nemusí být jen ten jídelní, využijeme i další stolky s odlišným určením.

O jídelním stolu se říká, že je srdcem domu. U něj se stále něco děje, rodina se zde schází u jídla, ale slouží i mnoha jiným činnostem. Někdy funguje také jako kuchyňský pracovní stůl, nahrazuje stůl psací, je místem pro provozování různých koníčků. Nejčastěji bývá obdélníkový nebo čtvercový, někdy i kulatý nebo oválný. V kuchyni může rozšířit potřebné plochy samostatně stojící pracovní stůl. Současné servírovací stolky neslouží jen k převážení pohoštění, ale často jsou v kuchyni praktickým pomocníkem na nádobí a potraviny, které je potřeba mít po ruce.

konferenčního stolku

Pro výrobu konferenčního stolku Twig II posloužily větve z týku a sklo. 5 699 Kč (Foto: Estilofina)

Odkládací stolek

Odkládací stolek Sofa table je určen do modernějších interiérů. 3 644 Kč (Foto: Nábytek ALDO)

U odpočinkového sedacího nábytku se uplatní nižší konferenční stolek, jehož tvar není ničím limitován. Dalším užitečným kouskem jsou odkladní stolky vhodné na vše možné, co nemá jinde překážet, ale mělo by být na dosah. Větší podélné mívají místo u zdi, menší subtilnější snadno přeneseme tam, kde jsou právě potřeba. Úzký konzolový stolek u stěny plní funkci místa pro vystavení hezkých dekorací.

historizující psací stůl

Psací stůl Ernest Honey z palisandrového dřeva má historizující design, ale působí subtilně. 8 279 Kč (Foto: Estilofina)

Vysoký květinový stolek

Vysoký květinový stolek Shumee z recyklovaného dřeva je vhodný na jednu větší dekorativní rostlinu. 2 778 Kč (Foto: MALL)

Leckdo využije na chalupě i klasický psací stůl, u kterého se dají provozovat také rozličné koníčky. Součástí ložnice může být toaletní stolek doplněný zrcadlem a taburetem. Kdekoliv v domě se může hodit sada dvou, častěji tří malých přídavných stolků, které se dají zasunout pod sebe. A nezapomeňme na stolky květinové. Specifickými stolky jsou pak stolky hrací, jejichž deska obsahuje herní plán některé společenské hry.

přídavné stolky

Praktické přídavné stolky Yoga jsou ručně vyrobené ze dřeva palisandru. 5 599 Kč (Foto: Sconto)

Toaletní stolek

Toaletní stolek Songmics se zrcadlem a stoličkou z masivu borovice, kaučukovníku a MDF desky má příjemný moderní tvar. 8 899 Kč (Foto: Bonami)

Odlišné vyniknou

Stoly a stolky nemusí být ve stejném stylu a materiálu jako ostatní nábytek. Naopak, odlišný design a barevnost jim prospějí.

Text: Iva Tvrzová
Foto: se svolením firem Nábytek ALDO, Bonami, Mall, Sconto, Estilofina, Jelínek nábytek, Dřevotvar, Le Patio

Stůl – každý jiný