Velké úložné prostory

Rubrika: Interiér

Kam s nimi? Tato otázka určitě padne, když musíme vyřešit ukládání většího množství věcí. A je jedno, zda v bytě, kde trvale žijeme, nebo na chalupě či chatě.

Skříňový blok vyskládáme z jednotlivých korpusů, ke kterým je na výběr široká škála dveří. Promyšleným vnitřním členěním prostor maximálně využijeme (IKEA)

Čím menší byt, dům, chata jsou, tím promyšleněji je třeba úložné prostory řešit. Zvlášť ukládáme oblečení a zvlášť ostatní věci: sportovní výbavu, věci týkající se našeho koníčku, úklidové prostředky, drobné nářadí a podobně. Vycházíme samozřejmě z množství a druhu věcí i z prostorových možností.

Šatna nebo skříně

Oblečení, ve kterém chodíme ven (kabáty, bundy, boty) by mělo být po ruce v předsíni, ostatní uložíme nejlépe do ložnic nebo přilehlých prostor. Pokud to dispozice a velikost stavení dovolují, je ideální samostatná šatna. Místo zavřených skříní a prádelníků stačí otevřený systém s policemi, šatními tyčemi, zásuvkami. Ovšem tuto možnost má na chalupě, o chatě nemluvě, asi málokdo.

Jemně zdobená a prakticky členěná skříň (Dudinger)

Úložné prostory v ložnici nebo přilehlé chodbě vyřešíme buď několika samostatnými skříněmi a prádelníky, kompaktním velkým skříňovým blokem nebo vestavnou skříní.

Samostatné skříně

Šatna nabízí dostatek místa pro přehledné umístění veškerého oblečení (Team)

Jednotlivé kusy nábytku lze většinou dobře rozmístit i tam, kde jsou stěny přerušovány okny a dveřmi. Samostatně stojící zajímavé solitéry tak vyniknou. Výrobci nabízejí velice pestrou škálu skříní, které se stylově hodí do chat, chalup a venkovských domů. Jsou většinou v přírodní barevnosti, někdy také s bílou lazurou, často mají plasticky zdobené dveře a čela zásuvek.

Vícedílná skříň může být součástí ložnicového kompletu (Dudinger)

Pokud máme k dispozici celou stěnu nebo její velkou část, můžeme tu všechny skříně a skříňky sestavit do jednoho bloku. Dokonce i když využijeme různé starší kusy nábytku, nemusí sestava vypadat „každý pes jiná ves“. Zkusíme je sjednotit – použijeme například stejné úchytky, různě vysoký nábytek „zarovnáme“ nad ním nebo vedle něj zavěšenými policemi. Nahoru na skříně a na polici nad nimi postavíme krabice a košíky s věcmi a získáme tak další úložný prostor.

Snadno přemístitelný úložný prostor tvoří kovový stojan a závěsné látkové boxy (Jysk)

Budeme-li pořizovat nový nábytek a máme dostatek prostoru, můžeme si vybrat širokou, tří až pětidveřovou skříň, která kromě šatních tyčí nabízí i police a zásuvky a pojme veškeré oblečení. Vyrábějí se i skříně rohové, kde je plně využit i roh.

Vestavné skříně

Jestliže chceme bezezbytku využít i nepravidelný a různě vysoký, široký či hluboký prostor (pod zkoseným stropem či schodištěm, velkou hloubku nad podlahou pod šikmou střechou, různé výklenky), zvolíme na míru dělanou vestavnou skříň. Na rozdíl od té klasické nemusí být všude stejně vysoká, široká ani hluboká.

Prostor mezi skříněmi vyplní prádelník, věšáčky na drobnosti a police s krabicemi (IKEA)

Vnitřní členění je libovolné – šatní tyče, police, zásuvky, kontejnery. Snadnou dostupnost uložených věcí zajistí sklopné a výsuvné šatní tyče, otočné a výsuvné police. Dveře bývají nejčastěji posuvné či skládací. Na výběr je veliké množství výplní dveřních rámů.

Sláva komorám

Pro uložení všech ostatních věcí, zvláště těch objemnějších a méně skladných, je ideální komora. Z části by měla být vybavena policovými regály na menší věci, věšáky nebo háky na stěně či stropu na zavěšení méně skladných předmětů. Pro velké věci by měl zůstat volný prostor na podlaze. A když komoru nemáme?

Široká, prakticky rozčleněná skříň má pro snadný přístup skládací dveře (Gazel)

Dobře využít se dá například prostor pod schody, stačí ho oddělit lehkou příčkou s jedněmi nebo více dvířky či s výsuvnými kontejnery. Podobně se dá uzavřít prostor pod šikmou střechou. Stejně tak větší výklenek vedle stoupajícího schodiště. Dokonce i tady se dají použít posuvné (zavěšené) dveře.

Schovávačka ve skříni

Pro menší věci se hodí jakákoliv šatní skříň, jejíž vnitřek rozčleníme podle potřeby. Zvlášť pokud se jedná o hezký kousek nábytku, může stát kdekoliv, kde pro ni bude místo (a bude po ruce). Nikdo nepozná, co se za dveřmi parádní skříně skrývá.

www.dudinger.cz, www.gazel.cz, www.ikea.cz, www.jitona.cz, www.jysk.cz, www.prochazka-truhlarstvi.cz, www.art-style.cz, www.unis-n.cz, www.mirland.cz, www.sindelar-nabytek.cz, www.woodface.cz, www.komandor.cz, www.indeco.cz, www.nabytekdelfi.cz, www.sten-skrine.cz

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM

Velké úložné prostory

Velké úložné prostory