Barevný nábytek? Proč ne!

Rubrika: Interiér

Jeden nebo několik kousků barevného nábytku dokáže interiér, laděný jinak do neutrálních barev přírodního dřeva, pěkně oživit.

Pod bílým povrchem nábytku Cava lehce prosvítá dřevo (Jitona)

V chatách a chalupách donedávna převládaly interiéry, zařízené nábytkemv přírodní barevnosti dřeva, jen občas doplněným malovanou truhlou, skříní nebo koutnicí. A to tehdy, když měl chalupář štěstí a takový kus nábytku se v chalupě zachoval po původních majitelích, nebo když se mu ho podařilo před lety koupit někde v bazaru.

Interiéry celé „dřevěné“, zvláště pokud je ze dřeva také podlaha, strop, případně i stěny, můžou působit poněkud nevýrazně. Oživení sem vnese právě barevný kousek nábytku. Vždyť i dříve v chalupách bývalo vždy aspoň pár kusů barevného a navíc malovaného nábytku.

Kde a co nakoupit

Zajímavý stolek oživí každý prostor (Anglická sezóna)

Výrobci a obchodníci zákazníkům vycházejí vstříc a vedle nábytku v nejrůznějších odstínech světlého a tmavého dřeva nabízejí i ten barevnější. Někde si lze vybrat až z deseti barevných odstínů. Uhotového nábytku se většinou jedná o malé série, ještě častěji však o výrobu na zakázku podle vzorků. Při tak široké nabídce barev amnoha typech nábytku totiž nelze mít všechno na skladě.

Zvolit můžeme jak jednoduchý smrkový nábytek, který se hodí například do dětského pokoje, tak rustikálně laděné kusy. Pokud chceme obohatit stávající zařízení o jednu dvě barevné skříňky, komody či příborník, mohou se ostatnímu zařízení stylově klidně vymykat. Je takémožné zařídit si pokoj kompletně barevným nábytkem. V tom případě by aleměl být spíše střízlivějšího stylu a neměl by místnost moc zaplnit.

Oblíbené barvičky

Lazurovací barvy působí jemně, protože nechají prosvítat kresbu dřeva

Nejoblíbenější z barev pro nábytek jsou různé odstíny modré – blankytněmodrá, temně modrá, šedomodrá i výrazná šmolková. Hned za ní se drží zelená ve světlých i tmavých odstínech – od hráškové až po lahvovou. Pozadu nezůstává ani vínově červená. Kdo je pro decentnější ladění, dá přednost nábytku v elegantní šedé nebo bílé. Světle žlutá zas vynikne i tam, kde není moc světla. Ale uplatnit v interiéru můžeme i výrazně červenou, černou, dokonce některý z tónů oranžové, fialové nebo růžové – tady hodně záleží na zvoleném odstínu.

Lazury nebo patina

Je-li vaším přáním „barvy ano, ale jen nenápadné“, zvolte nábytek ošetřený lazurovacími barvami. Jsou jemné a ponechávají viditelnou kresbu dřeva. Krycí barvy zas umožňují jiná kouzla. Pomocí prosvítajících vícebarevných nátěrů a obrušování hran se vytváří patina, dojem opotřebovanosti. Je-li to provedeno s mírou, působí pak i výrazněji barevný nábytek v chalupě přirozeně.

Bílý prádelník s patinou navodí dojem památečního kusu nábytku po předcích (Anglická sezóna)

www.anglickasezona.cz, www.mirland.cz, www.jitona.cz, www.gazel.cz, www.art-style.cz, www.ikea.cz

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ, ZDENĚK ROLLER A ARCHIV FIREM

Barevný nábytek? Proč ne!