Jak nejlépe připevnit projektor i televizi

Není nic jednoduššího, než si na chatě či chalupě udělat domácí kino. Filmoví fanoušci mají na výběr od levných projektorů až po highendové přístroje za stovky tisíc. Velké plátno je čím dál populárnější také mezi náruživými hráči. Intenzita jejich zážitku dosahuje ve srovnání s hraním na monitoru nebo televizní obrazovce zcela jiné úrovně.

 

 

Nutné je ovšem vyřešit otázku, kam projektor umístíte. Samozřejmě lze promítací mašinku postavit na jakoukoliv skříňku nebo poličku. V běžném provozu však většinou zjistíte, že vám někdo neustále „leze“ do obrazu, což je rušivé a nepraktické. Mít takto křehký přístroj jen tak někde položený a riskovat, že jej někdo neopatrným pohybem pošle k zemi, také není kdovíjak prozíravé. Nejlepší možností je proto zavěšení projektoru na zeď nebo na strop. V takovém případě je potřeba nejdříve vybrat vhodný držák.

 

 

Rotující projektor
Kromě obyčejných fixních držáků existují i sofistikovanější modely, které umožňují rotaci projektoru. Pořídit si můžete i držák s posuvným ramenem nebo s možností naklápění. Dobrou volbou je stropní držák Stell SHO 1029, který má nosnost až 15 kg, takže bez problémů udrží všechny klasické projektory pro domácí promítání – hmotnost standardního projektoru zpravidla nepřesahuje ani 5 kg. Držák navíc umožňuje rotaci o 360 stupňů vertikálně a 30 stupňů horizontálně, takže promítaný obraz nasměrujete přesně dle vašich potřeb.
Pokud bydlíte ve starší zástavbě a máte vysoké stropy, je vhodnější držák s výsuvným ramenem. Ten vám umožní výškově nastavit projektor tak, aby vám poskytnul optimální parametry projekce na stěnu či promítací plátno. Držák Stell SHO 1091 lze vysunout až 1 metr a jeho výhodou je i možnost rotace, což u tohoto typu modelů nebývá moc časté. Oba držáky jsou k dostání na českém trhu.

 

 

Stolek, držák na zeď nebo rovnou 2v1
Koupili jste televizi a nevíte, kam ji umístit? Televize by neměla překážet v prostoru, ale zároveň je ideální, když na ní vidíte ze všech míst. Je tedy potřeba důkladně se zamyslet nad tím, zda ušetříte místo a televizi zavěsíte na stěnu nebo zůstanete u klasického televizního stolku. Pro ty z vás, kteří toto dilema nechtějí řešit, existuje i varianta 2v1, tedy stolek s držákem na televizi.
Televizní stolek je nejjednodušším řešením. Výhodou je, že ho pouze postavíte a hned můžete sledovat váš oblíbený pořad. V prodeji je v mnoha variantách. Vybírat můžete mezi kovovými, skleněnými, dřevěnými, plastovými atd. Díky správnému výběru si pak můžete nejenom užívat sledování televize, ale také pohled na designový doplněk vašeho obývacího pokoje. Dalším kladem televizních stolků je, že elegantně kryjí kabely. Televizní stolek Stell SHO 1142 má praktické poličky, do kterých můžete dát set top box, DVD přehrávač a podobně. Doporučená cena je 3.990 Kč.

 

 

K zavěšení na zeď
Pokud plánujete televizi zavěsit na zeď, s vhodným držákem je to snadná věc. Ušetříte místo v pokoji, a navíc si výšku, do které televizi umístíte, můžete zvolit sami. Tím si zajistíte komfort pro sledování televize. Vybírat můžete mezi fixním, polohovatelným nebo výsuvným držákem. Zásadní je při jeho výběru hmotnost televize.  Například fixní držák značky Stell SHO 1021 má nosnost až 80 kilogramů. Zároveň je vhodný pro televize s úhlopříčkou 40–70″. U televizních držáků je důležité vybrat odpovídající hmoždinky i vruty. Při nákupu držáků značky Stell si s tím nemusíte lámat hlavu, protože jsou součástí balení. Stejně tak jako vodováha, která je zabudovaná přímo do držáku. Podstatným faktorem, na který je třeba brát ohled je rozteč otvorů pro uchycení TV, tedy VESA. Konkrétně u držáku Stell SHO 1021 je minimální VESA 50 X 50 mm a maximální rozteč až 745 X 480 mm. K dostání je v kamenných i online obchodech za cenu kolem 390 Kč.

 

 

S výsuvným ramenem
U sofistikovanějších televizních držáků s výsuvným ramenem máte i možnost regulovat vzdálenost od zdi. Televizor je připevněn na rameno, se kterým jde otáčet do stran a sklápět ho směrem nahoru/dolů. Výsuvný držák Stell SHO 3610 má nosnost až 50 kg. Od zdi se dá vzdálit až 51 centimetrů. Díky tomu si pak můžete vybrat, zda budete televizi sledovat z gauče nebo z kuchyně, která je v opačném rohu místnosti. Rozteč otvorů je u tohoto modelu 34 X 160 mm až 600 X 400 mm. Doporučená cena je 1. 490 Kč.
Pro ty z vás, kteří se nemůžete rozhodnout mezi televizním stolkem a držákem na televize, je ideálním řešením stolek s držákem na televizi Stell SHO 1037. Televizi budete mít připevněnou v ideální výšce, DVD přehrávač, reproduktory a časopisy si uložíte do poliček umístěných pod držákem. Jeho maximální nosnost je 60 kg a je vhodný pro televizory s úhlopříčkou 40–70″“. Skleněný stolek kombinovaný s kovem, působí velmi nadčasově a elegantně a bude tak skvělým doplňkem do každého moderního bytu. Doporučená cena je 4.990 Kč.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: STELL

 

Uložit

Jak nejlépe připevnit projektor i televizi