U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

ŠETŘÍME ENERGIE

Kategorie: Peníze | Autor: le

Naše domácnosti spotřebují asi třetinu celkového množství energií (zemního plynu, elektřiny). Z toho 75 % připadá na vytápění, 14 % na teplou vodu, 6 % na vaření a 5 % na ostatní spotřebiče.

V souvislosti se zvyšováním cen tzv. ušlechtilých energií, jakými jsou zemní plyn nebo elektřina, se vyplatí osvojit si některé zásady a návyky, které nám mohou šetřit rodinný rozpočet a všem ostatním i životní prostředí.

Izolace

Protože největší díl spotřebovaných energií připadá na teplo, musíme používat tepelné zdroje s co největší účinností, a vytvořené teplo “ohlídat” tak, aby zbytečně neutíkalo zdmi, okny, dveřmi a jinými cestami. U rodinných domků a zděných chalup představuje nežádoucí tepelné vyzařování stěn až 30 % celkových ztrát energie, u nedostatečně tepelně izolovaných chatiček nepochybně ještě víc. Zdi můžeme “zateplit” jak zvenku, tak zevnitř; izolace je však vhodné svěřit odborníkům. V rodinných domcích může netěsnícími okny unikat až 40 % celkových ztrát. Pokud použijeme dodatečné okenní těsnění, zlepší se tepelná bilance asi o 10 %, plastová okna mohou podle typu ušetřit až 20 %. Pozitivní vliv mají rovněž žaluzie, stahovací rolety s odraznou fólií, okenice či speciální fólie nalepené na skla. Na celkových tepelných ztrátách se může střecha, respektive nevytápěné půdní prostory, podílet až 25 procenty. Únik tepla snížíme tak, že prostory mezi stropními trámy vyplníme vhodnou tepelnou izolací (čedičová vata, recyklované nehořlavé papírové hmoty, desky z minerální vlny). U nepodsklepených rodinných domků představují tepelné úniky až 20 % celkových ztrát. Zesílení izolace podlahy můžeme provést sami (další vzduchová mezera, popřípadě vyplněná pěnovým polystyrenem nebo jiným vhodným materiálem).

Topidla

Radiátory, plynová topidla či akumulační kamna instalovaná pod okny produkují teplo, které stoupá vzhůru. Pokud jsou od místnosti izolovány závěsy, vyhřívají jen okenní skla. Závěsy musí dosahovat nad ně natolik vysoko, aby teplý vzduch mohl cirkulovat místností. Mezi topným tělesem a zdí by měla být namontována tepelná izolace s lesklou odraznou stranou, vracející teplo do místnosti; jinak bude zeď za radiátorem horká, ale místnost nevytopená. Každé zvýšení teploty o 1 °C znamená vzrůst nákladů na topení o 6 %; přitom postačující teplota obytných místností je 18 až 20 °C. Máme-li etážové topení, pak bychom měli nastavit termostat na optimální teplotu, která nás nebude nutit místnost ochlazovat větráním.

Vaření

Při vaření by průměr dna nádoby měl být zhruba shodný s velikostí elektrické topné plotny, která navíc nesmí být zborcená a musí být zcela čistá, aby přestup tepla z ní byl co nejdokonalejší. Dna nádob musí být také rovná a čistá. U plynového sporáku nesmějí plameny přesahovat průměr nádoby. Dosáhnout varu v nádobě s pokličkou se podaří za třetinu až polovinu doby než je tomu u nádoby nezakryté. Potřebný topný výkon tomu samozřejmě odpovídá. Ještě výhodnější je používat tlakových hrnců. Při provozu elektrických vařičů iu silnostěnných nádob je vhodné využívat v co nejvyšší míře tzv. zbytkového tepla, které se uplatňuje i po vypnutí tepelného zdroje.

Instalace

Při mytí nádobí musí být bojler nebo plynový ohřívač dostatečně blízko dřezu, aby nedocházelo při průchodu horké vody potrubím k tepelným ztrátám, jinak první litry vody nemají dostatečnou teplotu, mytí nádobí trvá déle a spotřebujeme víc vody i energie. Chladničky a mrazničky umístěné v teplých místech vyžadují pro dosažení požadovaných teplot větší množství proudu. Umisťujme je tedy spíše na chladné chodby. Nastavená teplota jejich vnitřních prostorů by neměla být zbytečně nízká, protože pak se zvyšuje spotřeba, mimoto se urychluje vznik námrazy. Každý centimetr ledové vrstvy na odparníku zvyšuje výrazně spotřebu elektřiny. Proto nikdy nedávejme do chladniček neuzavřené nádoby s tekutinami, zejména horké! Vodovodní kohoutky je nutno udržovat v dobrém stavu a včas u nich měnit těsnění, aby nekapaly. Ukapávání horké vody z bojleru se může nepříjemně prodražit; zdánlivě neškodné kapání naplní litrovou nádobu za 40 minut, což znamená, že z osmdesátilitrového bojleru během dne unikne bezmála polovina horké vody.

ŠETŘÍME ENERGIE