U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

OVOCE A ZELENINA V KOSMETICE

Kategorie: Speciál – léto ve znamení krásy a zdraví | Autor: pet

K osvědčeným prostředkům péče o pleť patří pleťové masky. K jejich přípravě je nejvhodnější používat přírodní látky, mezi které patří kromě léčivých rostlin také třeba med nebo v létě snadno dostupné ovoce a zelenina.

Při přípravě a používání pleťových masek je třeba respektovat několik zásad. Vybíráme pouze kvalitní a čerstvé suroviny, a to těsně před použitím. Pleť musí být před jejich aplikací vhodně očištěná a připravená. Během působení masky je dobré zcela se uklidnit, nehovořit a obejít se bez čtení nebo sledování televize.

Maska z čerstvé mrkve

Je velmi jednoduchá a přitom na tvář blahodárně působí. Nastrouhanou mrkev naneseme na tvář a necháme 20 minut působit. Po jejím odstranění omyjeme tvář vlažnou vodou a do pokožky vetřeme trochu polomastného krému. Mrkvová maska obnovuje pružnost pokožky a dodává pleti zdravou barvu.

Maska z petrželové natě

Připravíme ji z jedné lžíce nadrobno posekané petrželové natě, kterou smícháme s 2 lžícemi smetanového jogurtu a necháme působit po dobu 15 minut. Tvář omyjeme vlažnou vodou. Maska osvěžuje a pomáhá vybělit pleť i vyhladit vrásky. Petrželový kořen je nevhodný pro vysoký obsah silic.

Jablková maska

Jablko uvaříme v mléku, rozmačkáme a ještě teplé naneseme na tvář. Necháme působit po dobu 15 až 20 minut. Maska uklidňuje a zjemňuje pokožku.

Výživná maska z jahod

Do zralých rozmačkaných jahod se přidá mléko a rozmačkané vařené brambory, aby vznikla dobře tvarovatelná kaše. Necháme na tváři působit asi půl hodiny. Potom tvář omyjeme heřmánkovým čajem nebo vlažnou vodou. Maska má regenerační a tonizující účinky.

Maska na oči z okurek

Na opuchlé oči má výborný účinek salátová okurka. Postup je velmi jednoduchý. Z okurky nakrájejte několik koleček (můžete i více na prostřídání). Okolí očí zvlhčete vodou, lehněte si a položte kolečka na oči. Působit je necháme 10 minut.

Maska z brambor

Unaveným a oteklým očím prospěje i maska z brambor. Postup je stejný jako u okurky. Syrový brambor pokrájíme na kolečka odpovídající velikosti vašich očí. Po zvlhčení okolí očí vodou si vleže pokládáme kolečka na oči a necháme účinkovat 10 minut. Brambory působí velmi dobře zejména na váčky pod očima.

Med na popraskané rty

Můžete si sami udělat pastu ze stejných dílů krému Nivea a medu. Dobře spolu směs promíchejte, naneste pastu na rty, nechte 15 minut působit, a pak ji jemně odstraňte. Vyzkoušejte to s medem řídkým, nikoliv krupičnatým.

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: FOTO MARIE VOTAVOVÁ

OVOCE A ZELENINA V KOSMETICE