Voňavý bez a černé bezinky

Rubrika: Recepty, Zdraví

Bez černý je listnatý keř, který má široké využití v léčitelství, farmacii i potravinářství. Právem je považován za kouzelnou rostlinu.

Bezový sirup

2 l vody, 1 kg cukru, 1 lžička kyseliny citronové, 3 citrony bez kůry, 50 bezových květů

Do svařené a vychlazené vody naložíme květy, ze kterých jsme odstříhali stonky. Nemyjeme je, ale dobře je prohlédneme a odstraníme případné nečistoty. Přidáme plátky ze dvou citronů a kyselinu citronovou. Necháme macerovat a druhý den tekutinu slijeme přes síto. V hrnci ji povaříme s cukrem a šťávou ze zbývajícího citronu. Lahve i víčka dobře umyjeme a naplníme vroucí vodou z varné konvice až do chvíle, kdy se chystáme nalít do nich sirup. Vroucím sirupem naplníme lahve, zavíčkujeme a obrátíme dnem vzhůru (např. v hrnci) až do vychladnutí. Uchováváme v chladu a temnu, po otevření uložíme sirup až do spotřebování do chladničky.

 


Jablečný džem s jablky a květy černého bezu

Sirup: 200 g cukru, 800 ml vody, 1 citron, 20 květenství z černého bezu
Džem: 1,25 kg jablek, kůra a šťáva z 1 citronu v bio kvalitě, 1 Želírfix, želírovací cukr

Cukr s vodou svaříme na mírném ohni 5-10 minut. Po vychladnutí přidáme šťávu z 1 citronu a bezové květy, které zatížíme tak, aby zůstaly pod hladinou. Necháme louhovat přes noc. Druhý den tekutinu přecedíme, přidáme k ní oloupaná a pokrájená jablka, nastrouhanou citronovou kůru a vaříme do změknutí jablek, asi 5-10 minut podle odrůdy. Poté rozmixujeme tyčovým mixérem, vmícháme Želírfix a želírovací cukr, přivedeme k varu a vaříme 3-5 minut. Ke konci přidáme citronovou šťávu. Horkým džemem plníme čisté skleničky, zavíčkujeme, postavíme dnem vzhůru a necháme zchladnout.

 


Bezinky jako borůvky

2 kg jablek, 1 kg zcela zralých bezinek, 800 g cukru, 30 g kyseliny citronové nebo šťáva ze dvou citronů, 1-2 dcl rumu

Jablka umyjeme, rozvaříme a prolisujeme. Do jablečné kaše přidáme bobulky bezinek a dále vaříme. (Kdo nechce mít barevné prsty od trhání bezinek, použije tenké gumové rukavice.) Přidáme cukr, vaříme ještě přibližně 10 minut. Před dokončením vmícháme šťávu z citronů nebo kyselinu citronovou. Do hotové, odstavené směsi vmícháme rum, plníme sklenice a uzavřeme. Džem lze použít na palačinky, lívance nebo na koláčích.

 


Kávový likér z bezinek

2 l zralých bezinek otrhaných z třapin, 1 l vody, 400 g cukru, 2 kávové lžičky instantní kávy, 1 l rumu nebo 1/2 l rumu a 1/4 l čisté vodky

Omyté bezinky vaříme 15 minut ve vodě, pak je propasírujeme přes síto, smícháme s cukrem a vaříme asi 7 minut. Po odstavení z plamene vsypeme instantní kávu. Roztok necháme vychladnout nejlépe do druhého dne a smícháme s alkoholem. Než budeme likér podávat, necháme ho uležet alespoň 1-2 týdny v naplněných láhvích.

 


Bezinkový džem

1,5 kg plodů černého bezu bez stonek, 1 citron, 500 g cukru, gelfix

V hrnci smícháme rozmačkané bezinky se šťávou z citronu, s cukrem a želírovacím přípravkem Gelfix. Plody přivedeme k varu a necháme 4 minuty vřít, to celé za stálého míchání. Hustotu vyzkoušíme tak, že na malý talíř nakapeme trochu džemu. Až bude džem dost tuhý, můžeme ho plnit do dobře vymytých sklenic, které uzavřeme a na 10 minut otočíme. Potom skladujeme v chladu a temnu.

 


Proti bolesti

Čerstvé listy černého bezu pomůžou při bolestech zad, při zánětu Achillovy šlachy a různých výrůstcích na patách a jiných kostech, při otlučeninách. Listy poklepejte nebo nakrájejte, pokapejte horkým olivovým olejem, přiložte na bolavé místo, převažte a nechte obklad přes noc.


 

 

 

Text: Martina Lžičařová
Foto: Labeta a Shutterstock

Voňavý bez a černé bezinky