Akumulátorové nářadí

Rubrika: Zahrada

S novou generací výměnných akumulátorů vzrostla kapacita zahradního akumulátorového nářadí do té míry, že vystačí k pohonu menších travních sekaček, plotostřihů a třeba i řetězové pily.

Nůžky TwinCut postříhají na jedno nabití trávu na ploše až 130 m2

Akumulátorová technika je dnes poháněna zásuvnými, a tedy výměnnými, akumulátorovými bloky s pokročilými typy nikl-kadmiových (NiCd), nikl-metalhydridových (NiMH) a nejnověji lithium-iontových (Li-Ion) článků. Podle typu, kapacity a napětí uvnitř bloku do série zapojených článků nabízejí napětí od 2,4 V až do 36 V a jsou schopné přijmout a vydat energii od 10 do 200 Wh.

Nesprávnému připojení bloku (obrácení pólů, jiné napětí) zabraňuje jeho tvar a profil krčku se skrytými kontakty, v němž se ale dominující výrobci odlišují. K nářadí dané značky proto musíme pořizovat výhradně předepsané články.

Sevřením kleštin s běžícím pilovým řetězem přeřízne nůžková pila Alligator GKC1000 větve do o 10 cm

Dosud nejužívanější niklové akumulátory ztrácejí rychle svou kapacitu, pokud je nabíjíme, aniž by byly dostatečně vybité. Proto se vyplatí pořídit si ještě druhý, shodný akumulátor, který umožní započatou práci dokončit. Naopak perspektivní, ale podstatně dražší lithium-iontové články na 1 gram hmotnosti pojmou o 40 % energie víc a téměř netrpí samovybíjením. Jsou však choulostivější a vyžadují elektronickou ochranu proti přehřátí při nabíjení i proti přetížení a hlubokému vybití, takže se neobejdou bez dražších rychlonabíječek.

Plotostřihy a nůžky

Kapacita současných akumulátorových bloků ještě neumožňuje konkurovat elektrickým plotostřihům s příkonem až 700 W, vystačí však k pohonu nářadí s lištou kratší než 50 cm. Většinou jsou akumulátorové plotostřihy osazeny 18V bloky Li-Ion nebo NiCd a na jedno nabití podle typu akumulátoru a síly větví stříhají 40 až 60 minut. Uživatel profituje především z toho, že místo obav z přestřihnutí přívodního kabelu se plně soustředí na vlastní práci.

Nůžky ContourCut s Li-Ion akumulátorem a laserem řezanými noži s teflonovým povlakem

Aku-plotostřihy se nabízejí i v provedení s otočnou hlavicí na teleskopické násadě (Black&Decker, Gardena) a umožňují nastavit nože do několika poloh. Využijeme je při úpravě živého plotu vysoko nad hlavou – bez štaflí, nebo naopak nízko nad zemí bez ohýbání zad.

Akumulátorová technologie se plně prosadila i v nůžkách na trávu a úpravu keřů. S Li-Ion akumulátory 3,6 V klesla hmotnost nůžek až k 0,5 kg a doba nabíjení se až čtyřnásobně zkrátila. Nůžky navíc dostaly neklouzavou úpravu rukojetí a laserem řezané nože jsou téměř nezničitelné. Pokud nože vyměníme za krátké plotostřihové lišty se záběrem od 10 do 17 cm, můžeme se pustit i do tvarování dřevin.

Pojízdná strunovka Accutrim ART23 seče trávu rotujícím plastovým nožem

Typy s přídavnými kolečky jsou určeny k zástřihu okrajů trávníku, stříhání trávy pod keři a mezi rostlinami. Připojením teleskopické násady s nimi lze pracovat bez ohýbání zad.

Strunové a vřetenové sekačky

Strunové sekačky, umožňující dosekávání a úpravu trávníků i mezi keři a podél plotů, se v akumulátorovém provedení nabízejí se šířkou záběru 20 až 25 cm. Black&Decker s pokročilým 18V NiCd akumulátorem je vybavuje plnoautomatickým prodlužováním nylonové struny Reflex i prodlužovací násadou. Gardena a Bosch nahradili strunu výměnným plastovým nožem. Tyto vyžínače zvládnou na jedno nabití plochu kolem 150 m2 nebo pás dlouhý 800 metrů.

Také menší vřetenové dvoukolové sekačky, určené k sečení nízkých golfových a anglických trávníků, „sáhly“ po akumulátorech. U nás rozšířená Gardena 380 AC přešla od NiCd aku-bloků k Li-Ion akumulátorům, což při šířce záběru 38 cm zvýšilo výkon na jedno nabití z 300 m2 až na 500 m2. Stejný výkon nabízí i nový Razor-Cut LION 38 značky Brill.

První rotační sekačky s Li-Ion

S prvními „revolučními“ sekačkami Rotak 37 LI a Rotak 43 LI přišel vloni Bosch. Menší sekačka se šířkou záběru 37 cm je napájena 36V aku-blokem, který se nabije rychlonabíječkou z příslušenství během hodiny a až do vybití poseče kolem 300 m2 trávníku. Druhá se šířkou záběru 43 cm s dvojicí akumulátorů zvládne trávníky až do 600 m2 a troufne si i na přerostlou trávu. Svými 14 kg jsou obě až o třetinu lehčí než běžné sekačky. Postranními plastovými hřebeny přesahujícími rozchod předních kol si přihrnují trávu od zdí a plotů, takže odpadá dosekávání okrajů trávníku strunovkou.

Sekačka LION 36 nezabere při ukládání na výšku mnoho místa

Wolf-Garten odpověděl ještě lehčí sekačkou 34 Li-Ion Power, určenou pro předzahrádky, s 35litrovým košem a pěti polohami nastavení výšky sečené trávy. A nyní přišel se třemi mnohem výkonnějšími „hybridními“ sekačkami Hybrid Power se šíří záběru 37, 40 a 46 cm. Stejnosměrný proud ze tří lithiových aku-bloků s napětím 108 V postačí k pravidelnému sečení. Přerostlou a mokrou trávu sekačka zvládne vytažením přípojného kabelu a zapojením na nejbližší zásuvku 230 V. V tomto režimu se akumulátory také dobíjejí. Nejvýkonnější 46 Hybrid Power má navíc elektrický pojezd volitelnou rychlostí 2,5 nebo 5 km/h.

Do třetice s akumulátorovou rotační sekačkou Evolution-Lion 36 přichází na trh Brill. Díky tzv. dvoukanálovému proudění vzduchu ukládá trávu do 36litrového koše s textilní mřížkou, která zabraňuje úletu pylu a prachu škodícího alergikům. Polypropylenové šasí se sklopným madlem umožňuje 19 kg sekačku postavit tak, aby v garáži co nejméně překážela.

Překvapující novinky

Jak se ukazuje, akumulátorové bloky se stále vyšší kapacitou a univerzální vysokootáčkové elektromotory umožňují využít bezkabelový čistý a nehlučný elektrický pohon u jakéhokoliv přenosného elektrického nářadí. Například tyčové kultivátory GXC1000 s otáčivými ocelovými hroty nakypří a provzdušní s jedním nábojem záhonovou půdu na ploše 65 m2 do hloubky 10 cm. Dokážou do ní zapravit kompost či hnojivo. Akumulátor Slide Pack (18 V) je zasunut do ergonomického držadla s neklouzavou úpravou amů-že být použit v sedmi dalších druzích zahradního nářadí Black-&Decker.

Tyčový kultivátor GXC1000 s rotujícími noži kypří půdu a zapravuje do ní hnojiva

Akumulátorový fukar GW180 urychluje proudem vzduchu o rychlosti až 185 km/h úklid spadaného listí či posečené suché trávy, nebo očistu teras, příjezdních cest a schodišť, v zimě i od sněhu.

Odvětvovací pila GPC1800 na prodlužovací tyči zase umožňuje prořez větví do výšky až 4 m bez použití žebříku. Ke zmenšení námahy rukou se podařilo vývojářům snížit hmotnost nářadí se zásuvným akumulátorem ve spodním držadle pod 4 kg.

Akumulátorová řetězová pila GKC1817 s 20 cm lištou a ochranou proti zpětnému rázu je připravená odříznout silné větve u kmenu, nařezat trámy, kulatinu nebo krbová polena.

Pěstitelům ovocných stromů a révy ušetří spoustu dřiny akumulátorový postřikovač (Black&Decker) s nádržkou na 5 litrů postřiku či jiné „chemie“. Nebo tu jsou lehké dvoustřižné zahradní nůžky (Wolf-Garten) s integrovaným Li-Ion akumulátorem, schopné stříhat větve do tloušťky 1,5 cm pouhým tisknutím spoušťového tlačítka. Vývoj akumulátorové techniky se tedy zdárně rozbíhá!

TEXT: JAN TŮMA
FOTO: ARCHIV

Akumulátorové nářadí

Akumulátorové nářadí