Samolepky na stěny

Rubrika: Interiér

Bílým stěnám už dávno odzvonilo. Barevný interiér je mnohem útulnější. A lze jej ještě vylepšit.

Samolepicí bordury se vyrábějí s mnoha dezény, které se hodí do různých místností

Na barvy na stěnách jsme si už zvykli. V interiérech už nevídáme pouze sterilní bílou, ale zkoušíme žlutou, růžovou, oranžovou, cihlovou, modrou… Učíme se novým technikám nanášení barev, při nichž vznikají efekty mramorování, patinování apod.

Klasické bordury využijete v obývacím pokoji

Jak jsme se na vlastní oči mnohokrát přesvědčili, barvy jsou hezké i v chatách a chalupách. Malování ale není jediný způsob, jak stěny vylepšit. Můžeme je také vytapetovat, anebo vyzkoušet jakousi kombinaci obou technik – na běžným způsobem vymalovanou stěnu nalepit dekorativní obrázek.

Je to lehčí, než by se na první pohled zdálo. Na rozdíl od tradičních tapet není třeba lepidlo, obrázky existují samolepicí. Na našem trhu jsou k dostání již řadu let, ale možná že jste je zaznamenali až v poslední době, kdy na ně přece jen více upozornily některé televizní pořady, které se zabývají modernizací bytů. Můžete je ale vyzkoušet i v chatách a chalupách.

Ukázka dětského motivu z poslední designové série d-c-fix Spirit firmy Hornschuch CS

Nejjednodušší je aplikace malého dekoru na hladké koupelnové obkládačky, např. s motivem mořské hvězdice nebo lastury. Zdobit se dá jen sem tam některá dlaždička, můžete i nalepit pásek imitující listelu po celém obvodu koupelny. Podobně se dají vylepšit i obklady v kuchyni, kdy si vyberete třeba obrázek pomeranče nebo čili papričky. Omezit se jen na zdobení obkládaček by ale byla škoda. Se samolepkami se dá totiž doslova kouzlit. Lze je použít na jakýkoliv hladký podklad: zeď, sklo, dlaždičky, plast, kov, tzn. lepit je můžete nejen na stěny, ale i na nábytek, zrcadlo, dveře. Jejich výhodou je, že se dají používat opakovaně.

Malé motivy se uplatní na obkládačkách

Již se vám ozdoba nelíbí? Díky speciálnímu lepidlu na rubové straně ji lehce odlepíte a nalepíte jinde a jinak. Podklad se tím nepoškodí. Zlákat vás může i skutečnost, že samolepky se nemusí používat např. jen jako klasické bordury k zakončení vytapetované stěny, ale z jednotlivých kousků vybraného dekoru se dá sestavit originální obraz.

Motivů na výběr je nepřeberně: rostlinné, květinové či geometrické vzory, ornamenty, siluety, zvířata, pohádkové postavičky, a to v různých barvách a velikostech. Různí výrobci nabízejí odlišné styly, takže každý si může najít to své. Doporučujeme podívat se na jejich internetové stránky, kde uvidíte i mnoho realizovaných ukázek.

www.dcfix.cz, www.mimidekor.cz, www.doparu.cz, www.samolepky-na-zed.cz, www.postershop.cz

TEXT: MARTINA LŽIČAŘOVÁ
FOTO: HORNSCHUCH CS

Samolepky na stěny

Samolepky na stěny