Zaměřeno na tapety

Rubrika: Interiér

Tapety zažívají velký návrat, jsou ale jiné, než byly ty z papíru. Nové druhy jsou mnohem lepší!

Luxusní papírová tapeta Hortus s mačkaným reliéfem. Designo studio

V současné nabídce jsou kromě papírových i tapety vliesové, vinylové, textilní a ze skleněných vláken. Jejich povrch může být hladký či texturovaný, v široké škále vzorů a barev, dokonce i metalických. Na rozdíl od jiných obkladových materiálů se dnešní moderní tapety dají poměrně lehce aplikovat i velmi snadno odstranit. Po nalepení nevyžadují žádnou péči, většinou bývají omyvatelné.

Papír a textil

Papírové tapety v současném sortimentu zůstávají, ale materiál, z něhož jsou vyrobeny, je již upraven moderními technologiemi, které zdokonalují jeho vlastnosti – lépe se udržují a odpuzují vodu. Vzhledem k nízkým cenám jsou stále oblíbené.

Další ukázky z úspěšné kolekce Nordic Blossom

K tradičním tapetovacím materiálům patří i textil, dnes je však na ústupu. Textilní tapety jsou sice krásné, ale těžké a hůř se udržují. Jejich vzory se objevují na vliesových a vinylových tapetách, které je nahradily.

Netkané textilie

Sortiment tak zvaných netkaných textilií zahrnuje vliesové a vinylové tapety. Oproti papírovým mají měkčí povrch, příjemný na dotek. Jejich hlavní předností je omyvatelnost.
Vliesové tapety jsou pevné, stálobarevné, na dotek velmi příjemné. Pracuje se s nimi mnohem lépe než s papírovými tapetami, protože lepidlo se nemusí nanášet na tapetu, ale přímo na stěnu, a tapeta se pak ani nemusí provlhčovat.

Tapeta se semišovým vzorem. Orsei

Vinylové tapety se vyrábějí z umělé hmoty, jsou tedy vhodné i do kuchyně či koupelny. Snadno se udržují, jsou stálobarevné a vypadají čistě po mnoho let.

Novinkou jsou tapety ze skleněných vláken. Vyrábějí se z recyklovaného papíru, pilin, dřevěných a skleněných vláken. Jsou drahé, jsou ale přetíratelné, voděodolné a dají se jimi zakrýt jakékoliv nerovnosti či praskliny na stěnách. Přitom zůstávají prodyšné.

Je těžké tapetovat?

Lepení tapet z moderních materiálů jde poměrně rychle. Nejdříve je nutné upravit zeď. Zatmelíme drobné praskliny a nerovnosti, aby později nebyly pod tapetou vidět. Pokud je zeď viditelně hrbolatá, budeme ji muset celou vystěrkovat, případně i přebrousit. Zatmelený nebo savý podklad (sádrokarton, čerstvá omítka) pak natřeme penetrací a necháme vyschnout, podle potřeby i do druhého dne.

Příjemný skandinávský vzor. Flügger

Nyní zeď natřeme lepidlem (penetraci a lepidlo si necháme doporučit prodejcem tapet). Lepidlo nanášíme válečkem, podle potřeby štětcem, a to asi v šířce dvou pásů tapety (abychom nemuseli tapetu někde dolepovat). Na připravený podklad již lepíme odměřený a uříznutý pás tapety s malým přesahem – asi 5 cm nahoře i dole.

Lepíme od stropu k podlaze a v místnosti postupujeme směrem od okna ke dveřím. Od středu nalepené tapety vyhladíme suchou houbou, kartáčem nebo válečkem všechny vzduchové bubliny, a to šikmo shora dolů, zprava doleva a naopak (jako když kreslíme smrček). Svislost prvního pásu ověříme křížovým laserem (nebo olovnicí či vodováhou). Když jsme si jisti, že je tapeta na správném místě, přebytky u stropu a podlahy ořízneme řezákem. Stejným způsobem pokračujeme s dalším pruhem tapety. U vzorovaných tapet je nutné pohlídat návaznost vzoru.

Text Martina Lžičařová, foto archiv firem

Zaměřeno na tapety