Romantické lucerny

Rubrika: Zahrada

Zpříjemnit chvíle večerního venkovního posezení nám můžou zahradní lucerny.

Kovová, 36 cm vysoká lucerna s patinou má příznačné jméno Domeček, 990 Kč (Anglická sezóna)

Lucerny se svíčkami dokážou večer navodit příjemnou romantickou atmosféru. Na rozdíl od pevně zabudovaného elektrického osvětlení je postavíme tam, kde se nám to právě hodí. A před svícny mají tu přednost, že za prosklenými stěnami je svíčka chráněna před větrem. Jsou proto i bezpečnější, zvláště pokud bychom lucernu použili i v interiéru, což je také možné.

Kovová lucerna na sebe vzala podobu petrolejové lampy, 199 Kč (IKEA)

Lucerny mohou být docela malé, středně velké i vysoké třeba tři čtvrtě metru. Menší stavíme na stůl nebo je pověsíme nad něj, veliké stavíme na zem. Pokud jsou hezky zdobené, budou výrazným a efektním doplňkem každého prostoru. Zajímavě vypadají dvě stejné, ale různě veliké lucerny vedle sebe, doplněné další dekorací, třeba větvičkami ve džbánu, pěkně tvarovanými kameny a podobně.

Malá lucernička na čajovou svíčku je z ocelového drátu a ručně foukaného skla, 149 Kč (IKEA)

Co se týče tvarů, lucerny často připomínají svým vzhledem dříve používaná osvětlovadla, například nádražní nebo lodní lucerny. Jindy na sebe berou podobu třeba domečku, věže a podobně. Základnu mívají nejen čtvercovou, obdélníkovou či kulatou, ale také oválnou, tří, šesti i osmihrannou. Různě zdobené bývají stříšky a někdy i boky, zkrášlují je otvory v podobě srdíček, kytiček a podobně. Boky jsou většinou prosklené. Lucerny se vyrábějí z kovu nebo ze dřeva či kombinace obojího, mohou být různě barevné, často mají povrchovou úpravu s efektem patiny.

Podle jejich velikosti do nich dáváme čajovou nebo běžnou klasickou svíčku, veliké lucerny jsou určeny až na dvě vysoké silné svíce.

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM

Romantické lucerny