Řetězové pily nezklamou

Rubrika: Dílna, rss-feed

Aby však mohlo být tvrzení z titulku pravdivé, nesmíte po nich chtít práci, na kterou nejsou stavěny. Řetězové pily sice vypadají skoro všechny stejně, rozdíly mezi nimi však jsou zásadní.

Pojďme to vzít stručně a bez dlouhých úvodů: vzhledem k cenovému rozpětí, různým typům pohonu a z toho vyplývající hmotnosti i náročnosti na ovládání i vzhledem k nejrůznějším konstrukčním „vychytávkám“ je dnes řetězová pila dostupná a vhodná téměř pro každého. Na práci s řetězovkou vskutku nemusíte být dřevorubci. I ta nejjednodušší akumulátorová či elektrická řetězová pila však stále využívá k práci ostrý řetěz běžící ve vysokých otáčkách na pilové liště. To vyžaduje respekt, obezřetnost a určité pracovní návyky, ze kterých nejde slevit ani v případě těch nejvíce uživatelsky vstřícných pil.

Kácení stromů a náletových dřevin,
řezání palivového dřeva, tesařské
práce i údržba zahrady jsou činnosti,
při nichž využijete řetězovou pilu

Do zahrady

Možná to tak na první pohled nevypadá, ale vhodně zvolená řetězová pila je jedním z nejlepších a nejuniverzálnějších nástrojů pro údržbu zahrady a pozemku kolem domu. Na prořezávání větví, pořez náletových dřevin, odstraňování občasných škod, které napáchá vítr a sníh, ale i na zpracování dřevního odpadu na palivo je řetězová pila jako dělaná.
Zvláště profesionálové, tedy arboristé a zahradníci, už dávno oslovili výrobce pil s požadavkem na „jednoručku“, s níž je možné pracovat v koruně stromu, nebo ji bez potíží udržet nad hlavou. Pil tohoto typu je dnes celá řada a v nabídce renomovaných výrobců najdete zahradnické pily na benzínový i akumulátorový pohon. Logicky jsou spíše na druhém místě elektrické pily s přívodním kabelem, ale mezi těmito typy pil najdete lehčí výrobky s kratší lištou, které lze za běžných okolností v zahradě rovněž využít.
Staráte-li se tedy pravidelně o velkou zahradu, sad či pozemek s množstvím stromů, využijete lehkou zahradnickou pilu zcela určitě a třeba i v tandemu s robustnější „farmářkou“ nebo některou z výkonných elektrických řetězovek vhodných na zpracování palivového dřeva.

Univerzální elektrickou řetězovou
pilu s dostatečným výkonem na
pořez paliva reprezentuje například
řada AKE značky Bosch

Do dílny i do lesa

V kategorii hobby se benzínové řetězové pily prodávají za ceny zhruba od dvou a půl tisíce do osmi tisíc podle toho, jak renomovanou značku vybíráte. Nejde o žádnou striktně definovanou kategorii, ale spíše o doporučení výrobců používat tyto pily zejména pro nárazovou občasnou práci, ne pro zátěžové několikahodinové každodenní řezání.
Ani u hobby pil vás však délka lišty (od 30 do 40 cm) a výkon motoru nijak zásadně neomezí při řezání polen širších průměrů. Jde spíše o to, aby se pila nepřetěžovala, protože na extrémní výkony není dělaná. Využijete je tedy při údržbě zahrady i řezání palivového dřeva, určitě zvládnou tu a tam pokácet suchý strom či náletový kmen a pomohou i při hrubém řezání střešních latí nebo trámků na stavbě.
Pokud by ze zmíněných prací měla převažovat příprava menšího množství palivového dřeva, občasné zkrácení řeziva nebo péče o pozemek v těsném sousedství domu, zvažte i výhody elektrické či akumulátorové pily. Nižší výkon je u nich vyvážen minimálními nároky na údržbu a nižší hlučností. Dobrá elektrická pila navíc není žádné „ořezávátko“, a pokud udržujete řetěz nabroušený, poradí si i s kmeny o průměru kolem 20–30 cm.

Pro údržbu stromů
na pozemku a prořez
větví se hodí spíše
lehčí pila bez
přívodního kabelu

Farmářské pily

Opět jde spíše o orientační marketingovou kategorii, ale zároveň je to vcelku výstižná charakteristika požadovaných schopností takto označovaných motorových pil. Měly by bez problémů zvládnout kácení a pořez běžných průměrů kmenů, ale stále by měly být natolik lehké a snadno ovladatelné, aby si poradily i s prořezáním větví, náletových dřevin či spadlých stromů.
Benzínovou pilu z této kategorie za ceny od pěti (u méně renomovaných značek) do zhruba patnácti až dvaceti tisíc korun.
Elektrické pily se do těchto kategorií obvykle nezařazují, ale i u nich můžete vybírat jednotlivé typy s ohledem na předpokládané použití zejména podle hmotnosti a výkonu.
Levnější jsou obvykle typy s příčným uložením motoru, pily s podélně uloženým motorem jsou štíhlejší a lépe se s nimi manipuluje.
I pily tohoto typu lze samozřejmě vybírat podle nejrůznějších kritérií, ale nejjednodušší je položit si otázku, k čemu je budete nejčastěji používat. V drtivé většině případů se totiž při běžné práci kolem chaty a chalupy, ale ani při tesařině či zpracování běžného palivového dříví nesetkáte s nutností zpracovávat kulatinu či trámy silnější než do 25 centimetrů. A tyto průměry zvládne v podstatě každá pila s lištou o délce od 30 cm, která je v současné době na trhu. Rozhodující tedy je spíše to, jak velké množství materiálu budete řezat a jak často budete s pilou pracovat.

Nákup drahé profesionální
dřevorubecké pily raději zvažte,
pro práce kolem chalupy byste její
schopnosti pravděpodobně nevyužili

Nároky jednotlivých pil

Pro obvyklý rozsah prací s řetězovou pilou na chalupě tedy nelze jednoznačně upřednostnit benzínovou, elektrickou či akumulátorovou pilu. Elektromotor s dobíjecími akumulátory kombinuje výhody elektrických i benzínových pil a omezit vás může zejména nedostačujícím výkonem či výdrží baterií. Pro běžné řezání však postačí a máte-li záložní akumulátor, nemusíte čekat na dobití.
Elektrické pily vyžadují přívodní kabel, což je omezující zejména na větším pozemku či v korunách stromů. Pokud na toto omezení přistoupíte, můžete si užít výhod v podobě nižších nároků na údržbu, bezproblémový start za každého počasí a stále ještě dostatečný řezný výkon na většinu prací.
Benzínová pila dává svobodu pohybu a vysoký řezný výkon. I v nižších kategoriích je to „pracant“ a vyplatí se všude tam, kde je potřeba řezat často a kdy pila dostává zabrat.
Vyžaduje trochu složitější péči a některé návyky, které je nutné dodržovat zejména při startování. Právě kvůli nezkušenosti uživatelů se mohou někdy objevit problémy, které u „elektriky“ řešit nemusíte.
Pily mívají různé systémy a „vychytávky“ pro snadné startování, ale důležité je zejména nestartovat s vypnutým startovacím spínačem, což je poměrně obvyklá začátečnická chyba.
Když po sérii marných tahání za šňůru nakonec spínač sepnete, je už motor přehlcený benzínem. V takovém případě je nutné vyšroubovat svíčku, osušit ji a několikerým zatažením za startovací šňůru s vyjmutou svíčkou odstranit palivo z motoru.
Pozor dávejte i na správnou práci se sytičem. Při studeném startu je u řady typů pil doporučeno sepnutí sytiče. Nezkušení uživatelé však často zapínají sytič opakovaně, když se jim nedaří pilu nastartovat. Tím se do motoru dostává další a další palivo, které pak start znemožní.
Předejít se tomu dá jednak použitím „čerstvého“ a ve správném poměru připraveného paliva a také maximálně dvěma až třemi pokusy o nastartování s pomocí sytiče. Další sérii (cca 10 až 15 startů) je už pak nutné zkoušet bez sytiče. Nedaří-li se pilu nastartovat i nadále, mělo by pomoci vyšroubování, vytření a vysušení zapalovací svíčky a odstranění přebytečného paliva z motoru několikerým zatažením za startovací šňůru.
Pokud však vidíte, že je svíčka i po opakovaných pokusech o start zcela suchá, ukazuje to na pravděpodobnou poruchu v palivovém systému. Může být například zanesený karburátor, přerušené nebo ucpané přívodní hadičky či zanesený palivový filtr. Pak už obvykle nezbude nic jiného než vyhledat servis.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Řetězové pily nezklamou

Řetězové pily nezklamou