Druhy kladiv a palic

plot

Rozhodnete-li se kůly zatloukat, je kromě dostatečně těžkého kladiva či palice důležité i to, aby nebyla půda příliš kamenitá. Pomoci může půdní vrták. Foto: Shutterstock

Těžká ruční kladiva, palice či zatloukače se od běžných kladiv liší rozměry, hmotností i účelem použití. Slouží k zatloukání kůlů nebo bourání a obvykle vyžadují obě ruce a bezpečnou násadu.

Upotřebíte je na zatlučení kůlů a sloupů při stavbě plotů a ohrad, ale i při zatloukání opěrných kolíků v sadu nebo při vytyčování stavby. Fungují tak, že vyšší námaha, nutná k pozvednutí těžkého kladiva nebo palice, se vám vrátí v energii, kterou má kladivo při dopadu. Jednoduše necháte hmotnost kladiva udeřit silou, kterou byste s lehkým nástrojem museli do úderu vložit vy, aby měl vůbec nějakou účinnost.

U těžkých kladiv je nutné dobře vybrat násadu a kontrolovat její kvalitu i to, zda na ní hlava kladiva dobře drží a nemůže při práci upadnout

ruční beranidlo

Foto: Kaufland

Ruční beranidlo

Ruční beranidlo je vhodné pro sloupky do průměru 165 mm. Je vyrobeno z oceli a pořídit si ho má smysl v případě, že vás čeká zatloukání většího množství sloupků nebo že se k této práci budete opakovaně vracet, tedy například při stavění ohradníků pro zvířata nebo při péči o vlastní les. Práce s beranidlem je snadná a to, že se naráží na sloupek, zabraňuje například rozštípnutí kůlu, což se někdy stává při zatloukání kladivem. 2 068 Kč (kaufland.cz)

beranidlo s benzínovým motorem

Foto: 2energy.cz

Beranidlo s benzínovým motorem

Benzinové beranidlo HT-PILOT-1500 je vybaveno motorem, jehož vysoký výkon zajistí potřebnou sílu opakovaných úderů, aniž by vás zatloukání vystavilo příliš velké fyzické námaze. Motor se vyznačuje nízkou spotřebou benzínu 0,86 l/h (jde o dvoutakt, benzín se ředí olejem), výkonem 1 500 W a rychlostí otáček 9 000 ot./min. Dvoutaktní motor generuje točivý moment 2,5 nm a zatlouká kůly do požadované hloubky se silou úderu 20 až 55 J. Na hlavici beranidla lze upevnit jeden ze tří výměnných adaptérů. 16 050 Kč (2energy.cz)

stavební sekera

Foto: mall.cz

Stavební sekera

Stavební sekera Fiskars Hardware XXL poskytuje maximální výkon při minimální námaze. Všude tam, kde mohou zpětné rázy a rázové vlny způsobovat potíže, nebo dokonce zranění, pomáhá antivibrační systém snižovat otřesy, které se z nářadí přenáší na uživatele. Hmotnost hlavy sekery je 3,62 kg, celková hmotnost je 5,2 kg. 1 849 Kč (mall.cz)

perlík

Foto: puhy.cz

Perlík

Perlík je název obouručního kovářského kladiva, ale ne zcela přesně se jím označují i jiné typy velkých kladiv s ocelovými hlavami. Jako perlík se prodává i kovaná palice Peddinghaus vyrobená z kalené a popouštěné oceli C 45. Má hmotnost 5 kg a je osazená rukojetí z jasanového dřeva. 1 615,90 Kč (puhy.cz)

pětikilové kladivo

Foto: Pegasdily.cz

Pětikilové kladivo

Názvem „pětikilové kladivo“ se často hovorově označovala nejtěžší běžná zatloukací kladiva s různými délkami topůrka. V tomto případě má hlava kladiva BGS 3860 opravdu udávanou hmotnost 5 000 g a násadu z odolného kompozitního materiálu. Kladivo (perlík) má hlavu klínového tvaru, rukojeť je pogumována proti proklouznutí topůrka v dlaních. 1 496 Kč (Pegasdily.cz)

kladivo pro šetrný úder

Foto: Boukal.cz

Kladivo pro šetrný úder

Kladiva s měkčenými výměnnými hlavami z různých materiálů jsou určena pro vedení silných, ale šetrných úderů. Používají se při práci se dřevem, ale například i při uvolňování velkých pneumatik z ráfků. Kladivo s měkkým čelem SIMPLEX Superplastik 125 mm Halder se prodává jako šetrné úderové kladivo. Je vyrobeno z ocelové litiny a s bílými, středně tvrdými úderovými hlavami z plastu. Rukojeť je z osvědčeného ořechovce (hickory). Všechny díly lze vyměnit. Upevnění se provádí pomocí šroubu. 7 671 Kč (Boukal.cz)

buková palice

Foto: domstav.cz

Buková palice

Dřevěné palice a paličky se vyznačují menší odolností než kladiva s ocelovými hlavami a jsou určeny k šetrnější práci. Zatímco velké zatloukací palice se vyrábějí většinou svépomocí, menší paličky ve tvaru kladiv nebo malých „kyjů“ se objevují na trhu v celé řadě variant. Hodí se zejména pro práci s řezbářskými a truhlářskými dláty nebo pro šetrné zatloukání menších kolíků a klínů. Dřevěná palice Festa má hmotnost 350 g, bukovou ergonomicky tvarovanou násadu a bukovou hlavici s oblými hranami. 226 Kč (domstav.cz)

palice pro obkladače

Foto: chmelik-trade.cz

Palice pro obkladače

Palice pro obkladače je z gumy, má hmotnost 500 g, neodskakuje při úderu, nepoškrábe se a neznečistí povrch dlaždic. Palička bez zpětného rázu má hlavu vyrobenou z kvalitní gumy odolné proti poškrábání a nezanechávající barevnou stopu, takže jde o nástroj, který můžete bez obav použít k opatrnému doklepnutí dlaždic a obkládaček do vrstvy lepidla. 537 Kč (chmelik-trade.cz)

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Druhy kladiv a palic