Relaxujeme v altánu

Rubrika: Zahrada

Plánujete posezení na zahradě, tedy místo, odkud budete vidět a nebudete viděni? Pokud toužíte po elegantnějším řešení, volte altán. Může být komfortně vybavený a poslouží i jako zajímavý architektonický prvek a dominanta zahrady.

Altán vystavěný ve stejném stylu jako samotný dům

Altán není vázaný k domu, takže dá se postavit i pod váš oblíbený javor či ještě lépe na místo, odkud je nejhezčí výhled do zahrady. Dovnitř nebo vedle altánu si můžete postavit gril, krb nebo dokonce udírnu.

Zadní část skrývá sklad nářadí, přední slouží k posezení s přáteli i k dětským hrám

Altán je když…

Altány se vyrábějí ze smrkového, ale i trvanlivějšího borového nebo dubového dřeva. V posledních letech se stalo hitem červené dřevo „kanadského cedru“, tedy zeravu obrovského, které díky obsahu olejových látek nevyžaduje impregnaci ani ochranu proti hmyzu či houbám, a má dlouhou životnost. V nabídce jsou i kovové konstrukce, ty však působí dost stroze a chladně, pokud ovšem nejde o zakázkovou uměleckou kovářskou práci.

Altánky jsou často koncipované jako šesti či osmiboké stavby. Tvar střechy může být rovný, šikmý, kuželovitý či připomínat čínskou pagodu. Jako krytina se většinou užívá plech, šindel nebo střešní tašky. Pokud ho bude krýt plátěná střecha, můžete ji na zimu stáhnout a schovat.

Boční stěny altánu jsou většinou otevřené, v dolní třetině až polovině s laťkovou výplní, která někdy pokračuje konstrukcí pro popínavé rostliny. Náročnější stavby mají stěny plné a dají se využít i k letnímu přespávání.

Klasické posezení u grilu se dvěma zcela otevřenými stranami

Údržba altánu

Všechny dřevěné části je dobré napustit dvojitým nátěrem fermeže a ponechat je v přírodní barvě, popřípadě jen namořené nahnědo. S jinými barvami opatrně – většinou vyzní kýčovitě.
Doporučuje se také ošetření ochrannými přípravky na bázi solí mědi, např. ekologicky nezávadným impregnačním roztokem wolmanit CX-10.

 

TEXT: RADKA BOROVIČKOVÁ
FOTO: ZDENĚK ROLLER

Uložit

Relaxujeme v altánu