Reflexní prvky mohou zachránit život

Rubrika: Auto, Ostatní

Černá bunda a tmavé džíny jsou ve tmě vidět jen ze vzdálenosti několika metrů, řidič auta na pohybující se postavu nestačí zareagovat. Zatímco svítící prvek na chodci dá vědět o jeho přítomnosti včas. Respektujete zákon?

K nehodám s účastí chodce dochází nejčastěji před rozedněním a stmíváním. Zimní období s potemnělými dny toto riziko zvyšuje. Jak vyplývá ze statistik dopravní policie, v roce 2017 zemřel na českých silnicích 101 chodec. Lidé umírají zejména v noci a za snížené viditelnosti v měsících od října do března a stále podceňují význam reflexních prvků na oblečení.
„Problém vidíme v tom, že část chodců nosí reflexní prvky jinde, než by měla, například na kabelce, batohu atd., tedy ne přímo na sobě. Z pohledu absence reflexních prvků zaznamenáváme, že zákon nenařizuje chodcům povinné nošení těchto prvků za snížené viditelnosti ve městě, jen je doporučuje, přitom by bylo dobré, aby i tady je lidé používali,“ říká Mgr. Tomáš Neřold pověřený řízením Samostatného oddělení BESIP.
K osobní ochraně je pochopitelně ideální využít reflexních prvků všude, kde řidič nemá šanci chodce rozeznat, protože mu snadno splyne s okolím. „Oblečení z materiálů odrážejících více světla představují jednoduchý a účinný způsob, jak předcházet nehodám s tragickými následky, zejména v době, kdy se dříve stmívá a každodenní cesta z práce se může stát osudnou,“ říká Leonard Mynář, generální ředitel české firmy Canis Safety, která vyrábí pracovní oblečení, obuv a rukavice.

Zákon na všechno nestačí

Osoby pohybující se za snížené viditelnosti mimo obce po krajnici nebo po okraji vozovky v místech bez veřejného osvětlení mají již od února 2016, kdy vstoupila v platnost novela zákona 361/2000 Sb., o silničním provozu, povinnost být opatřeni reflexními prvky. Počet vážných následků střetů vozidel s chodci sice v porovnání s předchozím rokem klesl, ale stále zůstává velkým problémem situace ve městech.
„Z tohoto pohledu se nejčastěji jedná o cesty mezi parkovištěm a obydlenou částí města nebo části neosvětlených komunikací na okrajích měst a obcí s absencí chodníku,“ dodává Tomáš Neřold.
Lidé si pořád neuvědomují, že v klasickém oblečení opravdu nebývají vidět, a to ani v případě světlých barev. Tyto barvy sice rozeznatelnost poněkud zlepšují, ale v porovnání s reflexními prvky nikterak zásadně. Například při jízdě o rychlosti 70 km/h je řidič vozidla schopen rozeznat osobu s reflexními pomůckami na více než desetkrát větší vzdálenost než osobu oblečenou normálně. To poskytuje řidiči více času na reakci a manévrování s vozidlem.

Bezpečnost versus styl

Ani veřejné osvětlení není zárukou, že bude člověk vidět. Dopravní situace ve městech k nepřehlednosti značně přispívá a mezi reflektory aut se chodec snadno ztratí. Přesto na svou ochranu lidé nedbají.
„Velkou roli v tom hraje obyčejná nechuť oblékat si nedesignové oblečení. Přitom dnes už se nemusí jednat jen o nevzhledné kusy podobné silničním vestám. U oblečení s ochrannými reflexními prvky už nyní existují módní trendy podobně jako u normálního oblečení. Momentálně vyrábíme například oděvy a obuv s reflexními prvky, která jsou na první pohled k nerozeznání od běžného vybavení pro outdoorové aktivity,“ dodává Leonard Mynář. Zapojení reflexních prvků do trendů oblékání ve stylu oblíbeného outdoorového oblečení může přispět ke zvýšení viditelnosti chodců i v obydlených oblastech.

Co radí zákon?

Novela zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích stanovuje chodcům povinnost nosit alespoň jeden reflexní prvek na svém oblečení, pokud se za snížené viditelnosti pohybují mimo obec po krajnici nebo okraji vozovky v místě, které není nijak osvětleno veřejným osvětlením. Všem chodcům a cyklistům doporučuje vybavit se reflexními prvky kdykoliv za snížené viditelnosti, tj. v mlze, v šeru, ve tmě. Neznamená to nosit reflexní vestu, ale využít reflexní pásky, klíčenky, spreje, různé reflexní nášivky.

Dobré rady

Nejlépe je chodec vidět s baterkou na čele, ovšem podle zákona baterka není reflexní prvek, vybavte se tedy i jím.
Zákon neříká, jak přesně má reflexní prvek vypadat. Stanoveno je jen to, že to musí být materiál, od kterého se odráží světlo z jiného zdroje.
Pamatujte, že rozsvícená baterka nebo mobilní telefon nestačí, musíte mít odrazku.
Je lepší být označen na více místech, aby vaše silueta byla znatelná. Je dobré být vidět ze všech stran, zejména směrem do silnice.

Text: Martina Lžičařová
Foto: Shutterstock

Reflexní prvky mohou zachránit život