V kabrioletu s nebem nad hlavou

Rubrika: Auto, Auto

Uhánět po silnici a mít volné nebe nad hlavou je snem každého muže, ale i řady dam – jet v kabrioletu se staženou střechou je prostě romantické.

Opel Cascada

Kabriolet je vůz, jehož karoserie je otevřená a střecha je buď plátěná skládací, nebo z pevných materiálů (oceli nebo kompozitu). Pokud je na voze pevná střecha, jsou vozy označovány jako kupé kabriolet (nebo také CC). Střecha může být stahována (a také natahována) ručně, nebo se k jejímu pohybu využívá některého z typů pohonu.
Ke kategorii otevřených vozů bychom ještě měli přiřadit vozy Roadster nebo také Spider (či Spyder). Jedná se o otevřené, původně dvoumístné karoserie bez bočních a zadních oken. Střecha bývá skládací látková, nebo ji u tohoto typu ani nenajdeme.

Romantika versus praktičnost

Fiat 500C

Romantické představy o vlastnictví takového vozu vás možná přejdou už ve chvíli, kdy zjistíte jeho cenu, ta totiž bývá vyšší než u klasického provedení karoserie. Nebo v okamžiku, kdy střechu složíte – většinou do zavazadlového prostoru, tudíž jeho zbývající rozměry budou spíš jen symbolické. Případně při jízdě odhalíte poněkud zhoršené jízdní vlastnosti kvůli méně pevné karoserii. Vše může vyvrcholit v okamžiku, kdy v přívalovém dešti nestihnete zatáhnout střechu a vůz bude poněkud vytopen. Přesto… svézt se kabrioletem určitě stojí za to!

Nejlevnější otevřené vozy

Stylový miniautomobil Smart ForTwo Cabrio nabízí stahovací plátěnou střechu a patří mezi nejlevnější otevřené vozy na našem trhu. Navzdory jeho kompaktním rozměrům (délka vozu 2,69 m) je u něj zajištěna co nejlepší možná pasivní ochrana, a to díky systému řízení nárazu a speciálnímu designu. K pohonu je připraven atmosféricky plněný tříválec s objemem jednoho litru o výkonu 52 kW. Díky němu se svižně svezete nejen ve městě, ale i na okreskách. Cena od 342 390 Kč.

Peugeot 308 CC

Dalším z levnější otevřených vozů je Peugeot 207 CC. Jde o vůz kupé kabriolet, tedy automobil, který má pevnou střechu, jež se dá stáhnout do zadní části vozu. Skládací střecha se automaticky zasune do zavazadlového prostoru, kde zůstává volných 187 l objemu (449 l v konfiguraci kupé). K pohonu jsou připraveny motory 1.6 16V s výkonem 120 koní a 1.6 16V THP s výkonem 156 k. Základní cena je od 385 000 Kč.

Peugeot nabízí ještě model 308 CC pro čtyři cestující. Peugeot 308 CC byl prvním čtyřmístným kupé kabrioletem na světě se systémem vyhřívání šíje Airwave. Systém je zabudován v opěrkách hlavy na předních sedadlech a cestující si mohou nastavit teplotu, intenzitu i směr proudění teplého vzduchu. Stisknutím tlačítka se pevná střecha složí do zavazadlového prostoru (u kupé 465 l, u kabrioletu 266 l objem). Peugeot může mít benzinové motory o objemu 1,6 litru s výkony 120 k, 156 k nebo 200 k. Ze vznětových motorů pak 1.6 e-HDi FAP 16V o výkonu 112 k, nebo 2.0 HDi FAP 16V s výkonem 163 k. Ceny začínají na 494 000 Kč.

Uspěly ve světě

Fiat 500C nemá tradiční konstrukci stahování střechy, hlavu posádky kryje klasické plátno, které je pomocí elektromotorků stahováno do zadní části. Boční oblouky a sloupky tak zachovávají nejen nezaměnitelný tvar pětistovky, ale jsou důležité i z hlediska bezpečnosti. K pohonu slouží motor 1.2 s výkonem 60 koní, nebo 0.9 TwinAir 16V o výkonu 85 k. Cena začíná na 380 900 Kč.

Volkswagen Beetle Cabriolet

Volkswagen Beetle Cabriolet je třetí generací otevřeného zakulaceného Volkswagenu. Brouků Cabriolet bylo v letech 1949 až 1980 vyrobeno více než 330 tisíc, jedná se o kultovní vozy. K šarmu tohoto modelu přispívá i tradiční plátěná skládací střecha. Střecha všech variant se otevře a zavře plně automaticky během deseti sekund, a to i za jízdy rychlostí až 50 km/h. Vůz pro čtyři cestující je nabízen se sedmi variantami motorů – od zážehového 1.2 TSI s výkonem 77 kW přes vznětový 2.0 TDI s výkonem 103 kW až po nejvýkonnější zážehový 2.0 TSI s výkonem 147 kW. Cena začíná na 489 900 Kč.

Zajímavý návrat

Smart ForTwo Cabrio

Po několika generacích kompaktních kabrioletů se Opel vrátil k výrobě čtyřmístných kabrioletů s textilní střechou – samozřejmě v nové interpretaci a ve spojení s nejmodernějšími technologiemi. Kabriolet Opel Cascada je čtyřsedadlový automobil s poměrně dlouhou siluetou a s textilní skládací střechou. Ta se otevře za 17 sekund, a to i při jízdě rychlostí až 50 km/h. Minimální objem zavazadlového prostoru při otevřené střeše je 280 litrů, při zavřené střeše 350 litrů. Pro kabriolet Cascada je k dispozici široká nabídka pohonných jednotek. Základ tvoří zážehový motor 1.4 Turbo, vznětovou alternativou je motor 2.0 CDTI, novinku představuje zážehový motor 1.6 SIDI Turbo ECOTEC. Cena začíná na 599 900 Kč.

Nejprodávanější roadstery

Mazda MX-5 se stala nejprodávanějším roadsterem na světě. S modelem MX-5 Mazda ukázala perfektní cit a načasování se vstupem tohoto typu vozu na trh. V době, kdy se objevila MX-5, bylo moderní vydělávat peníze a základna mladých zákazníků chtěla auto, ve kterém budou vidět. Za více než dvacet let získala MX-5 přes 160 nejrůznějších ocenění a pro více než 900 tisíc majitelů na všech kontinentech se stala kultovním vozem. V současné době si mohou zájemci zvolit mezi klasickým roadsterem s plátěnou střechou, nebo si mohou vybrat Roadster Coupé s pevnou střechou. Cena začíná na 559 900 Kč.

Mini Roadster

Mini Roadster se stal prvním dvoumístným otevřeným vozem v historii značky. Vůz má manuálně ovládanou otevírací střechu. Svým vzhledem zaujme zájemce o výstřední elegantně-sportovní vůz s osobitým designem. Jednoduchá plátěná střecha je zárukou velmi rychlé obsluhy. Interiér pro dvojici pasažérů má úložný prostor za sedadly, průchozí systém pro převoz dlouhých předmětů a zavazadlový prostor s objemem 240 l. Bezpečnost zaručují i ochranné oblouky z leštěné oceli. Jízdní vlastnosti vylepšuje také aktivní zadní spoiler, který vyjíždí v rychlostech nad 80 km/h. Cena začíná na 562 500 Kč.

Elegantní klasika

Audi A5 Cabriolet je čtyřsedadlový vůz s látkovou skládací střechou, jejíž otevření je plně automatické a trvá přesně 15 sekund. Vůz je vybaven vyhříváním prostoru pro hlavu vpředu, které je možné nastavit ve 3 stupních. Cena začíná na 1 084 700 Kč.

Mazda MX-5

Otevřený dvousedadlový vůz Audi TT Roadster vybavili konstruktéři látkovou střechou, která prý perfektně ladí s ideou puristické jízdy s takovýmto vozem. TT Roadster nabízí dvě motorizace, šestirychlostní dvouspojková převodovka je vybavena elektrohydraulickým ovládáním. Cena začíná na 893 200 Kč.

Řadu kabrioletů si můžete vybrat i u BMW. Výkonná dynamika ve spojení s atraktivním vzhledem – to je BMW řady 1 Cabrio, které spojuje charakter klasiky s vozy s plátěnou střechou a sportovními ambicemi řady 1. Cena od 787 500 Kč.

BMW Z4

BMW řady 3 Cabrio dobývá silnice nejen výkonným motorem, ale také exkluzivním designem a skládací pevnou střechou, díky níž si můžete užívat jízdu po celý rok. Cena od 1 100 000 Kč.

BMW Z4 představuje moderní interpretaci koncepce tradičního roadsteru. Skládací pevnou střechu lze otevřít stisknutím tlačítka, a to i za jízdy rychlostí až 40 km/h. Automatizovaný proces trvá 19 sekund. BMW Z4 je nabízeno s paletou pěti zážehových motorů, na výběr jsou tři čtyřválcové a dva šestiválcové. Cena od 892 500 Kč.

Nejúspěšnější sportovní vůz

Porsche 911 Carrera Cabriolet

Porsche 911 je nejúspěšnějším sportovním vozem světa. Tento slavný model je vyráběn i ve verzi kabriolet. Porsche 911 Carrera Cabriolet je poháněno motorem o objemu 3,4 litru s přímým vstřikováním benzinu s výkonem 257 kW. Model 911 Carrera se sedmistupňovou mechanickou převodovkou zrychluje z 0 na 100 km/h za 4,8 s. Cena tohoto elegantního sportovního vozu začíná na 2 770 000 Kč.

TEXT: JIŘÍ SVOBODA
FOTO: ARCHIV AUTORA

V kabrioletu s nebem nad hlavou

V kabrioletu s nebem nad hlavou