Skleněný pokoj s mnoha možnostmi

Ať už zimní zahradu chceme zakomponovat do novostavby, nebo přistavět ke stávajícímu domu, nabízí se nespočet tvarových řešení. Podle toho, jaké s ní máme plány, musíme zohlednit vlastnosti její konstrukce.

Důležitou roli při volbě hraje skutečnost, zda bude zimní zahrada patřit k celoročně obývané, či pouze rekreační stavbě a také bude-li propojená s interiérem, či naopak zcela oddělená.

zimní zahrada

Správné napojení zimní zahrady na dům zamezí, aby do prostoru mezi nimi nezatékalo. Foto: Vladimír Hájek

Půdorys mívá nejčastěji obdélníkový nebo čtvercový, střechu pultovou, méně často sedlovou. Přistavěna může být boční nebo čelní stěnou ke zdi domu, ale i přes jeho roh, umístit se dá rovněž do vyšších pater, například na střechu garáže. Menší modely je možné instalovat namísto zádveří nebo verandy. U zimních zahrad projektovaných na míru si půdorys i sklon střechy můžeme určit přesně podle svých představ.

Sezonní nebo celoroční

Zimní zahrady mohou být nevytápěné, tzv. letní neboli sezonní, temperované či vytápěné. V prvním případě se využívají zejména v teplejších měsících, kdy nám zrovna počasí nedovoluje sedět venku, nebo pro pěstování a zazimování choulostivějších rostlin. Nesvítí-li slunce, v zimě se v nich pohybuje teplota jen několik stupňů nad nulou. Temperováním se prodlužuje pobyt v zimní zahradě od jara do podzimu. I v mrazivém počasí by se tu měla udržet nad 5 °C a za slunečných dní vystoupat až k 20 °C. Vytápěné zimní zahrady většinou plynule navazují na obytný prostor, odděleny dveřmi bývají tehdy, když slouží jako alternativa tropického skleníku, v němž je třeba udržet vyšší vzdušnou vlhkost.

zimní zahrada

Některé modely lze otevřít do všech stran (Foto: Bonami)

Slunce jako společník

Díky proskleným stěnám a stropu kumuluje zimní zahrada sluneční teplo, které při propojení částečně předává obytné zóně, čímž pomáhá snížit náklady na vytápění.
Dopad slunečních paprsků ovlivňuje situování ke světovým stranám. Při orientaci na jih disponuje celoročně dostatkem tepla a světla, avšak vyplatí se zvolit tónovaná skla nebo kvalitní stínicí techniku a ventilaci chránící před přehřátím v horkých dnech. Umístění na jihovýchod nebo jihozápad zamezí přístupu slunce v odpoledních hodinách. Na východ postavená je v ranních hodinách zalitá sluncem, při vhodném zasklení se v ní teplo udrží až do odpoledne. Západní strana zajišťuje dostatek světla v podvečerních hodinách. Severně orientovaná zimní zahrada bývá chladná a stinná, zlepšit její užitné možnosti pomůže termoizolační sklo a izolace stěn a podlahy.

zimní zahrada

Pultová střecha zimní zahrady musí mít minimální sklon 10°, aby se na ní nedržel sníh (Foto: Climax)

Konstrukce je základ

Dobré tepelněizolační vlastnosti konstrukce bez tepelných mostů zajistí nejen snížení nároku na vytápění, ale také zamezí kondenzaci vlhkosti na vnitřní straně prosklených ploch. Konstrukce musí odolat váze ležícího sněhu a také silnému větru. Důležité je též správné napojení na budovu, aby se zamezilo zatékání a vzniku tepelných mostů.

zimní zahrada

Dřevěná konstrukce sluší starším objektům nejlépe (Foto: La Natura)

Z materiálů se používají nejčastěji tepelně izolované hliníkové či plastové profily, u tradičních modelů dřevo. Hliník je trvanlivý a nenáročný na údržbu, stejně tak plast, dřevo lépe souzní s chatami či staršími objekty, ale vyžaduje pravidelnou poctivou údržbu.

Jako výplně slouží buď izolační sklo, nebo polykarbonát, jehož nevýhodami jsou barevná nestálost, kondenzace vlhkosti uvnitř komůrek, následný růst plísní či mechů a nepříjemná je také hlučnost při dešti a větru.

zimní zahrada

Vytápěná zimní zahrada může převzít funkci obývacího pokoje (Foto: Schüco)

Na co nezapomenout

  • Zjistěte si, zda pro daný typ zimní zahrady stačí územní souhlas, ohlášení stavby, nebo budete potřebovat přímo stavební povolení.
  • Plocha samostatné zimní zahrady by měla být minimálně 10 m² jak kvůli pohodlnému pohybu v ní, tak dostatku kyslíku.
  • Velké prosklené plochy jsou smrtelným nebezpečím pro ptactvo. Před nárazem je mohou chránit reflexní prvky v dostatečné hustotě.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Vladimír Hájek a se svolením firem Schüco, Climax, Bonami, La natura

Skleněný pokoj s mnoha možnostmi