Stavební pouzdra do zdi pro posuvné dveře

Potřebujete-li ušetřit místo nebo vyřešit flexibilní předělení rozlehlé místnosti, mohou být dobrým řešením dveře zasouvané do zdi. K tomu existují takzvaná stavební pouzdra.

Stavební pouzdra představují elegantní řešení posuvného otevírání dveří. Umožňují snadný a tichý způsob otevírání, navíc jsou bezbariérová, což ocení třeba rodiny s dětmi, senioři či lidé se sníženou pohyblivostí. Nabízejí různé možnosti využití pro řadu typů dveří a díky variantám bez obložek dokážou v případě potřeby nenápadně splynout s interiérem.
Stavební pouzdro se skládá z kovového rámu, pojezdového mechanismu a plechové kapsy, která umožňuje posuvným dveřím snadno zajíždět do zdi. Konstrukce tvoří celek, který se zabuduje do stěny. Část stavebního pouzdra je zcela skryta pod omítkou, viditelná je tedy pouze stěna, ve které je pouzdro umístěno a dveřní otvor, který vyplňují posuvné dveře.
Základní výhodou tohoto řešení dveří je úspora místa. Díky tomu, že se dveře neotevírají obvyklým obloukem, využijete zvláště v menších místnostech i prostor u stěny v blízkosti dveří, který by bylo jinak nutné nechat volný.
Stavební pouzdra se od sebe liší typem zárubně a způsobem zasouvání dveří. Nejčastěji se používají konstrukce se zárubní vystupující nad rovinu stěny. Jinou možností je bezobložkové pouzdro, které nemá obloženou zárubeň.
Důležité je vědět, že volba stavebního pouzdra nevyžaduje speciální dveře a nijak vás neomezuje ve výběru modelu vhodného pro váš interiér. Do pouzdra tak mohou zajíždět všechny typy dveří včetně celoskleněných. Standardně do něj lze zasouvat plné či prosklené dveřní křídlo nebo například dveře vyrobené z moderních odlehčených materiálů.

Pro jednokřídlé i dvoukřídlé

Běžně vyráběná pouzdra postačí pro zasouvání dveřního křídla o šířce 650, 750, 850, 950, 1 050, 1 150 a 1 250 milimetrů. Pokud jde o výšku, lze standardně objednat pouzdra pro dveře do 210 centimetrů. Pro nestandardní rozměry dveří je nutné nechat vyrobit pouzdro na míru.
Společnost JAP, která stavební pouzdra vyrábí, dodává tyto produkty ve variantách do zděné příčky a do sádrokartonu ve dvoukřídlém i jednokřídlém provedení. V nabídce JAP tedy najdete například řadu Norma pro řešení posuvných dveří se zárubní či řady Latente a Aktive určené pro už zmíněnou zárubeň bez obložky, tedy v rovině s obrysem stěny. Modelová řada Emotive je rovněž pro bezobložkové stavební pouzdro, zárubeň tu však nahrazuje ozdobný hliníkový rámeček. Nejběžnějším typem stavebního pouzdra je jednoduché stavební pouzdro Standard, které je určeno pro jednokřídlé posuvné dveře. Systém stavebních pouzder však najde využití i pro dveře dvoukřídlé. JAP pro ně vyrábí stavební pouzdro Komfort.
Dvoukřídlé dveře se pro zasouvání do stavebního pouzdra dobře hodí, protože mohou vytvářet v interiéru užitečný flexibilní předěl srovnatelný s posuvnou stěnou. Po zasunutí obou křídel do pouzdra je tak možné propojit dvě místnosti v jednu a dočasně v domě získat velký otevřený prostor.
Existují konstrukce pouzder, které umožňují zasouvat dvě dveřní křídla paralelně za sebe na jednu stranu nebo proti sobě do opačného směru. K tomu slouží například systém dvou stavebních pouzder Komfort propojených vodicí lištou z nabídky JAP.
Na českém trhu nabízí stavební pouzdra rovněž společnost Eclisse. Nejčastěji používaným materiálem pro výrobu stavebních pouzder v jejich sortimentu je dřevo nebo pozinkovaný plech.

Nejrozšířenější typy stavebních pouzder mají vodicí kolejnici umístěnou v horní části pouzdra. Pokud je váha dveřního křídla výrazně větší, lze kolejnici umístit ve spodní části pouzdra. To se týká především pouzder pro venkovní použití.
Eclisse radí zájemcům o toto stavební řešení, aby při výběru pouzdra zohlednili zejména jeho robustnost a spolehlivost. Po zabudování stavebního pouzdra se stejnou tloušťkou jako stěna, se stává pouzdro integrovanou součástí stěny. Dobrý výrobek se vyznačuje odolností posuvného systému, který musí po celou dobu umožňovat plynulý a lehký pohyb dveří.
Stavební pouzdro by mělo během montáže i v průběhu své životnosti zůstat bez deformací. Jakákoli tvarová změna může způsobit nevyhovující pohyb dveřních křídel. Pokud instalujete model pouzdra bez vnějších povrchových úprav, použijte předomítnuté profily, zabrání se tím vzniku trhlin v omítce.

Všechny typy dveří

Stavební pouzdra jsou univerzální, použít do nich tedy můžete všechny modely dveří od českých značek jako je například Sapeli, Šimbera, Topdoors, Solodoor, Masonite, Pol-skone, Prüm nebo Vltavín. Ve výběru dveří vás tedy nic zásadního neomezuje, dveře do pouzdra se budou od běžných lišit pouze absencí klasických závěsů a kliky.
Kromě madel a mušlí může být součástí dveří zámek, který dveřím nebrání v zasouvání do pouzdra. Zamykání tak využijete především u dveří do koupelny či na toaletu.
K zasouvacímu systému existuje i různé užitečné příslušenství. Eclisse nabízí k některým typům dveří ze své nabídky například samozavírání, které dveře automaticky zavře poté, co jimi projdete.

 

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Stavební pouzdra do zdi pro posuvné dveře

Stavební pouzdra do zdi pro posuvné dveře