Pryč s mechem z dlažby!

Když se začne betonová dlažba zelenat kvůli mechu, je to k zlosti nejen z estetických důvodů. Zamechované dlaždice kloužou a špiní podrážky. Existuje však několik možných řešení.

Příčinou zelenání povrchů betonové dlažby, ale i souvislých ploch, betonových podezdívek a také dřevěných povrchů je zpravidla vlhko a stín. Různé druhy mechů mají takové prostředí rády a v případě betonových dlažeb tomu napomáhá i nasákavost betonu, často v kombinaci s nedostatečným odvodem zemní vlhkosti. Zamezit růstu mechů lze někdy jen obtížně a často je třeba kombinovat mechanické čištění s použitím chemických prostředků.

Pusťte slunce

Ideální je opatřit dlažbu ochranným nátěrem už při pokládce a čas od času ho obnovit. Pokud dlaždice i přesto zarůstají mechem, děje se tak obvykle jen v zastíněných místech, takže stojí za úvahu i prořez keřů nebo větví stromů. To ale samozřejmě nejde vždycky, takže nezbývá než dlažbu mechanicky očistit a poté ošetřit buď některým z chemických prostředků přímo pro tyto účely, nebo vyzkoušet některé osvědčené recepty z praxe.

Tlaková voda a nátěry

K očištění je ideální proud vody z tlakového čističe v kombinaci s kartáčem s plastovými štětinami, jako preventivní nátěr pak lze použít buď bezbarvé impregnační přípravky na kámen, beton či cihly, nebo fungicidní postřiky, například z řady Savo. Pokud je dlažba barvená, můžete vyzkoušet i silikátový fasádní nátěr v příslušném odstínu.

Tip

Tlaková myčka Kärcher K5 FULL CONTROL HOME je ideální pro rychlé čištění dlážděných ploch, chodníků, ale i teras či zahradního nábytku nebo na mytí auta. Proud vody zbaví dlažbu plevele i mechu na povrchu a mezi spárami. Tlak si zvolíte na nástavci a zkontrolujete na rukojeti pistole. Nástavce jsou určeny pro různé druhy mytí. Čisticí prostředek vyměníte snadno jedním pohybem ruky. Tlaková myčka Kärcher K5 se prodává za doporučenou cenu 10 890 korun.

Vyzkoušené recepty

  • Postříkejte mech roztokem modré skalice v poměru 1 : 10. Jakmile roztok zaschne, postříkejte místa ještě roztokem sody.
  • Pokud to neohrozí okolní zeleň, můžete zkusit mech posypat solí.
  • Někdy pomůže postřik roztokem vápna ve vodě, který sníží kyselost povrchu.
  • Podobně zásadité účinky má i dřevěný popel, který navíc dlažbu dokonale vyčistí.
  • Preventivní účinky má hloubková penetrace, kterou můžete dlažbu napustit, ovšem až po mechanickém vyčištění povrchu. Veškeré chemické prostředky tedy aplikujte až po okartáčování betonu a oplachu vodou, ideálně s použitím tlakové myčky.
  • Je možné vyzkoušet i postřik uhličitanem sodným anebo roztokem síranu mědnatého.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Pryč s mechem z dlažby!