Řezání křivek

Rubrika: Dílna

Určitě jste někdy narazili na potřebu zhotovit ze dřeva nepravidelný oblouk nebo přesný kruhový tvar. Poradíme vám jak na to, abyste s výsledkem byli spokojeni.

Máte-li problém udělat ve dřevě dokonale rovný řez, vězte, že mnohem těžší je docílit přesného křivkového tvaru. Řezat, jako když střelí, můžete podle něčeho rovného, třeba pomocí okružní pily s vodicí lištou. Přesné řezání do zatáčky už vyžaduje více znalostí a také speciální přípravky.

Křivky můžete ve dřevě a příbuzných
materiálech vyřezávat nebo frézovat

Řezat, či frézovat?

Zdánlivě nejjednodušší je vytváření křivek řezáním pomocí přímočaré pily se speciálním pilovým listem. Výhodou je, že můžete řezat přímo podle nakreslené linky. Kvalita řezu je ale horší, řezná plocha není kolmá k povrchu obrobku a každý řez je neopakovatelný originál. Při řezání nemůžete využít šablonu, podél níž byste pilu vedli.
Všechny tyto nedostatky řeší frézování. Nejdostupnější je použití horní frézky, kterou případně upnete do frézovacího stolku. Díky tomu si můžete vybrat, zda budete pohybovat frézkou, nebo obrobkem. Jako nástroj použijte stopkovou spirálovou a kopírovací frézu.
Máte-li přímočarou, případně pásovou pilu i frézku, můžete tvar nahrubo vyříznout a načisto podle šablony ofrézovat.

Přesněji než přímočarou pilou oblouky
zhotovíte pomocí horní či spodní frézky

Nepravidelné křivky

Frézování podle ruky moc praktické není. S výhodou ale můžeme použít různé šablony. Ty pak dovolují opakovanou přesnou reprodukci pomocí kopírovacího kroužku nebo kopírovací frézy s ložiskem.
Šablonu můžete zhotovit různými způsoby. Většinou si nějaký tvar přenesete na překližku a s malým přesahem ho vyříznete přímočarou pilou. Konečnou podobu šabloně vtisknete pomocí broušení. Nejlepším nástrojem je oscilační vřetenová bruska.
Zajímavou pomůckou pro zhotovení šablon je pružné křivítko. Vlastnosti materiálu dovolí jeho deformaci a současně zachování zaoblených tvarů. Můžete ho vytvarovat a v konečné poloze vruty připevnit k budoucí šabloně. Poté se kopírovací fréza vede ložiskem po křivítku, jehož tvar se přenese na šablonu. Podle vyrobené šablony můžete zhotovit velké množství identických obrobků.

Většinou je lepší mít frézku zespodu ve
stolku a pohybovat obrobkem se šablonou

Kružnice

Při potřebě zhotovit kruhový řez, ať už vnitřní, nebo vnější, většina lidí bez váhání sáhne po přímočaré pile, ale opět si dovolíme podotknout, že mnohem lepší je frézka. Pilou nedocílíte takové přesnosti a moc si nepomůžete, ani když použijete vodítko – kružítko. Zvlášť u tlustých materiálů bude pila podřezávat tak, že se na konci nepotkáte s místem, kde jste řezat začali.
Naopak u frézky je použití kružítka bez problémů. Navíc můžete pomocí tvarových fréz vytvářet také soustředné drážky. Všechny popsané operace můžete provádět jak s horní frézkou, kterou jezdíte po obrobku, tak s jejím upnutím do frézovacího stolku, po němž pohybujete obrobkem. U frézek je vzhledem k vysokým otáčkám nástroje na místě maximální opatrnost a dodržování bezpečnostních opatření.

Náš tip

Truhlářské flexibilní křivítko Linfix umožňuje rychlou a přesnou výrobu šablon. Můžete ho vytvarovat do požadované podoby a následně ho šroubky přichytit k budoucí šabloně. Poté se frézou ofrézuje šablona do požadovaného tvaru tak, že ložisko kopíruje Linfix. Takto zhotovenou šablonu můžete použít k výrobě stejných dílů. www.uni-max.cz

Dobré rady

Přímočará pila je k podřezávání náchylnější, pokud ji vedete podle pravítka nebo kružítka. Lepší je řezání od ruky, které pile dovolí přizpůsobit se pohybu pilového listu. Pilu proto nedržte křečovitě a netlačte ji zbytečně silně do řezu. Lepších výsledků dosáhnete řezáním na pásové či lupenkové pile, která je ideální na filigránské oblouky. Daní za kolmé vedení je omezení rozměru obrobku kvůli vyložení ramena s vedením pásu nebo listu.

Text a foto: Tomáš Krásenský

Uložit

Uložit

Řezání křivek