Jak vyměnit okna

výměna oken

Pokud to jde, měňte okna ve starším domě raději zevnitř, předejdete poškození a náročné opravě fasády. Foto: Shutterstock

Zvládneme to svépomocí, nebo je třeba zaplatit řemeslníkům? Jaká okna vybrat? A nestačí jen opravit ta stará, která dosud slouží? Na tyto otázky není jednoznačná odpověď, ale jsou důležité.

Ať už se rozhodnete pro okna dřevěná, nebo plastová, shrňme si jednotlivé kroky doporučeného postupu jejich výměny, které platí obecně. Nákup nových oken je nákladná záležitost, u níž je nutné vyvarovat se chyb. Ty se pak těžko odstraňují a mohou negativně ovlivnit řadu věcí včetně úniků tepla nebo nedostatečného odvětrávání vlhkosti.

Příprava výměny oken

Začíná se výběrem a pořízením vhodných oken. Rozdíly mezi jednotlivými typy a materiály najdete například v tomto článku. Máme-li vše potřebné včetně materiálu, nářadí, alespoň jednoho pomocníka a samotných oken pěkně po ruce, lze se pustit do náhrady i svépomocí, zvlášť pokud jde o menší počet oken, která nejsou extrémně velká a špatně dostupná.

Začíná se demontáží, tedy vysazením křídel a odstraněním vnitřní parapetní desky. Pokud je to nutné, sundává se také vnější parapetní plech. Rámy původních oken vyndáte tak, že je naříznete a s citem vypáčíte. Chcete-li je zachovat pro nějaké další použití, bude nutné páčit bez naříznutí a počítejte přinejmenším s drobným narušením stavebního otvoru.

osazení vnitřního parapetu

Vnitřní parapet se odstraňuje vždy a lze ho při montáži oken rovněž vyměnit za nový. Foto: Shutterstock

Vyměňujte okna zevniř

Měnit stará okna za nová je jednodušší z interiéru. Uklízet pak uvnitř nepořádek a opravit narušenou omítku či hrany stavebního otvoru je sice pracné, ale méně náročné než oprava a nátěr fasády. Počítejte s tím, že i po výměně z místnosti bude nutné vymalovat. Je-li výmalba uvnitř v dobrém stavu, lze to řešit vytvořením „rámů“ z jiného odstínu barvy jen kolem okenních otvorů.

Následná úprava otvoru pro montáž nového okna obnáší odstranění uvolněných částí omítky, očištění od suti a prachu a zednické vyspravení velkých nerovností ostění a podhledu montážní spáry. Na rám okna se před instalací nalepí na interiérové straně pásy parotěsné fólie. Pak okno ideálně alespoň ve dvou instalujete ve vodorovném a svislém směru. S pomocí vodováhy či laseru se zafixuje pomocí klínků v konečné poloze a ukotví příslušnými kotevními prvky po celém obvodu. Používají se tzv. turbošrouby nebo zatloukací hmoždinky, u plastových rámů se kotví pomocí výrobcem dodaného příslušenství (nevrtá se do rámu).

výměna oken

Okenní rámy je nutné usadit ve vodorovné i svislé rovině zcela přesně, jinak by mohl nastat problém s otvíráním a zavíráním. Foto: Shutterstock

Poté je třeba vyplnit připojovací spáru montážní pěnou. Před zapěněním spáry se do vnějšího líce spáry vkládá komprimační páska, která brání pronikání atmosférické vlhkosti, ale umožňuje odvětrání vodních par do exteriéru. Používá se zpravidla nízkoexpanzní pěna, která po aplikaci méně nabývá na objemu. Rám okna chraňte před znečištěním malířskou páskou, dobré je mít po ruce i odstraňovač zbytků pěny. Znečištění se vám vymstí zvláště u rámů eurooken opatřených nátěrem už od výrobce. Pokud na nich pěna zaschne, odstranění bez poškrábání laku se nevyhnete.

Při instalaci oken chraňte rám před znečištěním pěnou a na sklech ponechejte po celou dobu ochranné fólie

Doplňky k výměně oken

Je-li okenní rám dostatečně stabilně osazený a ukotvený, můžete namontovat důležité ochranné doplňky stavebního otvoru a fasády, což je zejména vnitřní a vnější parapet. Parotěsné fólie na ostění okenního otvoru se instalují až po vytvrzení pěny. Potřebný čas k tomu je uvedený na balení produktu, který používáte, a rozhodně ho dodržujte, aby se nic „nehnulo“. Pak následuje zednické zapravení okna, případně zalištování nebo kombinace obojího. Nakonec okno očistíme, odstraníme krycí fólie a nainstalujeme a promažeme příslušenství včetně kování či pantů.

výměna oken

Při montáži chraňte rámy i křídla včetně skel před poškozením a znečištěním, ochranné fólie strhněte až nakonec. Foto: Shutterstock

Postup montáže oken

  1. Odstranění starých rámů
  2. Úprava (vč. rozšíření nebo dozdění) otvoru
  3. Osazení, vyrovnání a fixace rámů
  4. Ukotvení rámů šrouby a montážní pěnou
  5. Instalace parapetů
  6. Zednické zapravení rámů
  7. Zavěšení okenních křídel, montáž kování

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Jak vyměnit okna