Nanášení barev nástřikem

Barvy ve sprejích dnes v dílně mohou posloužit v řadě případů, protože je lze použít na všechny typy povrchů včetně dřeva. Foto: Shutterstock

Použití barev ve sprejích se vyplatí na menší plochy. A nanášení nátěrových hmot pistolí nebo nízkotlakým zařízením na větší plochy pomůže tam, kde chcete docílit rovnoměrné vrstvy.

Nástřik barev má několik výhod. A také existuje řada důvodů, proč se ho mnozí obávají: barva stéká, znečišťuje okolí, ucpává trysky, je těžké nanést ji rovnoměrně a potřebujete k tomu nářadí, které je drahé a musí se složitě čistit. To všechno je sice do jisté míry pravda, ale problémům se dá vyhnout. Barvy lze dnes díky širokému sortimentu nabídky stříkat téměř na jakékoli povrchy, přičemž každý z nich vyžaduje odpovídající volbu typu nátěrové hmoty i toho, jak a čím ji nejlépe nanášet.

Vše ve spreji

Začněme u sprejů, což je nejjednodušší způsob, jak stříkání barev využít. Ve sprejích jsou nejen „syntetiky“ vhodné třeba na opravu autolaku či obnovu nátěru kola, ale i základové i povrchové barvy na kov, plechy či plasty, lazury na dřevo, barvy odolávající žáru, akryláty, ekologické barvy a bezbarvé laky či vosky. Doporučujeme pečlivé čtení návodu! U mnoha typů barev jsou totiž důležité a zároveň odlišné třeba doba protřepávání nádobky, vzdálenost při stříkání, doba zasychání a správná aplikační teplota.

Rovnoměrné vrstvy docílíte nepřerušovaným stříkáním, držte se zvoleného směru (např. zleva doprava) po celou dobu nanášení a položte barvený předmět do pohodlné výšky tak, abyste ho mohli bez potíží obcházet dokola, nebudete tedy muset nástřik přerušovat. Malými předměty je naopak lepší otáčet, tzn. zavěsit je nebo položit na otáčivou podložku.

Další možnosti

Spreje jsou poměrně drahé, takže pro opakovaný nástřik se vyplatí stříkací pistole. Kromě speciálních typů jsou na výběr především elektrické pistole s nádobkou, pneumatické pistole ke kompresoru nebo nízkotlaké pistole (stříkací zařízení), které mají zdroj vzduchu mimo pistoli podobně jako pistole na kompresor, ale pracují s výrazně nižším tlakem.
Obecně platí pro výběr to, co u ostatního dílenského nářadí: nástřik plotu, vrat nebo nábytku jednou za několik let může být dobrým důvodem k nákupu levného výrobku, pravidelná práce už vyžaduje kvalitní produkt. U levných pistolí se častěji ucpávají a rychleji opotřebí plastové trysky, výrobky jsou křehké, nemusí vydržet pád ani příliš časté zatěžování. Řemeslnické přístroje se snadněji rozebírají a čistí, motory déle vydrží zátěž, nebývají „přecitlivělé“ na čistotu barvy a nekazí nátěr prskáním nebo nepravidelným „flusáním“ barvy. Ale není to jen v pistoli, musíte zacházením s tímto nářadím získat určitou zkušenost.

 

Náš tip

Opravy smaltů

Foto: Colorlak

K rychlému odstranění vrypů, škrábanců nebo odloupnutých kousků na smaltovaných předmětech poslouží výrobek Eurospray. Opravný sprej vytvoří stálobarevnou, nepraskající a neodlupující se vrstvu. Není určen k nátěru hraček, dětského nábytku či nádob na potraviny nebo vodu.

Text: Richard Guryča
Foto: se svolením firmy Colorlak a Shutterstock

Nanášení barev nástřikem