Dejte svému domovu barvu!

Rubrika: Interiér

I recyklovaný nábytek může mít šmrnc. Stačí jej natřít několika barvami živých odstínů. Ovšem musíte mít odvahu a štěstí na jejich výběr.

Natřít vnitřní části polic? Proč ne? Je to neotřelý způsob, jak interiér změnit

Tradičně malujeme stěny interiéru víkendových obydlí bílou barvou. Je to logické. I dříve se malovalo bílým vápnem. Ale tak jako vnášíme do stylově zařízených chalup moderní zařizovací prvky v podobě kuchyňské linky, koupelny nebo osvětlení, můžeme zkusit i pestřejší barevnější nátěry. Nejlépe je uplatníme na starším nábytku, nebo na tom, který je dokonce výsledkem naší šikovnosti – recyklace starých předmětů.

Nebojte se při natírání nábytku použít odstíny barev, které byste jinak na stěny nezvolili. Malou plochu osvěží a efekt originality je zaručený

Jak natírat?

Než smočíte štětec do barvy, připravte si povrch, který budete natírat. Z nábytku demontujte všechny úchyty a očistěte povrch dřeva houbičkou namočenou v teplé mýdlové vodě. Možná bude potřeba vyplnit praskliny nebo díry vhodným tmelem na dřevo. Po jeho vytvrdnutí povrch lehce přebruste smirkovým papírem dohladka. Pak jej znovu otřete vlhkým hadrem a nechte zaschnout.

Je čas na základní barvu. Naneste jednu vrstvu speciální základní barvy na dřevo a nechte zaschnout. První vrstvu vrchní barvy naneste pomocí kvalitního syntetického štetce a před druhým natíráním opět nechte důkladně schnout. Pracujte v dobře větrané místnosti, ale ne v průvanu, který by mohl způsobit příliš rychlé zasychání nátěru.

Bílé stěny vám vyhovují? Neotřelé pojetí vznikne vymalováním niky v kontrastním tónu

Pár dobrých rad

Pokud natíráte stůl nebo jiný horizontální povrch, je vhodné natírání ukončit aplikací jedné nebo dvou vrstev bezbarvého laku, který barvě po dokonalém zaschnutí zajistí mimořádnou ochranu. Zvlášt vhodné jsou saténové nebo matné laky, které pomohou zamaskovat případné škrábance.

Před montáží úchytů a přesunem nábytku na jeho místo je dobré barvy nechat zaschnout alespoň 12 hodin.

K nátěrům velkých ploch dvířek u skříní lze přistoupit nápaditě. Pokud se vám do toho nechce, můžete polepit skříně tapetou

www.dulux.cz

 

Tip

Natónované barvy značky Dulux, které si můžete vybrat přímo z regálu v obchodě, zahrnují širokou škálu odstínů vhodných pro různé povrchové úpravy a funkce. Toužíte-li po jiném tónu, navštivte některou z prodejen vybavenou strojem na míchání barev. Pak si nechte připravit barvu přesně podle svého přání.

Když se netrefíte s vybraným odstínem, v případě recyklovaného nábytku se nic neděje…

Jak uchovat zbytky barev

  • Barvu uchovávejte v bezpečně uzavřeném obalu tak, aby ji vzduch nemohl znehodnotit. Pokud potřebujete uložit plechovku, v níž je více než polovina barvy, odstraňte víčko a přikryjte vršek potravinářskou fólií. Pak obal uzavřete. Na obal přilepte štítek s názvem produktu a barvy a datem posledního použití.
  • Plechovky, které jsou plné méně než z poloviny, by měly být přelity do menšího obalu s víčkem, které pevně těsní. Opět se ujistěte, že nalepíte na obal štítek s potřebnými údaji.
  • Barvu je nejlepší ukládat ve stálé teplotě, mimo dosah slunečního záření (nejlépe ve tmě) a v prostředí, kde nemrzne.

TEXT: Martina Lžičařová

FOTO: Dulux

 

 

Dejte svému domovu barvu!

Dejte svému domovu barvu!