Klasické podlahy

Rubrika: Interiér

Jak vytvořit klasický a zároveň stylový interiér? Klasický neznamená staromódní a těžkopádný, navzdory vžitým představám. Co takhle zkusit třeba francouzský „opotřebovaný“ styl Shabby chic, holandský Bric-à-brac nebo viktoriánský styl ze staré Anglie?

 

 

Všechny tyto klasické styly interiérů jsou nadčasové a jejich elegance a úroveň se postupem času ještě zvyšuje. Jak si ale některý z nich přizpůsobit a využít jej při tvorbě vlastního bydlení? Následující tipy vám pomohou vytvořit interiér s výrazným charakterem!

 

Základem jsou měkké barvy
Pro styl Shabby chic neboli „šabyšík“ charakteristický svou omšelostí jsou typické měkké a teplé barevné odstíny. Ideálním výchozím bodem jsou pak neutrální tóny. Kromě lehkých přírodních a zemitých barev zde najdou své místo i pastelové odstíny růžové, modré a fialové. Je-li vaším cílem spíše styl Bric-à-brac, je vhodné se vyhnout tvrdým jasným barvám a soustředit se spíše na měkké tóny. K dosažení kontrastu pak slouží především šedá a špinavě bílá. Interiér ve viktoriánském duchu si pro změnu výborně rozumí se stříbrnými a bronzovými detaily.

 

 

Podlaha s charakterem
Výběr podlahové krytiny je důležitým základem interiéru. Ke klasickým stylům se výborně hodí dřevo, jehož přirozenou krásu a teplé vyznění nic nenahradí. Robustní podlaha vydrží dlouhá léta a její charakter bude stále více umocňován. V interiérech ve stylu Shabby chic nebo Bric-à-brac volte spíše světlejší podlahy. Vhodná je přírodní měkká barva dubu nebo o něco výraznější prkna s nádechem šedé či bílé, které pomohou místnost prosvětlit a opticky zvětšit. Podlaha ve viktoriánském duchu zase vyžaduje jiný přístup. Obyčejně se zde používají hnědé a teplé barvy podtrhující autenticitu přírodního produktu.

 

 

Elegantní nábytek
Dřevo je vedle podlahy spjato i s výběrem nábytku. U viktoriánského interiéru se soustřeďte na tmavší druhy dřev. Ideální jsou zde masivní kusy v tmavých odstínech, mohutné svícny, vysoké knihovny či klasická pohovka Chesterfield v tmavě hnědé kůži. Právě stylová velkolepost je podstatou viktoriánského přístupu.
Důležitými prvky přinášejícími určitou dynamiku jsou bezpochyby také křivky a kudrlinky. Ke klasickému interiéru ve stylu Bric-à-brac se výborně hodí starožitné nebo historizující prvky, které vašemu domovu vdechnou romantický styl. Při výběru nábytku jsou klíčovými barvami přírodní a pastelové.
Přístup ve stylu Shabby chic si zakládá na stylovosti, ale nikoli dokonalosti, a to by se mělo projevit i ve výběru nábytku. Ideálních výsledků dosáhnete kombinací bílých dřevěných kusů a starožitností s modernějšími prvky. Tu pravou míru autenticity vám zajistí „větrem ošlehané“ kousky, které jsou schopny navodit atmosféru dávno zašlých časů. Při výběru nábytku nezapomínejte na zakřivené nohy stolů a židlí. Tento styl zároveň do vašeho interiéru přinese doteky venkova.
U všech zmíněných pojetí se nebojte jednoduchého a klidného přístupu. Jednoduchost je klíčem k vytvoření klasického prostoru, který je zároveň útulný i harmonický.

 

 

V duchu pohostinnosti
Klasický interiér ideálně doladí a ozvláštní správně vybrané doplňky. Jako vždy zde ale platí, že méně může být více. Obdobně jako u ostatních klasických prvků je zde na místě vyhnout se jasným výrazným barvám, které se zbytkem místnosti příliš dobře neladí.
Sametové a krajkové polštářky, květinové vzory, nostalgická stínidla, stříbrné tácy a vázy: na stylu Shabby chic je báječné to, že vše se vším nemusí vždy dokonale ladit. Ideálem jsou přírodní materiály jevící nepokryté známky svého stáří, jako jsou škrábance, odřený nátěr nebo holé hrany.

TEXT: REDAKCE
FOTO: QUICK-STEP

Klasické podlahy