Co víte o lékárničkách?

To, že se nejvíce zranění stává doma, je už dlouhou dobu známá věc, a tak není divu, že správně vybavenou lékárničku má po ruce téměř každý. Ne jinak tomu ale bylo i na přelomu 19. a 20. století, kdy Paul Hartmann začal vyrábět lékárničky, které se dokonce staly módní záležitostí…

 

Lékárničky začala vyrábět společnost HARTMANN na konci 19. století. Ve starých firemních ceníkách pochází první zmínka o lékárničce z roku 1880. Tehdy si ji spolu s kovovými dlahami, plstí pro výstelku nožních dlah a vlněnými přikrývkami pro polní nemocnice od společnosti HARTMANN objednala královna Olga z Wurtembergu. Lékárnička „včetně instrukcí“ ji vyšla na 32 říšských marek, což byla v porovnání s ostatními produkty společnosti té doby poměrně vysoká cena.

 

 

Lékárničky do kapsy i do batohu
Provedení nejstarších lékárniček bylo pečlivě propracované a nejčastěji se jednalo o skříňky. Některé měly dokonce několik pater se zásuvkami, které byly zdobené řezbou. Postupně se objevovaly další varianty jako například brašny z kvalitní kůže s několika zásobníky na různé pomůcky.

Vedle těchto výrobků začala společnost HARTMANN nabízet i lékárničky v podobě malých kabelek, vyrobených z kravské kůže nebo z prvního plastu té doby – celuloidu, trefně nazvané „kapesní lékárničky“. Tvarem byly totiž podobné krabičkám na cigarety nebo dnešním pouzdrům na manikúru. Kapesní lékárničky se tak staly nejen užitečnou věcí, ale zároveň i módní záležitostí.

Paul Hartmann už v té době věděl, že je důležité brát ohledy na požadavky zákazníků, a tak začal nabízet lékárničky pro různé cílové skupiny, ačkoli takový název v té době ještě nepoužíval. Společnost HARTMANN tak ve svém portfoliu měla například Hartmannovu originální lékárničku pro domácnost, pro rodinu a školu, pro malé podniky, pro dílny, pro kováře a prádelny, pro středně velké továrny, pro velké továrny, pro doly a mlýny, pro stavební firmy, pro zemědělství, pro parníky, pro železniční dráhy, pro zdravotní sestry, lékárničky pro hasiče, nebo batoh první pomoci pro zdravotníky poskytující první pomoc, stejně jako nekonečnou řadu okázalých domácích lékáren typu „pravý dub“.

 

 

Novinkou byla sada určená k ošetření
Vata, gáza nebo různé druhy obvazů. Bez tohoto základního vybavení byste si už ani neuměli lékárničku představit. Jednotlivé produkty ale vznikaly nezávisle na sobě.

S první vatou přišel v roce 1865 profesor chirurgie Victor von Bruns, který také vynalezl proces na výrobu gázy. V roce 1874 započala s jejich průmyslovou výrobou firma HARTMANN. V témže roce vyvinul skotský chirurg Sir Joseph Lister proces na výrobu obvazů na rány, při kterém se ničily bakterie a vynalezl tzv. Listerovu karbolovou gázu. O šest let později, tedy v roce 1880, napadlo Paula Hartmanna jednotlivé produkty určené k prvotnímu ošetření poranění seskupit do balíčku pro první pomoc a nabídnout jej jako lékárničku.

 

 

Historie i současnost v limitované edici Domácí lékárničky
Vybavené domácí lékárničky se začaly ve velkém používat od 20. let 20. století, kdy je hojně využívaly hospodyňky, aby si ošetřily drobná poranění, která si udělaly při vaření. A právě tuto dobu si společnost HARTMANN připomíná limitovanou edicí RETRO Domácích lékárniček, které spojují jak bohatou historii společnosti, tak i její moderní produkty.

Stylová plechová dóza najde své místo v každé domácnosti. Navíc díky svým rozměrům umožňuje skladovat i vyšší lahvičky s léky či přípravky a mít tak vše důležité pro zdraví pohromadě.

Pod víčkem historického obalu se skrývají nejmodernější výrobky pro domácí ošetření drobných poranění, které by měla mít každá domácnost po ruce. Mezi výrobky tak nechybí teploměr Thermoval standard pro rychlé a snadné měření teploty, samolepicí náplast Cosmopor, která se k ráně nepřilepí, fixační náplast z fólie Omnifilm, k jejímuž používání nejsou nůžky potřeba, opakovaně použitelné obinadlo Idealflex a jednorázové rukavice Peha-soft nitrile white.

Limitovaná edice retro lékárniček je už nyní k dostání v lékárnách, a to ve dvou variantách: jako plná lékárnička – vybavená zdravotnickým materiálem Hartmann za 359 Kč, nebo prázdná dóza k individuálnímu naplnění za 169 Kč. Tuto dózu je možné vybavit dokoupením „náhradní náplně“, která se prodává také samostatně, a obsahuje stejné produkty, jako jsou u plně vybavené lékárničky.

TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV

 

Co víte o lékárničkách?