Patro je dobrodružství!

Pro děti tedy určitě. Mohou-li spát na horní posteli, bývají nadšené. Dvojice postelí nad sebou, nebo dokonce celá spací patra, jsou dobrým řešením pro malé prostory a ocení je dospělí.

Na chatách a chalupách jsou často k dispozici různé bývalé komory či jiné malé místnosti, které se v souvislosti s postupným přibýváním členů rodiny přestavují na ložnice. Občas bývá také potřeba ubytovat hosty, a pokud je ložnička skutečně jen na spaní, dá se zřídit i ve velmi malé místnosti. A i tam lze „úložnou“ plochu ještě znásobit koupením paland nebo vybudováním spacích pater.

Trampská inspirace
Palandy jsou ostatně tradičním a osvědčeným vybavením tradičních trampských a turistických chat. Tam šetřily místo a přespat mohlo často až neuvěřitelné množství lidí. Proč se tímto praktickým a hospodárným využitím interiéru neinspirovat i dnes?
Možností je v takovém případě několik a při jejich zvažování musíte brát v úvahu především výšku stropu. Ta váš výběr zpravidla omezí a z paland, které jsou k dispozici na trhu, vám umožní vybrat jen ty, které budou mít nahoře dostatečnou rezervu i v místnostech s nižším stropem.

Pro příklad můžete nahlédnout třeba do katalogu IKEA. Tam lze vybírat mezi patrovými a vysokými postelemi. Zatímco patrové postele (palandy) přidají jedno spací místo navíc, patrové postele rozšíří pocitovou i praktickou velikost obytného prostoru tím, že spací místo zvednou ke stropu. Doslova „pod postel“ pak můžete umístit třeba pohovku a využít ji k posezení či nouzovému spaní, ale může tam být třeba i psací stůl či knihovna nebo úložné prostory.

Kromě IKEA mají palandy i vysoké postele běžně v nabídce i další prodejci nábytku. Někdy je však vhodnější nechat si tento typ nábytku vyrobit na míru nebo si vybrat ze vzorníků lokálních výrobců. Můžete tak mít nejen originální kus přesně na míru či dokonce třípatrovou palandu, ale i různé zajímavé kombinace spacích ploch a úložných prostor, které zpravidla sestávají z polic a zásuvek.

Pohlédněte z patra
V interiérech s opravdu vysokými stropy se můžete nechat inspirovat častou „vychytávkou“ z městských bytů, kterou představuje spací patro. Jde vlastně o lehké (zpravidla dřevěné) částečné mezipatro, které se kotví do stěn a opírá o nosné sloupy a někdy se rovněž jistí i ukotvením ke stropu. Patro znásobí kapacitu spaní, ale někdy poskytne i další prostor alespoň pro příruční knihovničku nebo televizi, takže může vytvořit malou relaxační zónu navíc. Dostatečně velké děti tam můžete zahnat, před těmi menšími zase někdy utéct.

Palanda MYDAL reprezentuje tradiční patrovou dvoupostel (IKEA)

Některé patrové postele kombinují širší spodní matraci s horním jednolůžkem a úložnými prostory

Vysoká postel s úložnými prostory vyrobená na míru může odpovídat stylu zařízení vaší chalupy

S designem patrových postelí si lze vyhrát, ocení to zvláště děti

Dobře vymyšlená patrová postel vytvoří i v malém prostoru „místnost“ v místnosti

Patro na spaní lze postavit důkladně a bytelně

 

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Patro je dobrodružství!