U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Pověsil jsem si obraz do pokoje…

Kategorie: Inspirace | Autor: Iva Tvrzová

… zpíval před lety Jiří Suchý o tom, jaké problémy může způsobit obraz s bitvou u Lipan, pověšený blízko tulipánu. Věšení obrazů se skutečně řídí určitými zásadami, i když ne zrovna takovými, jako ve slavné písničce.

Obrázky by pro nás neměly být jen něčím, čím vhodně zaplníme prázdné místo na zdi. Obklopovat bychom se měli věcmi, na něž nás pohled potěší. A vůbec to nemusí být drahé originály. Radost nám může působit hezká reprodukce oblíbeného malíře, zajímavá fotografie (třeba i vlastní, dokumentující zážitky poslední dovolené), první malířské pokusy našeho potomka apod.

Podle toho, jaký pro obrazy zvolíme způsob zarámování a umístění, mohou působit nenápadně nebo se stát v místnosti dominantním prvkem. Někdy teprve hledáme obrázky, které by vhodně doplnily určitý interiér, jindy máme již zarámovaný obraz, k němuž máme vřelý vztah, a prostor naopak přizpůsobíme jemu.

Pro každý obrázek lze vybrat různě barevné pasparty a různě široké a profilované rámy – vždy tak bude působit trochu jinak. Vyzkoušíme více variant a rozhodneme se pro tu, která na nás působí nejpříjemněji a která také bude dobře ladit s konkrétním prostorem. Šířka pasparty a rámu se volí úměrně velikosti obrázku. Někdy můžeme tento princip porušit, chceme-li hodně zdůraznit malý obrázek: zarámujeme jej na pozadí větší barevné plochy.

Hlavní zásada, které bychom se měli držet při rozmísťování obrázků: velikost stěny a velikost či počet obrázků by měly být v rovnováze. Tedy:

* Na velké stěně může být jediný velký obraz nebo skupina menších obrázků. Malý obraz na velké ploše by se ztrácel.

* Malý obrázek lépe vynikne na menší ploše, vymezené například dvěma okny nebo nábytkem.

* Skupinu obrázků může tvořit několik stejně velkých a totožně nebo podobně zarámovaných děl. Ta pak věšíme většinou symetricky, do jedné nebo dvou řad vedle sebe či pod sebe. Je to vhodný způsob například pro obrázky od jednoho autora nebo se stejným námětem.

* Zajímavě působící skupinu uspořádáme i z různě velkých a odlišně zarámovaných děl. Nejlépe vypadající sestavu si nejdříve vyzkoušíme “nanečisto” na stole nebo na podlaze.

* Pokud často rádi měníme umístění obrázků, hodil by se nám způsob, používaný v galeriích: těsně pod stropem je připevněna pevná kovová lišta, po níž se dají posunovat závěsná lanka nebo řetízky, jejichž délku můžeme podle potřeby měnit.

A ještě pár “technických” informací.

* Na obrázky bychom měli dobře vidět, věší se tedy do výšky očí (buď stojícího nebo sedícího člověka – záleží na tom, odkud se na ně budeme nejčastěji dívat).

* Některé obrazy je lepší pozorovat z dálky, na jemné kresby se potřebujeme dívat z větší blízkosti.

* V zaskleném obrázku se může nevhodně odrážet světlo, což zkresluje pohled na výtvarné dílo. V tom případě zvolíme tzv. antireflexní sklo (je o něco dražší).

Všechny výše uváděné zásady samozřejmě nelze vždy dodržet – zvolíme prostě nejoptimálnější možné řešení.

__________________________

OSVĚTLENÍ

Výtvarné dílo na zdi můžeme zvýraznit jeho nasvícením. Jsou pro to určena speciální osvětlovací tělesa, která se připevní nad obrázek.

__________________________

OCHRANA STĚNY

Abychom rámem neodřeli stěnu, nalepíme do jeho rohů podložky z plastu nebo z plsti (plstěné se prodávají jako ochrana nábytku – na nohy židlí, stolů apod.).

__________________________

NA CO VĚŠET

Pro pověšení obrázků můžeme zvolit různé typy “oček” a háčků či skobiček. Velikost očka by měla být taková, aby i se skobičkou na zdi zůstalo celé schované za rámem. Praktický je zubatý úchyt – posunutím k jedné nebo druhé straně obrázek snadno srovnáme, díky zubům je posunutí stabilní. U velkých obrazů použijeme očka dvě.

__________________________

Náš tip

OBRÁZKY Z JEVIŠTĚ

Zajímavou možnost, jak získat originální obrázek, nabízí nová pražská galerie Zjeviště ve Školské ulici. Najdete tu obrazy, grafiky, fotografie a plastiky, jejichž autory nejsou profesionální výtvarníci, ale lidé úplně jiných profesí – převážně herci, zpěváci, muzikanti, ale i lékař, režisér… Překvapí různorodost stylů i profesionalita vystavených děl. Tady si možná nejen vyberete obrázek, ale můžete tu získat inspiraci, jak smysluplně se dá naložit s volným časem. Při pobytu na chalupě najdete námětů pro své výtvarné vyjádření jistě dost. Třeba jako zpěvačka Vlasta Kahovcová pro romantické zátiší s dózami.   iva

* * *

Dva obrazy ve stejném stylu i barevnosti od jednoho autora, pověšené symetricky vedle sebe, vytvářejí dojem jednoho velkého plátna – ale do menší místnosti s drobnějším nábytkem se víc hodí

Nad komodou nebo pohovkou vypadá působivě jeden velký obraz

Symetrické umístění obrazů je ještě zdůrazněno jejich stejným stylem nebo rámováním

FOTO MT A ARCHIV, KRESBA FX

Pověsil jsem si obraz do pokoje…